Rada rodziców w przedszkolu – co to jest i czy jest potrzebna? Zadania i obowiązki
Rada rodziców w przedszkolu ma realny wpływ na rozwój placówki oświatowej – może opiniować programy i harmonogramy, a także ma wpływ na pracę nauczycieli przedszkolnych. Wybrano cię do przedszkolnej rady rodziców? Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Kompetencje i zasady funkcjonowania rady rodziców w przedszkolu określa ustawa o systemie oświaty. Uczestnictwo w radzie rodziców pozwala na aktywny udział w życiu przedszkola i zaangażowanie w rozwój i edukację dziecka. Warto wiedzieć, że rada rodziców jest całkowicie niezależnym organem, niepodlegającym dyrekcji i radzie pedagogicznej.
Czym jest rada rodziców w przedszkolu?
Według definicji przedstawionej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki rada rodziców jest „integralnym podmiotem szkoły, działającym ściśle w jej strukturze i w jej ramach”. Radą rodziców, również w przedszkolu, nazywa się wewnętrzną organizację w placówkach edukacyjnych, której zadaniem jest ścisła współpraca z dyrekcją placówki i kadrą nauczycielską w ramach poprawy jakości edukacji i ogólnego funkcjonowania placówki.
Rada rodziców ma wpływ na kształcenie dzieci i funkcjonowanie przedszkola. Może także gromadzić fundusze finansowe, które mogą zostać wykorzystane jako pieniądze na wycieczki, bilety (do kina czy teatru), na nagrody lub prezenty dla przedszkolaków czy na zabawy. Wszystkie uzgodnienia dotyczące zakresu pracy i struktury rady powinny być zawarte w regulaminie działalności, który rada ustala wewnętrznie.
Jak wybiera się członków rady rodziców? W przypadku przedszkolnej rady niezbędne jest przeprowadzenie tajnych, corocznych wyborów, które powinny odbyć się na pierwszym zebraniu rodziców na początku roku szkolnego. W skład rady rodziców w przedszkolu wchodzi 7 osób.
Zadania, prawa i obowiązki rady rodziców w przedszkolu
Do zadań i obowiązków rady rodziców w przedszkolu należy:
- opiniowanie programu,
- opiniowanie planów finansowych,
- opiniowanie harmonogramu poprawy efektywności kształcenia,
- opiniowanie pracy nauczycieli,
- opracowanie wewnętrznego regulaminu,
- ustalenie wysokości wpłaty na komitet rodzicielski,
- zbieranie funduszy na dodatkowe atrakcje dla dzieci, które wykraczają poza standardową działalność przedszkola,
- zbieranie składek od rodziców.
Do praw rady rodziców należy:
- konsultowanie wszelkich nieścisłości związanych z działalnością przedszkola,
- ustalenie, czy poszczególne sprawy mają trafić bezpośrednio do dyrekcji.
Na początku roku szkolnego rada rodziców przedszkola wraz z dyrekcją powinna ustalić, co wchodzi w zakres jej obowiązków. Wchodzenie w obszar poza kompetencjami rady rodziców może powodować liczne konflikty, które negatywnie odbiją się na możliwościach związanych z działalnością rady rodziców.
Czy rada rodziców przedszkola jest obowiązkowa?
Wszystko zależy od zapisów statutowych danego przedszkola. W przedszkolach publicznych powinna powstać rada pedagogiczna i rada rodziców. W przypadku przedszkoli niepublicznych nie ma takiej konieczności, wszystko zależy od zapisów w statucie.
Ile płaci się na radę rodziców w przedszkolu? Składki są całkowicie dobrowolne. Część rad rodziców już na początku roku ustala kwotę, którą powinien wpłacić każdy rodzic, jednak nie ma prawnego zapisu zmuszającego kogokolwiek do opłacenia składek.
Kto wchodzi w skład rady rodziców?
W skład rady rodziców w przedszkolu wchodzi 7 osób wybranych w tajnych wyborach na początku roku szkolnego. Na czele rady powinien stać jej przewodniczący, a jeżeli statut tego wymaga, powinno wybrać się także sekretarza i skarbnika.
Zobacz także: