przedmioty ścisłe
Adobe Stock
Edukacja

Przedmioty ścisłe – podział przedmiotów szkolnych

Przedmioty ścisłe to przedmioty matematyczne. Mają one wiele wspólnego z naukami ścisłymi, których jest więcej niż przedmiotów ścisłych w szkole podstawowej. Obok nich dzieci uczą się też przedmiotów humanistycznych i innych. 

Punktem wyjścia do przedmiotów ścisłych są nauki ścisłe. Zalicza się do nich: nauki matematyczne i przyrodnicze. Naukami matematycznymi są matematyka i informatyka. Natomiast do nauk przyrodniczych zalicza się: fizykę, biologię, chemię, geografię i astronomię. 

Nauki i przedmioty ścisłe to nauki, które dokładnie opisują zjawiska i modele, ale też weryfikują hipotezy za pomocą dowodów matematycznych oraz doświadczeń. 

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Podział przedmiotów szkolnych 

Wszystkie przedmioty szkolne można podzielić na ścisłe, humanistyczne, artystyczne i pozostałe.

Przedmioty ścisłe w szkole to:

 • matematyka
 • fizyka
 • biologia
 • chemia
 • geografia
 • informatyka


Przedmioty humanistyczne:

 • język polski
 • język obcy
 • historia
 • wiedza o społeczeństwie
 • etyka


Przedmioty artystyczne:

 • muzyka
 • plastyka 


Pozostałe przedmioty szkolne (szkoła podstawowa):

 • technika
 • wychowanie fizyczne
 • edukacja dla bezpieczeństwa
 • religia
 • wychowanie do życia w rodzinie.

Przedmioty ścisłe w szkole podstawowej

Wydzielone przedmioty ścisłe pojawiają się od klasy 4 szkoły podstawowej. Wprowadzane są stopniowo:  

 • przedmioty ścisłe w 4 klasie – matematyka, przyroda, informatyka (zobacz wszystkie przedmioty w 4 klasie)
 • przedmioty ścisłe w 5 klasie – matematyka, informatyka, biologia (zobacz wszystkie przedmioty w 5 klasie)
 • przedmioty ścisłe w 6 klasie – matematyka, informatyka, biologia, geografia (zobacz wszystkie przedmioty w 6 klasie)
 • przedmioty ścisłe w 7 klasie – matematyka, informatyka, biologia, geografia, chemia, fizyka (zobacz wszystkie przedmioty w 7 klasie)
 • przedmioty ścisłe w 8 klasie – matematyka, informatyka, biologia, geografia, chemia, fizyka (zobacz wszystkie przedmioty w 8 klasie).


W pierwszych trzech latach nauki w szkole podstawowej w programie zajęć jest tzw. edukacja wczesnoszkolna. W jej skład której wchodzą różne przedmioty, które są nauczane łącznie. W ramach edukacji wczesnoszkolnej mieści się:

 • edukacja polonistyczna
 • edukacja społeczna
 • edukacja przyrodnicza
 • edukacja matematyczna
 • zajęcia techniczne
 • język obcy 
 • edukacja plastyczna 
 • edukacja muzyczna 
 • w-f
 • zajęcia komputerowe.  

Korzyści z uczenia się przedmiotów ścisłych

Przedmioty ścisłe są bardzo ważne, bo uczą logicznego i krytycznego myślenia i pokazują, jak działa świat. Logiczne i krytyczne myślenie pozwala myśleć samodzielnie, weryfikować pomysły i plany, nie dać się oszukać. Uczenie się przedmiotów ścisłych poprawia funkcjonowanie mózgu. Pozwala też zachowywać się w sposób bezpieczny i dbać o siebie i środowisko. Daje możliwość skutecznego rozwiązywania problemów, wyciągania wniosków i korzystania z nich.
Nauka przedmiotów ścisłych jest też podstawą dalszej nauki i kształcenia się na wielu zawodowych kierunkach.

Zobacz też:

przedmioty w 4 klasie
Adobe Stock
Aktualności
Przedmioty w 4 klasie – czego będzie uczyć się dziecko?
Przedmioty w 4 klasie są już rozdzielone, koniec z nauczaniem zintegrowanym. Dziecko będzie miało kontakt z większą liczba nauczycieli. Musi ich poznać, przyzwyczaić się do nowego systemu pracy i wymagań. To duża zmiana. Sprawdź, czego uczy się czwartoklasista.

W 4 klasie następuje duża zmiana – wyodrębnione zostają konkretne przedmioty. Każdy z nich jest prowadzony przez nowego nauczyciela. W klasach 1-3 odbywały się zajęcia z nauczania zintegrowanego. Wszystkiego uczył zazwyczaj jeden nauczyciel, który jednocześnie był też wychowawcą. To sprzyjało poczuciu bezpieczeństwa uczniów. Teraz każdego przedmiotu będzie uczył inny nauczyciel. Sprawdź, czego będzie uczyć się dziecko w 4 klasie. Spis treści :  Jakie przedmioty dochodzą w 4 klasie? Jakie przedmioty w 4 klasie - ile godzin? Co jeszcze się zmienia w 4 klasie? Zalety wprowadzenia przedmiotów w 4 klasie Jakie przedmioty dochodzą w 4 klasie? W klasie 1-3 nie było konkretnego podziału na przedmioty. Zajęcia zintegrowane łączyły elementy wielu przedmiotów: edukacji polonistycznej, przyrodniczej, społecznej, matematycznej i technicznej, wychowania plastycznego, wychowania muzycznego, fizycznego, języka obcego i zajęć komputerowych. Dzieci miały też wychowanie fizyczne i język obcy nowożytny. W klasie 4 pojawiają się nowe przedmioty, są to: przyroda historia plastyka technika muzyka informatyka. Z tymi przedmiotami uczniowie w klasach 1-3 mogli zapoznać się tylko częściowo. Sprawdź także: Wyprawka dla pierwszoklasisty Jakie przedmioty w 4 klasie - ile godzin? ​W 4 klasie pojawiają się przedmioty, których naukę dziecko będzie kontynuowało przez kolejne lata w szkole. Rozpoczyna się intensywna nauka języka polskiego i matematyki, która ma przygotować dziecko do testu ósmoklasisty. Pozostałe przedmioty mają mniejsza liczbę godzin (wyjątkiem jest wychowanie fizyczne). Wszystkie przedmioty w 4 klasie: Język polski – 5 godzin tygodniowo Matematyka – 4 godziny tygodniowo Język obcy nowożytny – 3 godziny tygodniowo...

zabawy matematyczne
Adobe Stock
Gry i zabawy
Zabawy matematyczne dla dzieci w różnym wieku
Zabawy matematyczne uczą dzieci podstaw matematyki. Maluchy poznają dzięki nim pojęcia i działania matematyczne, ale uczą się też kategoryzować przedmioty, sortować je, tworzyć zbiory. Dzięki zabawom matematycznym dziecko kształtuje spostrzegawczość i logiczne myślenie. Sprawdź nasze propozycje, by uczyć dzieci matematyki na wesoło.

Zabawy matematyczne to pierwszy krok do kształtowania zdolności matematycznych dziecka. Warto zacząć je wprowadzać w życie malucha jak najwcześniej. Nie chodzi jednak o zmuszanie dziecka do nauki, lecz o zabawy, które pomagają zrozumieć podstawowe pojęcia, zachęcają do logicznego myślenia oraz ułatwiają rozpoznawanie cyferek i figur geometrycznych. Przygotowaliśmy zabawy matematyczne dla dzieci w różnym wieku. Zaskoczą cię swoją prostotą i zainspirują do tego, aby przy różnych okazjach organizować gry i zabawy matematyczne dla dzieci . Mogą być urozmaiceniem każdego spaceru, a nawet kinderbalu. Spis treści: Zabawy matematyczne dla 4-latka i 5-latka Zabawy matematyczne dla 3-latków Zabawy matematyczne dla dwulatków Jak zachęcić dziecko do zabaw matematycznych? Zabawy matematyczne dla 4-latka i 5-latka Podczas najbliższego spaceru zbierzecie, listki, kwiatki, piórka, kamyczki . Potrzebne będą kamienie różnej wielkości i kształtów. Mogą być ogrodowe, kupione w jednym ze sklepów ogrodniczych. Jeśli pogoda nie sprzyja spacerom, a portfel zakupom, można zamiast kamieni wziąć np. guziki. Przygotujcie też pęczek patyków o różnej długości i grubości. W terenie można wykorzystać zabawy na piasku .   Liczenie i układanie kształtów (zabawa kamykami/guzikami) Niech dziecko policzy, ile zebraliście kamyków. Spróbujcie układać z ich bardziej skomplikowane kształty. Pokaż, że jeśli ułożysz trójkąt, a potem dodasz kwadrat, to powstanie domek. Dwa kółka, dwa prostokąty i jest samochód. Uwaga! Z początku liczcie do 10. Gdy widzisz, że malec dobrze sobie z tym radzi, próbujcie dalej. Ale nic na siłę!   Dwa plus jeden (zabawa kamykami/guzikami) Teraz możecie pobawić się w dodawanie: „Jeśli ja mam jeden kamyk, a ty dwa, to ile mamy ich razem? A jeśli ja teraz zabiorę tobie jeden, ile ci zostanie? Ile ja będę...

gry i zabawy matematyczne dla dzieci
Adobe Stock
Wychowanie
Gry i zabawy matematyczne dla dzieci – 7 propozycji dla przedszkolaków (i nie tylko)
Gry i zabawy matematyczne są dla dzieci atrakcyjną formą nauki. Dzięki zabawom matematycznym najmłodsi łatwo przyswajają nowe informacje i doskonalą już opanowane umiejętności w kilku obszarach, m.in. dokonywania pomiarów, porównywania i wykonywania prostych działań arytmetycznych.

Gry i zabawy matematyczne nie powodują u dzieci znudzenia, a wręcz przeciwnie – zachęcają do zdobywania nowych umiejętności i rozwiązywania problemów. Tworzą też atmosferę nauki, której towarzyszą dobre emocje. Jest to bardzo istotne, bo dzięki temu podejmowanie wyzwań intelektualnych kojarzy się dziecku z przyjemnością i nawet dzieci wycofane i bardziej nieśmiałe chętniej biorą w nich udział. Spis treści: Gry i zabawy matematyczne – przykłady Gry matematyczne dla przedszkolaków – zalety Jak sprawić, żeby dziecko polubiło gry i zabawy matematyczne Co zyskuje dziecko dzięki grom matematycznym Gry i zabawy matematyczne – przykłady Gry i zabawy matematyczne warto wprowadzać jak najwcześniej. Aby wesprzeć zdolności matematyczne dzieci , można wykorzystać metodę Domana . Zajrzyj do linku, gdyż opisaliśmy ją zarówno od strony nauki czytania, jak i nauki matematyki. Dzięki niej nawet niemowlęta mogą nauczyć się liczyć w zakresie 100! 1. Zabawa matematyczna – Liczenie schodków Zacznij już z kilkumiesięcznym dzieckiem. Gdy wchodzisz po schodach, powtarzaj: raz, dwa, raz, dwa... Dzięki temu dziecko uczy się, co to jest rytm. Gdy dziecko jest starsze, licz schodki i zachęcaj je, by robiło to razem z tobą. Co daje taka zabawa? To świetna wprawka! Pokazuje dziecku, że matematyka jest wszędzie i można się nią dobrze bawić. 2. Gra matematyczna – Smaczna matematyka Ukryj w pokoju pięć winogron i poproś maluszka, aby je odnalazł. Po zjedzeniu każdego gronka, pytaj ile jeszcze zostało. Gdy maluch odnajdzie wszystkie, zacznijcie od nowa! A może maluch ukryje kilka smakołyków i będzie głośno liczył, ile jeszcze zostało do znalezienia? Co daje taka zabawa? Dziecko poznaje zasady odejmowania i dodawania, a także uczy się zastosowania matematyki w praktyce. 3. Zabawa matematyczna – Ważymy!...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz