
Za złamanie zasad zapisanych w szkolnym statucie uczniom wymierza się różne kary – zawieszenie w prawach ucznia jest jedną z tych dotkliwszych. Co w praktyce oznacza zawieszenie w prawach ucznia i czym skutkuje? Wyjaśniamy.
Zawieszenie w prawach ucznia: przepisy
W każdej szkole obowiązuje zbiór zasad regulujących prawa i obowiązki ucznia. Za złamanie szkolnego regulaminu grożą kary. To, jakie uczeń poniesie konsekwencje, zależy przede wszystkim od tego, jakie było jego przewinienie. W najlepszym wypadku uczeń otrzymuje ustne upomnienie, naganę (również udzieloną publicznie) od dyrektora szkoły lub uwagę do dzienniczka, w najgorszym – zostaje on skreślony z listy uczniów danej szkoły. Rozwiązaniem pomiędzy jest zawieszenie w prawach ucznia. Mówi o tym ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59) - art. 98 ust. 1 pkt 19.
Zawieszenie w prawach ucznia: co to oznacza?
Zawieszenie w prawach ucznia oznacza odebranie uczniowi przywilejów wynikających z uczęszczania do danej placówki edukacyjnej. By do tego doszło, uczeń musi złamać zasady panujące w statucie szkolnym.
- Zawieszonym w prawach ucznia można być przez lekceważenie obowiązków szkolnych i/lub gdy dziecko notorycznie jest nieprzygotowane, nie odrabia prac domowych czy zakłóca lekcje.
- Zawieszonym w prawach ucznia można być też przez nieusprawiedliwione obecności (wagary) i częste spóźnienia.
- Przywilejów może być pozbawione dziecko, które wulgarnie odnosi się do innych uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły.
- Zawieszony w prawach ucznia będzie prawdopodobnie ten, kto stwarza zagrożenia dla innych osób, wszczyna bójki, kradnie i niszczy mienie szkoły.
- Zabronione jest też spożywanie alkoholi, palenie papierosów i stosowanie środków odurzających w szkole i na terenie placówki.
Czym skutkuje zawieszenie w prawach ucznia?
Ponieważ nauka w Polsce jest obowiązkowa do 18 roku życia, nikt nie może zabronić dziecku uczestniczenia w lekcjach. Zawieszony w prawach ucznia ma też prawo do informacji, opieki, prywatności i szacunku. Prawo do nauki zapewnia konstytucja. Uczeń musi jednak liczyć się z tym, że straci liczne przywileje: dziecko nie może brać udziału w żadnych dodatkowych aktywnościach organizowanych przez szkołę.
Zawieszony w prawach ucznia nie może:
- jeździć na szkolne wycieczki,
- brać udziału w klasowych imprezach,
- chodzić na szkolne dyskoteki,
- brać udziału w konkursach,
- uczestniczyć w kółkach zainteresowań,
- reprezentować szkołę w zawodach czy turniejach,
- udzielać się w ramach samorządu szkolnego.
Zawieszenie w prawach ucznia: złóż wniosek. Można się odwołać!
Decyzję o zawieszeniu w prawach ucznia podejmuje dyrektor szkoły oraz Rada Pedagogiczna. To w ich mocy leży też anulowanie kary. Żeby odwołać się od decyzji szkoły o zawieszeniu, uczeń może skorzystać z pomocy samorządu uczniowskiego albo bezpośrednio wnioskować u władz szkoły.
Po złożeniu wniosku przez ucznia dyrektor i Rada zwołują zespół, którzy rozważa sprawę i podejmuje ostateczną decyzję. Sposoby odwieszenia kary reguluje statut szkoły.
Zobacz też:

Małe dziewczynki nie wierzą w siebie, ograniczają swoje aktywności i nie rozwijają zainteresowań. Od małego wmawia się im, że są mniej inteligentne od chłopców i muszą więcej pracować, choć i tak nie osiągną tak dobrych wyników w szkole i w pracy jak płeć przeciwna. Szokujący raport „Przyszłość dla dziewczynek” to obowiązkowy temat do przemyśleń dla rodziców – nie tylko córek! Głupie i brzydkie – dlaczego robimy to naszym córkom? Tak skandaliczne przekonania wtłacza się dziewczynkom do głów już od maleńkości. Robią to rodzice, rówieśnicy i szkoła. Nieważne, że często nieświadomie – skutki i tak najboleśniej odczuwają (i będą odczuwać w przyszłości) nasze córki. Co polskie dziewczynki myślą same o sobie? Wychowywane wśród stereotypów sądzą, że są mniej inteligentne od chłopców, muszą się bardziej starać i więcej uczyć, powinny być zawsze przygotowane do lekcji, pilne i obowiązkowe (w przeciwieństwie do chłopców, którym bardziej się pobłaża). W stereotyp przypisujący „wrodzoną” inteligencję chłopcom wierzą już 6-latki – wynika z raportu „Przyszłość dla dziewczynek” Fundacji „Kosmos dla dziewczynek”. „Grzeczna” dziewczynka jest spokojna i posłuszna, nie okazuje emocji, na wszystko reaguje w wyważony sposób (nawet gdy dzieje jej się krzywda). Dziewczynki powinny być też wszechstronne i perfekcyjne we wszystkim, co robią. Nauki ścisłe nie są dla nich, to domena chłopców. Najlepiej jak one skupią się na swoim wyglądzie, a gdy już to robią, okazuje się, że i tak daleko im do niedoścignionego „ideału”. Dziewczynki się odchudzają, stroją i ukrywają „niedoskonałości”. Już 10-latki zaczynają postrzegać się jako zbyt grube! Krzywdzące stereotypy podtrzymują sami rodzice. Bystry łobuziak...

Wystarczy nieprzygotowanie do sprawdzianu albo nieodrobiona praca domowa, aby dziecko zaczęło myśleć nad tym, co zrobić, żeby nie iść do szkoły. Jeśli uczeń ma rozsądnych rodziców, którzy ufają dziecku, a dziecko im, najczęściej wystarczy szczera rozmowa. Jeśli dziecko rzadko zawala naukę, gdy przyjdzie i powie wprost, że nie chce iść dzisiaj czy nazajutrz do szkoły, rodzice mu na to pozwolą, o ile sytuacja nie powtarza się za często. Zdarza się jednak, że ze strachu przed surowymi rodzicami dzieci są w stanie zastosować nawet najdziwniejsze metody symulowania choroby. Poznaj je i w razie pojawienia się podejrzeń spytaj wprost, czy gorączka u dziecka , rozwolnienie czy inne dolegliwości nie są skutkiem jednej z nich. Jak nie iść do szkoły – najczęstsze wymówki Niektóre dzieci są skłonne wypróbować wszystkiego, co da im szansę na wywołanie objawów choroby. O ile część z nich nie jest zbyt groźna, o tyle część „sprawdzonych” wymówek uczniów naprawdę niesie ze sobą zagrożenie dla zdrowia : Jedzenie surowych rzeczy – może wywołać gorączkę, bóle brzucha i biegunkę. Chodzenie zimą po dworze lub siedzenie przy otwartym oknie z mokrą głową – może wywołać gorączkę, zapalenie zatok, a w skrajnym przypadku – zapalenie opon mózgowych. Maczanie termometru w szklance gorącej herbaty – zwykłe oszustwo, bez skutków ubocznych. Rozgrzewanie termometru na grzejniku – znowu oszustwo i na szczęście brak skutków ubocznych. Nacieranie policzków i czoła, udawanie braku apetytu, wywoływanie kaszlu, pocieranie oczu + solidny dodatek dobrego aktorstwa – ma na celu stworzenie pozorów początków choroby. Symulowanie objawów COVID-19. Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko celowo zjadło lub wypiło coś, co spowodowało dolegliwości, koniecznie z nim spokojnie i szczerze porozmawiaj....

Co zrobić na śniadanie do szkoły – to pytanie zadaje sobie chyba każdy rodzic ucznia. I to każdego dnia! Warto mieć pod ręką kilka sprawdzonych przepisów na zdrowe i szybkie śniadania, ale od czasu do czasu próbować też nowości. Szczególnie polecamy nietypowe, ale bardzo zdrowe pomysły, np. tortille nadziewane warzywami, śniadania z ryżem i bez chleba, owsianki oraz placki na zimno lub chrupiące pudełeczko. Pomysły na śniadania do szkoły: Owsiane muffiny twarogowe z jabłkami Placki z cukinii na zimno Kolorowe tortille z indykiem i warzywami Sałatka z fasolką szparagową i jabłkiem Pudding ryżowy Owsianka z bananem i czekoladą Jabłka w cieście Naleśniki z konkretnym nadzieniem „Zapieksy” na zimno Chrupiące pudełeczko Pomysły na śniadania do szkoły Drugie śniadanie do szkoły to bardzo ważny posiłek dziecka w ciągu dnia. Ważne, by był zdrowy, pożywny, urozmaicony i łatwy do zjedzenia na krótkiej przerwie. Dziecko może zjeść przygotowane przez rodziców śniadanie nie tylko przed obiadem. Część uczniów na pewno doceni dobre przekąski ze śniadaniówki po południu, podczas pobytu w świetlicy. Co zrobić na drugie śniadanie dla dziecka? Poniżej aż 10 pomysłów na śniadanie do szkoły. 1. Owsiane muffiny twarogowe z jabłkami To proste do zrobienia śniadanie do szkoły bez chleba. Przy okazji przemycisz w nim dziecku owoce – no bo kto nie skusi się na taką babeczkę? Składniki: 200 g twarożku, np. kanapkowo-sernikowego 150 g mąki 100 g płatków owsianych łyżeczka proszku do pieczenia 2 jajka 80 g oleju roślinnego 100 g cukru 1 duże jabłko, bez gniazda nasiennego, pokrojone w kostkę Przygotowanie: Mąkę wymieszaj z płatkami owsianymi i proszkiem do pieczenia. W osobnej misce wymieszaj dokładnie jajka, cukier, olej...