przedszkole integracyjne
AdobeStock/Татьяна Волкова
Edukacja

Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program

Przedszkole integracyjne to placówka dla dzieci zdrowych, jak i dla tych, które mają różnego rodzaju trudności rozwojowe. Wszystkie maluchy spędzają tam czas razem i często wspólnie biorą udział w zajęciach ze specjalistami. Wbrew pozorom przedszkole integracyjne przygotowuje do nauki w szkole równie dobrze jak przedszkole ogólnodostępne. Wyjaśniamy, jaki program realizują przedszkola integracyjne i jakie zajęcia oferują dzieciom.

Do przedszkoli integracyjnych chodzą dzieci w pełni zdrowe wspólnie z maluchami, które mają różnego typu niepełnosprawności bądź zaburzenia rozwojowe. Grupy są tam mniejsze (do 15 dzieci, z czego tylko kilkoro maluchów może mieć kłopoty zdrowotne). Opłaty za przedszkola integracyjne są podobne jak w placówkach publicznych. Rekrutacja do przedszkola integracyjnego jest podobna jak do innych przedszkoli.

Jak rozpoznać dobre przedszkole? - film

Dla kogo jest przedszkole integracyjne?

Przedszkola integracyjne przeznaczone są dla wszystkich dzieci – tych w normie rozwojowej oraz tych z trudnościami rozwojowymi. Do przedszkola integracyjnego oprócz dzieci całkiem zdrowych mogą więc chodzić dzieci z niepełnosprawnościami – ruchowymi i intelektualnymi czy zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Ważne: przedszkole integracyjne to nie to samo co przedszkole terapeutyczne. To drugie przeznaczone jest tylko dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Rodzaje przedszkoli są naprawdę bardzo różne, ale dla dzieci zdrowych przedszkole integracyjne to wprost wymarzona szkoła tolerancji i empatii. Z kolei dla maluchów niepełnosprawnych to doskonała możliwość kontaktów z innymi dziećmi, a co za tym idzie – możliwość zdobywania większych zdolności społecznych, szybsza nauka (bo naprawdę nie ma jak dobry przykład kolegi).

Ważne: przedszkola integracyjne przyjmują dzieci rozwijające się prawidłowo oraz te z trudnościami. Pamiętaj jednak, że w placówkach ogólnodostępnych też nierzadko spotykają się dzieci zdrowe z dziećmi, których rozwój jest zaburzony.

Przedszkole integracyjne: program

Przedszkola integracyjne realizują program edukacyjny zgodny z podstawą programową ustaloną przez MEiN. Nie ma więc obaw, że dziecko w przedszkolu integracyjnym nie zostanie dobrze przygotowane do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.

Ponadto w przedszkolu integracyjnym maluchy, oprócz podstawowych, ogólnorozwojowych zajęć, mają więcej spotkań ze specjalistami (np. psychologiem, logopedą, rehabilitantem). Praca z grupą dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb podopiecznych. Dzieci niejako mimochodem dowiadują się, że niepełnosprawność to nie przeszkoda, uczą się akceptować inność. To nie teoretyczna nauka, a praktyczne życie.

Uwaga: przedszkole integracyjne (podobnie jak przedszkole ogólnodostępne), przyjmując dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, musi przygotować roczny plan pracy terapeutycznej (IPET – Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny).

Co wyróżnia przedszkole integracyjne?

  • kameralne grupy (każde dziecko może liczyć na indywidualne podejście);
  • kilku nauczycieli w każdej grupie;
  • stała opieka specjalistów (np. logopedy, psychologa, pedagoga specjalnego, fizjoterapeuty, terapeuty integracji sensorycznej);
  • dużo zajęć ze specjalistami (np. z psychologiem, dogoterapeutą).
Ważne: zarówno przedszkole integracyjne, jak i ogólnodostępne może przyjąć dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Warto jednak pamiętać, że przedszkola integracyjne (bądź przedszkola z oddziałami integracyjnymi) mają zazwyczaj większe możliwości oraz doświadczenie w udzielaniu wsparcia i organizowaniu zajęć czy konsultacji dla takich dzieci i ich rodziców.

Przedszkola integracyjne funkcjonują w całym kraju, nie tylko w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, ale i w mniejszych miejscowościach.

Zobacz też:

Edukacja
Przedszkole waldorfskie (steinerowskie): czym jest, cechy, zalety i wady
Przedszkola waldorfskie, inaczej zwane steinerowskimi, są coraz bardziej popularne wśród rodziców. Czy to jednak oznacza, że są idealne dla wszystkich dzieci? Sprawdzamy, czym jest przedszkole waldorfskie, czego dziecko może się w nim nauczyć i dla jakiego przedszkolaka będzie najlepsze.

Przedszkola waldorfskie (steinerowskie) są otwarte jedynie kilka godzin dziennie. Wynika to z faktu, że duży nacisk kładzie się na przebywanie dziecka z rodzicami. Z tego też względu czesne w przedszkolu waldorfskim nie jest tak wysokie, jak np. w przedszkolach prywatnych. Jakie jeszcze cechy przedszkoli i szkół waldorfskich (bo istnieją także steinerowskie szkoły podstawowe) sprawiają, że cieszą się ono popularnością rodziców? Spis streści : Dla kogo przedszkole waldorfskie będzie najlepsze? Czym jest przedszkole waldorfskie (steinerowskie): program Cechy przedszkoli waldorfskich, czyli wady i zalety Dla kogo przedszkole waldorfskie będzie najlepsze? Przedszkola waldorfskie z pewnością są bardzo przyjaznym miejscem, które docenią zwłaszcza takie dzieci, które: lubią być w centrum uwagi, do zabawy nie potrzebują plastikowych klocków, lalek czy samochodzików (w przedszkolach steinerowskich zabawki wykonane są jedynie z ekologicznych materiałów i próżno tu szukać reklamowanych w mediach zabawek wielkich firm), cenią stały rozkład zajęć, nie potrzebują telewizora, komputera ani telefonu, by świetnie się bawić, uwielbiają zabawę i prace twórcze (w programie nie ma tradycyjnej nauki liczenia czytania czy pisania), będą kontynuować naukę w szkole waldorfskiej (w tradycyjnej szkole może być im trudno się odnaleźć). Czym jest przedszkole waldorfskie (steinerowskie): program Program przedszkola waldorfskiego jest zgodny z zasadami pedagogiki niemieckiego filozofa Rudolfa Steinera (to od jego nazwiska pochodzi druga nazwa: przedszkole steinerowskie). Dzieci uczą się poprzez naśladownictwo i powtarzanie. Najważniejszy jest tu rytm – każda czynność ma swoje miejsce w określonym czasie (np. najpierw czytanie, potem rysowanie itp.). Maluchy bawią się zabawkami wykonanymi z naturalnych surowców (szyszki,...

Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Adobe Stock/spass
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Nabór elektroniczny do przedszkoli i podstawówek rusza na przełomie lutego i marca. Dokładną datę za każdym razem wyznaczają władze twojego miasta lub gminy. Z reguły, do końca stycznia daty te są podane do informacji publicznej.

Warto sprawdzić, kiedy rusza elektroniczny nabór do szkół i przedszkoli w miejscowości, w której mieszkasz (terminu rejestracji kandydatów lepiej nie przegapić). Z pewnością też nie zaszkodzi upewnić się, czy  dokumenty należy następnie dostarczyć osobiście, czy wystarczy wysłać je drogą elektroniczną. Spis treści : Nabór elektroniczny do przedszkoli Nabór elektroniczny do szkół podstawowych Nabór elektroniczny do szkół ponadpodstawowych Nabór elektroniczny do przedszkoli O ile np. w Lublinie elektroniczny nabór do przedszkoli rusza 27 lutego 2023 (i trwa do 10 marca 2023), to np. we Wrocławiu dopiero  22 marca 2023 (i trwa do 29 marca 2023). By nie przeoczyć terminu rejestracji kandydatów, rodzice powinni znać termin naboru elektronicznego do przedszkoli w swoim mieście lub gminie. Rodzice, którym zależy na przedszkolu państwowym (publicznym), powinni wejść na stronę urzędu miasta lub gminy i zarejestrować się w elektronicznym systemie rejestracji do przedszkola. Wówczas system pokaże wszystkie przedszkola zarządzane przez dany samorząd (publiczne i prywatne). Spośród nich trzeba wybrać 3 placówki, pamiętając, by na pierwszym miejscu znalazło się przedszkole, na którym najbardziej ci zależy. Po zarejestrowaniu do systemu dowiesz się też, czy dokumenty możesz wysłać drogą elektroniczną, czy dostarczyć osobiście. Po zakończeniu naboru, w systemie pojawi się informacja o tym, do którego przedszkola dostało się dziecko. Decydują o tym określone kryteria .  Rodzice, którzy chcą, by ich dziecko chodziło do przedszkola prywatnego (niepublicznego) – kontaktując się z dyrekcją placówki, mogą się upewnić, czy ich dzieci również muszą brać udział w elektronicznym naborze, czy wystarczy złożenie wniosku do wybranej, prywatnej placówki (drogą elektroniczną lub...

podstawa programowa w przedszkolu
Adobe Stock
Edukacja
Podstawa programowa w przedszkolu 2023
Podstawa programowa obowiązująca w przedszkolu to dokument, który określa umiejętności, jakie dziecko powinno nabyć, zanim pójdzie do szkoły. Inaczej mówiąc, zawiera cele wychowania przedszkolnego. Podstawa programowa na rok 2023 opisuje proces edukacji dzieci, a także wspomagania ich rozwoju fizycznego, emocjonalnego, społecznego i poznawczego.

Podstawa programowa w przedszkolu wyznacza główny cel całej edukacji przedszkolnej. To także zadania, które muszą być realizowane, by dzieci osiągnęły konkretne umiejętności przed pójściem do szkoły. Warto wiedzieć, jak powinno wyglądać wychowanie i nauczanie naszych przedszkolaków. Co zawiera podstawa programowa do przedszkola w 2023 roku? Znając zawartość podstawy, dowiesz się w jakim stopniu twój przedszkolak spełnia jej wymagania. Spis treści: Podstawa programowa w przedszkolu 2023 Podstawa programowa dostosowana do potrzeb dziecka Podstawa programowa w przedszkolu: umiejętności z 4 obszarów rozwojowych Rozwój fizyczny dziecka Rozwój emocjonalny dziecka Rozwój społeczny dziecka Rozwój poznawczy dziecka 4. Podstawa programowa w przedszkolu 2023: cały dokument MEN Podstawa programowa w przedszkolu 2023 Podstawa programowa  do przedszkola obowiązująca w 2023 roku,  to ta sama podstawa programowa edukacji przedszkolnej, która weszła w życie 1 września 2017 roku i obowiązuje do tej pory. Ostatnie zmiany, jakie zaszły w dokumencie to: zapis o przewadze zabawy nad tzw. zajęciami kierowanymi, podążanie za dzieckiem, konieczność obserwacji, indywidualizacja, wspieranie rozwoju dziecka. To ostatnie ma się odbywać nie tylko podczas zorganizowanej zabawy czy zajęć, ale w czasie całego pobytu dziecka w przedszkolu, a więc dotyczy także spożywania posiłków, odpoczynku, uroczystości, wycieczek czy ubierania i rozbierania oraz samodzielnej zabawy. Zgodnie z obowiązującą podstawą programową nie ma już też ścisłego podziału czasowego na zajęcia matematyczne, ruchowe, plastyczne, językowe, artystyczne, bo dziecko codziennie powinno się ruszać, śpiewać, rysować, biegać, bawić się, przebywać na świeżym powietrzu, odpoczywać czy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak