podanie o przyjęcie do przedszkola
AdobeStock
Edukacja

Podanie o przyjęcie dziecka do przedszkola: uzasadnienie, jak napisać [WZÓR]

Podanie o przyjęcie dziecka do przedszkola jest niezbędne, aby mogła rozpocząć się procedura rekrutacji. Podpowiadamy, jak napisać takie podanie i czym uzasadnić swoją prośbę.

Zapisanie dziecka do wybranego przedszkola wymaga dopełnienia niezbędnych formalności. Jedną z nich podczas rekrutacji do przedszkola jest napisanie podania o przyjęcie dziecka do konkretnej placówki, a także odpowiednie umotywowanie swojej prośby.

Czy uważasz, że łatwo jest zapisać dziecko do żłobka i przedszkola? [SONDA ULICZNA]

Jak napisać podanie o przyjęcie do przedszkola?

Podanie o przyjęcie do przedszkola jest pismem, w którym rodzice zwracają się z prośbą, by ich dziecko mogło uczęszczać do tej konkretnej placówki. Do podania należy dołączyć inne, niezbędne dokumenty.

Podanie o przyjęcie dziecka do przedszkola powinno zawierać następujące informacje:

  • miejscowość i data,
  • dane osoby lub instytucji, do której kierujemy podanie,
  • dane dziecka,
  • prośbę o przyjęcie dziecka do przedszkola,
  • uzasadnienie prośby,
  • odręczny podpis,
  • listę dokumentów, które zostały załączone do podania.

Podanie o przyjęcie do przedszkola – wzór

Podanie najczęściej składa się na gotowym formularzu przygotowanym przez placówkę. Możecie jednak też skorzystać z naszego wzoru podania o przyjęcie dziecka do przedszkola. 

podanie o przyjęcie do przedszkola
mamotoja.pl

Podanie o przyjęcie do przedszkola – uzasadnienie

Prośbę zawartą w podaniu o przyjęcie dziecka do przedszkola należy odpowiednio umotywować. Oto propozycje argumentów, które możecie wykorzystać w swoim piśmie.

  • podjęcie pracy przez jednego lub oboje rodziców,
  • śmierć w rodzinie i samodzielne wychowanie dziecka,
  • trudne warunki finansowe,
  • korzystny wpływ przedszkola na dziecko,
  • dogodne położenie placówki (np. niedaleko miejsca zamieszkania, blisko pracy rodziców),
  • zbyt duża odległość lub brak dogodnego transportu do innego przedszkola,
  • rodzeństwo uczęszcza do szkoły lub żłobka nieopodal placówki,
  • wyjątkowa oferta edukacyjna przedszkola.

Pamiętaj, że powyższe argumenty muszą być zgodne z rzeczywistością, a jeśli jest taka możliwość – poparte odpowiednim zaświadczeniem.

Jeśli dziecko brało udział w rekrutacji do danej placówki i nie zostało przyjęte – rodzic może złożyć odwołanie do przedszkola.

Zobacz także:

ile kosztuje przedszkole
AdobeStock
Wychowanie
Ile kosztuje przedszkole: czesne, opłaty za wyżywienie, zasady dofinansowania
Ile kosztuje przedszkole w 2022/2023 roku? Wbrew pozorom nawet publiczne przedszkole nie jest w pełni darmowe. Z kolei prywatne przedszkole oferuje więcej zajęć i udogodnień, ale jeszcze bardziej obciąża portfel polskich rodzin. Które zatem warto wybrać?

Koszty przedszkola zależą od wielu czynników: przede wszystkim od typu placówki i miejsca zamieszkania dziecka. Opłaty za przedszkole to, niestety, dość duże obciążenie budżetu domowego. Największy koszt ponoszą rodzice, którzy posyłają swoje dziecko do prywatnego przedszkola. Za publiczne placówki teoretycznie nie trzeba płacić, jednak tutaj też są wydatki, np. w kwestii opłat za wyżywienie malucha. Sprawdź, ile kosztuje przedszkole twojego maluszka. Spis treści: Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty Ile kosztuje przedszkole prywatne? Opłaty za wyżywienie w przedszkolu Orzeczenie o niepełnosprawności, a opłata za przedszkole Dofinansowanie opłat za przedszkole Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty Wielu rodziców pewnie zadaje sobie pytanie, czy za przedszkole publiczne trzeba płacić, a jeśli tak – ile kosztuje przedszkole publiczne? Nie, nie trzeba za nie płacić, taka usługa jest bezpłatna. W przedszkolu publicznym również wszystkie dodatkowe zajęcia są bezpłatne. Przedszkole publiczne nie może też zmuszać rodziców do kupowania książek i innych pomocy naukowych. Ile godzin w przedszkolu jest bezpłatnych? Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przedszkolach dzieciom do 5 lat zapewnia się pięć godzin bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki  niezależnie od tego, w której godzinie zostanie przyprowadzone przez rodziców do przedszkola. Przy okazji nowelizacji ustawy w 2017 roku zdecydowano również, że rodzice nie będą płacić za dodatkowe zajęcia dziecka w przedszkolu państwowym – są one całkowicie darmowe. Ile kosztuje dodatkowa godzina w przedszkolu? Za każdą kolejną godzinę rodzice muszą jednak zapłacić. Zgodnie z  art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych organ prowadzący np. rada...

adaptacja do przedszkola
Adobe Stock
Edukacja
Adaptacja w przedszkolu – co robić, żeby dziecko chętnie chodziło do przedszkola?
Adaptacja w przedszkolu to trudny czas nie tylko dla dzieci, ale i rodziców. Twoje dziecko nie najlepiej znosi zmiany? Dowiedz się, jak pomóc mu w adaptacji.

Adaptacja w przedszkolu dla niektórych dzieci jest trudniejsza niż dla innych. Jeśli przez pierwsze dni  dziecko płacze w przedszkolu  lub nie chce się z tobą rozstawać, jest to naturalna reakcja. Jeżeli jednak płacz i niechęć nie ustają z codziennym chodzeniem do przedszkola – przyczyna może leżeć gdzie indziej. Powodem awersji do przedszkola może być np. kłótnia z koleżanką lub inne nieprzyjemne zdarzenie. Sprawdź, ile zwykle trwa adaptacja w przedszkolu, jakie są możliwe przyczyny problemów z adaptacją i w jaki sposób możesz pomóc dziecku zaaklimatyzować się w placówce. Spis treści:  Jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola? Wskazówki dla rodziców Ile trwa adaptacja w przedszkolu? Problemy z adaptacją w przedszkolu – możliwe przyczyny Gdy maluch nie mówi, czemu nie chce chodzić do przedszkola Adaptacja dzieci w przedszkolu. Podpowiedzi dla nauczycieli Jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola? Wskazówki dla rodziców Pójście do przedszkola to trudny moment i dla dziecka, i dla rodzica. Na szczęście to mija. Niektóre dzieci po kilku dniach dumnie kroczą do przedszkola i rzucają się w wir zabawy, inne potrzebują nieco więcej czasu, aby przystosować się do nowych warunków. Co możesz zrobić, aby dziecko polubiło przedszkole i jak ułatwić mu adaptację? Ucz  samodzielności Zanim dziecko rozpocznie przedszkolną przygodę, naucz je: korzystać z toalety lub nocnika, mówić, jak ma na imię i nazwisko, zgłaszać potrzeby (mówić, że coś boli, jest zimno itp.), używać łyżki i widelca przy jedzeniu, ubierać się i zakładać buty. Dzięki temu maluch poczuje się pewniej. Zachowaj spokój Nic tak nie potęguje rozpaczy dziecka jak nerwowe reakcje rodziców. Nie płacz (w końcu dla rodzica...

Wyprawka do przedszkola
Zakupy
Wyprawka do przedszkola: lista niezbędnych rzeczy do druku
Wyprawka do przedszkola zawiera ubranka, kapcie, przybory toaletowe, artykuły papiernicze, a często też pościel. Wydrukuj lub zapisz w telefonie listę z kompletną wyprawką dla przedszkolaka.

Wyprawka do przedszkola, zwłaszcza w państwowych placówkach, bywa naprawdę bogata: pościel na leżakowanie, przybory toaletowe, ubranka na zmianę i długa lista artykułów papierniczych. Przygotowuje się ją raz w roku, na początku września. Sprawdź, co powinno znaleźć się w wyprawce dla przedszkolaka. Wydrukuj gotową listę lub ściągnij na telefon i idź z nią na zakupy! Spis treści: Wyprawka do przedszkola: ubrania i przybory higieniczne Wyprawka przedszkolaka: przybory plastyczne Wyprawka do przedszkola: zabawki Jak oznaczyć rzeczy dziecka do przedszkola? Wyprawka do przedszkola do druku Wyprawka do przedszkola: ubrania i przybory higieniczne Wyprawka do przedszkola to poważna sprawa i zwykle dość pokaźne zakupy. Poniżej podpowiadamy, co trzeba kupić dla dziecka do przedszkola, a z czym lepiej się wstrzymać i dopytać o szczegóły w placówce.  Niezbędne w wyprawce przedszkolaka są:  Komplet pościeli (choć niektóre państwowe przedszkola zapewniają dzieciom koce, poszewki i leżaki). Piżama. Nawet jeśli twoje dziecko lubi drzemki w tym, w czym chodzi, przebieranie się w piżamę to ważny element nauki ubierania, higieny i odróżniania czasu przeznaczonego na sen. Piżamką do przedszkola może być T-shirt i spodenki lub legginsy. Szczoteczka do zębów  w opakowaniu, pasta do zębów , kubek (można z tym zaczekać i uzgodnić z przedszkolem, czy na pewno będą potrzebne). Komplet ubrań na zmianę , czyli: spódnica na gumkę/spodnie, majtki, skarpetki, ewentualnie rajstopki lub legginsy, T-shirt z krótkim i długim rękawem, rozpinana bluza lub sweter. Najważniejsze: wszystkie ubrania muszą być łatwe do samodzielnego zakładania i zdejmowania. Kapcie na zmianę   – wygodne, takie by maluch mógł je sam...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak