Ulrich von Jungingen: kim był? Charakterystyka i ciekawostki
Ulrich von Jungingen był wielkim mistrzem krzyżackim i bratem poprzedniego wielkiego mistrza. Posiadał opinię wojowniczego i lekkomyślnego – jego brat na łożu śmierci miał ostrzegać przed nim Krzyżaków. Ulrich von Jungingen zginął w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku.
Ulrich von Jungingen to wielki mistrz zakonu krzyżackiego kojarzony głównie z bitwą pod Grunwaldem. Henryk Sienkiewicz w powieści „Krzyżacy” przedstawił go jako honorowego, ale gwałtownego rycerza, który doprowadził do wojny z Polską. Wyjaśniamy, kim naprawdę był Ulrich von Jungingen.
Kim był Ulrich von Jungingen?
Ulrich von Jungingen urodził się ok. 1360 roku w Hohenfels (Badenia-Wirtembergia), a zmarł 15 lipca 1410 roku pod Grunwaldem. Mniej więcej w wieku 20 kilku lat zaczął piąć się po szczeblach kariery w strukturach zakonu krzyżackiego: był m.in. rybiczym w zamku Morteck, kompanem marszałka pruskiego i wójtem zakonnym Sambii. Potem Ulrich von Jungingen był jeszcze komturem (inaczej zwierzchnikiem) Bałgi (dzisiejsze Wiesiołoje w obwodzie kaliningradzkim) i wielkim marszałkiem oraz komturem Królewca.
W 1407 roku, a więc zaledwie 3 lata przed śmiercią, Ulrich von Jungingen objął funkcję wielkiego mistrza Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli zakonu krzyżackiego. Przejął ją po swoim bracie, Konradzie.
Jako wielki mistrz zakonu krzyżackiego Ulrich von Jungingen kontynuował politykę swojego poprzednika, chciał powiększyć terytorium państwa zakonnego i doprowadzić do zerwania unii polsko-litewskiej. Jednocześnie porzucił plany Konrada i zrezygnował z dominacji krzyżackiej nad Bałtykiem, sprzedając Gotlandię królowej Szwecji, Danii i Norwegii. Zrobił to, by skupić się na wzmocnieniu państwa na lądzie i przygotowaniu się do wojny z Polską.
W 1409 roku Ulrich von Jungingen rozpoczął wojnę z Polską, najeżdżając na ziemię dobrzyńską. Wielki mistrz krzyżacki dowodził wojskami zakonu. Zginął 15 lipca 140 roku w bitwie pod Grunwaldem zabity prawdopodobnie (według kroniki Jana Długosza) przez Mszczuja ze Skrzynna, przedchorągiewnego królewskiej chorągwi nadwornej. Jego ciało, na polecenie króla Władysława Jagiełły, odesłano z honorami do państwa zakonnego. Ulrich von Jungingen został pochowany w kaplicy św. Anny na zamku krzyżackim w Malborku.
Ulrich von Jungingen: charakterystyka
Według zapisów w Kronice Gdańskiej umierający Konrad V von Jungingen, brat Ulricha, miał przestrzegać Krzyżaków przed mianowaniem go swoim następcą. Ulrich von Jungingen, w przeciwieństwie do wyważonego Konrada, miał opinię porywczego i konfliktowego, nawet jego brat nazywał go głupcem. Tak opisywał Ulricha von Jungingena polski historyk, Feliks Koneczny:
„Zapalczywy i w siły zakonu zbytnio zaufany, rwał się do wojny. Odtąd nie ulegało już wątpliwości, że będzie wielka wojna”.
W powieści historycznej Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy” Ulrich von Jungingen został przedstawiony jako rycerz honorowy i szlachetny, choć gwałtowny. Jego nastawienie do Polaków zmieniło się wraz z przejęciem władzy w zakonie krzyżackim – zadufany w sobie Ulrich von Jungingen lekceważył przeciwników i doprowadził do krwawej wojny.
W filmie „Krzyżacy” z 1960 roku Ulricha von Jungingena zagrał Stanisław Jasiukiewicz.
Ulrich von Jungingen – ciekawostki
Ulrich von Jungingen miał cenić luksus i wydawać niemałe pieniądze na zbytki, jak np. kość słoniowa do wykonania stolika, czy srebrne misy. Nawet podczas szturmu na zamek w Złotoryi ucztował podobno przy bogato zastawionym stole i przy muzyce orkiestry. Jednocześnie Ulrich von Jungingen chętnie wspierał finansowo klasztory żebracze i płacił wysoką pensję swojemu przybocznemu lekarzowi.
Zobacz też: