Reklama

Pierwszy występ wiąże się z ogromnymi emocjami. Pamiętasz, jak sama wychodziłaś w przedszkolu na scenę? Co wtedy czułaś? Tremę? Lęk? Podniecenie i radość? Pewnie wszystko naraz, a to sporo emocji jak na trzylatka. Po co je serwować dziecku i jak pomóc mu je opanować?

Reklama

Przeczytaj także 42 rady na dziecięce kryzysy

Czego dziecko uczy się podczas przedszkolnych występów?

Na scenie i podczas prób dziecko ma szansę zdobyć nowe umiejętności:

Ćwiczy cierpliwość, uczy się współpracy i odpowiedzialności. Dowiaduje się, że bywają sytuacje, w których koniecznie trzeba działać razem z innymi, gdyż w przeciwnym razie zapanuje chaos. Poznaje przy tym smak odpowiedzialności, bo jeżeli Karolinka pomyli kolejność, a Jurek nie będzie chciał wyjść na środek, to Maciek nie wystąpi w ogóle, ponieważ nie będzie wiedział kiedy.

Uczy się pokonywać tremę i panować nad emocjami. Zanim Twoje dziecko wyjdzie na scenę, przez kilka tygodni będzie ćwiczyło wraz z innymi. Gdy dobrze opanuje tekst i zapamięta kolejność, z większą śmiałością wyjdzie na scenę. I choć z pewnością będzie miało tremę, łatwiej ją zniesie, bo będzie wiedziało, co ma w danym momencie robić. Poza tym częste występy pozwalają dziecku zetknąć się z różnymi odczuciami (lęku, niepewności, ale i dumy czy radości). Przedszkolak uczy się panować nad emocjami i w ten sposób łatwiej radzi sobie z nimi także poza sceną.

Ćwiczy pamięć. Dziecko musi zapamiętać nie tylko swój tekst, ale także kolejność występowania i całą choreografię (musi np. wiedzieć, kiedy kucnąć, podskoczyć). Początkowo będzie mu to sprawiało trudności, ale dzięki powtarzaniu osiągnie wprawę (w myśl zasady ,,trening czyni mistrza").

Ma okazję być aktorem. Dzięki granej roli Twoje dziecko może choć przez chwilę poczuć się jak kotek czy drzewo. Często przedszkolanki wykorzystują ten fakt i podczas prób proponują malcom, by wykazali się inwencją i sami zaproponowali, jak np. chcą się poruszać w roli psa czy małpki.

Ma okazję zabłysnąć i poczuć się dumne. Maluchy bardzo cieszą się z występu, bo czują, że jest to sytuacja wyjątkowa, w której mogą zabłysnąć przed rodzicami. Tak samo jak Ty lubisz być chwalona, na pochwałę czeka także Twoje dziecko. A występ w przedszkolu daje niepowtarzalną ku temu okazję. Dlatego malec jest w stanie przełamać swój strach, nieśmiałość, a nawet niechęć – wie, że na końcu czeka go duma i radość z występu. A to przecież bardzo przyjemne uczucia.

Przeczytaj także dlaczego w edukacji przedszkolaka literki to nie wszystko

[CMS_PAGE_BREAK]

Jak zachęcić dziecko do występu w przedszkolu?

Choć przedszkolne występy mają tak wiele zalet, czasem trudno do nich namówić dziecko. Bywa też tak, że początkowo Twój kilkulatek ochoczo zgłasza się do głównej roli, ale po kilku dniach traci zapał. Dzieje się tak, ponieważ maluchy dopiero uczą się rozpoznawać swoje potrzeby i nie zawsze wiedzą, jak poradzić sobie z własnymi odczuciami. Dlatego powinnaś pomóc małemu artyście rozładować emocje i podejść do przedstawienia z większym spokojem.

Dziecku, które jest nieśmiałe, tłumacz, że występ jest fajną zabawą. Może nie zagra głównej roli, ale np. zaśpiewa z wszystkimi piosenkę lub po prostu tylko będzie stał na scenie?

Przeczytaj także jak pomóc nieśmiałemu dziecku

Ruchliwego brzdąca po konsultacji z przedszkolanką namów do wcielenia się w postać aktywną, by nie musiał przez cały występ grzecznie stać w szeregu.

Ambitnemu dziecku wytłumacz, że nawet najznamienitsi aktorzy zapominają czasem tekstu, a wtedy podpowiada im sufler (tę rolę z pewnością będzie pełniła wychowawczyni).

Pamiętaj jednak, że wolno Ci tylko zachęcać, a nie zmuszać. To ma być przede wszystkim dla dziecka dobra zabawa.

Przygotowania do występu w przedszkolu

Pomóż... Jeśli maluch zdecydował się na występ, możesz delikatnie go dopingować. Jeśli chce, niech powie przed Tobą swoje kwestie, które Ty oczywiście nagrodzisz brawami (nawet wtedy, gdy maluch się pomyli). Zapytaj przedszkolanki, jaki strój proponuje dla dziecka, zastanówcie się, jak go wykonać.

...ale nie przesadź. Gdy dziecko ciągle będzie słyszało o przedstawieniu, może zacząć się denerwować ("Skoro mamie tak zależy, to co będzie, jeśli zapomnę tekstu?"). Lepiej podkreślać, jak cieszysz się z samego udziału malucha. Dziecko musi wiedzieć, że bez względu na efekt Ty będziesz z niego dumna.
[CMS_PAGE_BREAK]

Uwaga! Zaczynamy!

Z bijącym sercem siadasz na widowni i czekasz, aż swoją kwestię wypowie Twoje słoneczko. Jednak pierwsze występy przedszkolaków mogą Cię nieco zaskoczyć.

Mimo udanych prób na przedstawieniu może się nagle okazać, że trzylatki wiercą się, zapominają kolejności i tekstu. Niektóre zaczynają płakać i wołają na ratunek mamę. Dzieje się tak, gdyż próby odbywają się jedynie przed znaną panią. A na występie maluch widzi mnóstwo nieznanych twarzy i mamę, przed którą chciałby wypaść jak najlepiej. Wtedy pojawia się trema i dziecko może zapomnieć tekstu lub się rozpłakać.

Jeśli nawet występ trzylatków polega tylko na zaśpiewaniu piosenki (bez rytmu, za to przy akompaniamencie popłakujących maluchów), nagródź go wielkimi brawami i pamiętaj, że Twój maluch bardzo się starał.

Zapewniamy, że każdy kolejny występ będzie coraz bardziej udany. Bo dziecko, widząc Twoją aprobatę, uwierzy we własne umiejętności. A to jest najważniejsze.

Przeczytaj także co powinno umieć dziecko zanim pójdzie do szkoły

Reklama

Konsultacja merytoryczna

Beata Chrzanowska-Pietraszak

Pedagożka specjalna, psycholożka, psychoterapeutka dzieci i rodzin, prowadzi szkolenia dla rodziców, psychologów i nauczycieli, zakamarkirodzicielstwa.pl
Reklama
Reklama
Reklama