Skala ocen: procenty (przeliczanie procentów na oceny szkolne)
Oceny w szkole mogą być wyrażane w procentach. Jest to bardzo obiektywna i uniwersalna metoda oceniania. Sprawdź, jak interpretować poszczególne oceny przedstawione procentowo.
Oceny w szkole pozwalają stwierdzić, na jakim poziomie jest wiedza uczniów. W Polsce wykorzystuje się trzy skale ocen: opisową, stopniową i procentową. Procentowy system oceniania zazwyczaj stosuje się podczas egzaminów końcowych w szkole podstawowej oraz na maturze. Wyjaśniamy, jak wygląda przeliczanie oceny wyrażonej w procentach na tradycyjne oceny szkolne, czyli stopnie.
Ile procent – jaka to ocena?
Wielu uczniów oraz rodziców zastanawia się, jak skala oceniania wyrażana w procentach przekłada się na tradycyjną skalę stosowaną w szkole, czyli tzw. stopnie. Warto wiedzieć, że w każdej szkole mogą być ustalone inne progi procentowe odpowiadające sześciostopniowej skali oceniania dla poszczególnych form sprawdzania osiągnięć ucznia. Z reguły jednak różnice między szkołami są minimalne. Natomiast w przypadku ważnych egzaminów, np. na koniec szkoły podstawowej czy na maturze wszędzie obowiązuje ta sama skala procentowa.
Skala oceniania w procentach:
- ocena celująca – od 96 do 100 proc. punktów,
- ocena bardzo dobra – od 86 do 95 proc.
- ocena dobra – od 71 do 85 proc.
- ocena dostateczna – od 56 do 70 proc.
- ocena dopuszczająca – od 41 do 55 proc.
- ocena niedostateczna – od 0 do 40 proc.
Procentowa skala ocen jest uniwersalna. W różnych krajach stosuje się inne oznaczenia złych lub dobrych wyników w nauce. Podczas wymiany międzyszkolnej nauczyciel z innego kraju bez trudu poradzi sobie z interpretacją skali oceniania w procentach (co nie jest tak oczywiste w przypadku skali liczbowej).
Zobacz także: