Wyprawka do 8 klasy: ile kosztuje wyprawka szkolna dla 8-klasisty?
Adobe Stock
Zakupy

Wyprawka do 8 klasy: ile kosztuje, lista rzeczy do szkoły dla 8-klasisty?

Przygotowanie rzeczy potrzebnych uczniowi w 8 klasie może okazać się łatwiejszym zadaniem, niż we wcześniejszych klasach. Dziecko wie, co mu się podoba, a my mniej więcej wiemy, czego potrzebuje. Wiele przyborów zostało z poprzednich lat, inne trzeba dokupić. Wydatków i tak jednak nie zabraknie. Oto lista rzeczy do szkoły do 8 klasy.

8 klasa to ostatni rok szkoły podstawowej. Aby nie było żadnych niespodzianek, warto się do niego dobrze przygotować. Z jednej strony mamy ułatwione zadanie, bo dziecko zna już swoją szkołę na wylot. Będzie miało większość tych samych zajęć co w 7 klasie i z tymi samymi nauczycielami. Ósmoklasistom dochodzą jednak dwa nowe przedmioty i nowe obowiązki, a to oznacza także wzrost wydatków. 

Co sądzisz o 300 zł na wyprawkę szkolną? [SONDA ULICZNA]

Wyprawka do 8 klasy szkoły podstawowej

To, jak duże czekają nas zakupy przed rozpoczęciem roku szkolnego, zależy od tego, co pozostało nam z poprzedniego roku nauki. Przed pójściem do sklepu, przejrzyjmy, co mamy w domu. Czy plecak szkolny przetrwa jeszcze 10 miesięcy? Ile przyborów szkolnych nadaje się jeszcze do użytku? Zastanówmy się, a potem sprawdźmy, co koniecznie trzeba mieć do 8 klasy:

Plecak do 8 klasy

Jeśli został nam plecak z poprzednich lat, sprawę mamy załatwioną. Jeśli jednak jest mocno wyeksploatowany (a nie da się go naprawić), nie oszczędzajmy na nowym modelu. Plecak jest potrzebny dziecku każdego dnia, postawmy więc na taki, który będzie mu się podobał. Ale równie ważne jest, by był wygodny i funkcjonalny. Powinien mieć szerokie szelki i usztywnione plecy. Zwróć uwagę, aby w środku były przynajmniej dwie komory (dzięki temu dziecku łatwiej będzie utrzymać porządek), a na zewnątrz znajdowały się elementy odblaskowe (dziecko będzie po zmierzchu widoczne na drodze). Najlepiej dla 8-klasisty sprawdzą się plecaki sportowe. 
 

Zeszyty do 8 klasy

Na liście rzeczy do szkoły dla 8 klasy znajduje się około 13-15 zeszytów (tyle stanowi jeden komplet, warto kupić więcej zeszytów, żeby uczeń miał w domu zapas).

Musimy kupić:

 • 3 zeszyty w szeroką linię (do języka polskiego i dwóch języków obcych);
 • 10-12 zeszytów w kratkę (do matematyki, historii, chemii, fizyki, geografii, biologii, zajęć z zakresu doradztwa zawodowego, informatyki, do dwóch nowych przedmiotów: wiedzy o społeczeństwie i edukacji dla bezpieczeństwa oraz opcjonalnie do religii, etyki i wychowania do życia w rodzinie). 

 


Pamiętajmy, że najlepsze zeszyty to te grubsze (32- lub 60-kartkowe wystarczą dziecku na kilka miesięcy) z miękkimi oprawkami (bo są lekkie i zajmują mniej miejsca w plecaku). Do każdego przedmiotu potrzebny jest osobny zeszyt.

Przybory szkolne dla 8-klasisty

W 8 klasie dziecko nie będzie już chodziło na lekcje muzyki i plastyki (nie będzie więc potrzebowało bloków rysunkowych, kolorowego bloku technicznego, papieru kolorowego, farb plakatowych, i pędzli, kredek, pasteli, plasteliny czy fletu). Wciąż jednak będzie potrzebowało materiałów do pisania i liczenia.

W wyprawce 8-klasisty muszą się znaleźć:

 • piórnik;
 • długopis/pióro;
 • 2 ołówki;
 • cienkopisy w różnych kolorach;
 • nożyczki;
 • klej w sztyfcie;
 • temperówka;
 • korektor;
 • gumka do ścierania;
 • linijka;
 • ekierka;
 • kątomierz;
 • cyrkiel;
 • teczka A3.

 

Strój na WF do 8 klasy:

 • krótkie spodenki;
 • koszulka (najczęściej szkoły wymagają białek koszulki);
 • buty sportowe na białej podeszwie.

Wyprawka dla 8-klasisty: co jeszcze się przyda?

Nie zapomnij też o zakupie:

 • butów na zmianę do chodzenia po szkole i worka na buty;
 • pojemnej śniadaniówki.

 


Zazwyczaj szkoła podaje dokładną listę wszystkich niezbędnych rzeczy do nauki. Trzeba pamiętać, że wiele zależy od indywidualnych wymagań nauczycieli.

Ile kosztuje wyprawka do 8 klasy szkoły podstawowej?

Wyprawka do 8 klasy szkoły podstawowej to niemały wydatek dla rodziców. Warto jednak zastanowić się, na czym można zaoszczędzić. Jeśli dziecko dbało o swoje przybory w poprzednich latach, na pewno część z nich będzie można jeszcze wykorzystać. Ponadto, wiele szkół oferuje darmowe podręczniki. 

Największy wydatek to plecak i strój sportowy, w tym buty i kapcie do szkoły. Za ten pierwszy zapłacimy minimum 100 zł. Skompletowanie tego drugiego to koszt przynajmniej 300-400 zł. Zeszyty, śniadaniówka (i ewentualnie podręczniki szkolne) mogą kosztować nawet 500 zł. Za wyprawkę do 8 klasy możemy zapłacić więc nawet ponad 1000 zł.

Zobacz też:

przyszłość dla dziewczynek
Adobe Stock
Aktualności
Polskie dziewczynki czują się głupie i brzydkie. Tłamszą je rodzice i szkoła (RAPORT)
Dziewczynki od najmłodszych lat uczy się pilności, posłuszeństwa i tłumienia emocji. Wymaga się wiele, zarówno w domu, jak i w szkole, jednocześnie cały czas przeciwstawiając je chłopcom – zdolniejszym i bystrzejszym. Efekt? Już 10-latki czują się głupie, brzydkie i bezużyteczne.

Małe dziewczynki nie wierzą w siebie, ograniczają swoje aktywności i nie rozwijają zainteresowań. Od małego wmawia się im, że są mniej inteligentne od chłopców i muszą więcej pracować, choć i tak nie osiągną tak dobrych wyników w szkole i w pracy jak płeć przeciwna. Szokujący raport „Przyszłość dla dziewczynek” to obowiązkowy temat do przemyśleń dla rodziców – nie tylko córek! Głupie i brzydkie – dlaczego robimy to naszym córkom? Tak skandaliczne przekonania wtłacza się dziewczynkom do głów już od maleńkości. Robią to rodzice, rówieśnicy i szkoła. Nieważne, że często nieświadomie – skutki i tak najboleśniej odczuwają (i będą odczuwać w przyszłości) nasze córki. Co polskie dziewczynki myślą same o sobie? Wychowywane wśród stereotypów sądzą, że są mniej inteligentne od chłopców, muszą się bardziej starać i więcej uczyć, powinny być zawsze przygotowane do lekcji, pilne i obowiązkowe (w przeciwieństwie do chłopców, którym bardziej się pobłaża). W stereotyp przypisujący „wrodzoną” inteligencję chłopcom wierzą już 6-latki – wynika z raportu „Przyszłość dla dziewczynek” Fundacji „Kosmos dla dziewczynek”. „Grzeczna” dziewczynka jest spokojna i posłuszna, nie okazuje emocji, na wszystko reaguje w wyważony sposób (nawet gdy dzieje jej się krzywda). Dziewczynki powinny być też wszechstronne i perfekcyjne we wszystkim, co robią. Nauki ścisłe nie są dla nich, to domena chłopców. Najlepiej jak one skupią się na swoim wyglądzie, a gdy już to robią, okazuje się, że i tak daleko im do niedoścignionego „ideału”. Dziewczynki się odchudzają, stroją i ukrywają „niedoskonałości”. Już 10-latki zaczynają postrzegać się jako zbyt grube!  Krzywdzące stereotypy podtrzymują sami rodzice. Bystry łobuziak...

szczepienia dzieci na covid w szkołach
Instagram
Aktualności
Szczepienia dzieci na COVID-19: od września w szkołach?
Dzieci od 12. roku życia mogą otrzymać pierwsze dawki szczepionki na COVID-19 już we wrześniu. Możliwe, że akcja szczepienia dzieci rozpocznie się zaraz po wakacjach, a punkty szczepień zostaną zorganizowane w szkołach.

Dzieci będą szczepione na COVID-19 w szkolnych gabinetach lekarskich – dowiedzieli się nieoficjalnie dziennikarze RMF FM. Podanie dziecku szczepionki miałoby się odbywać wyłącznie za zgodą rodziców. Szczepienia dzieci na COVID-19: już od września? Szkoły będą zamawiać szczepionki dla swoich uczniów i podawać je dzieciom w placówkach. Wcześniej rodzice będą musieli wyrazić na to zgodę i złożyć w szkole odpowiednią deklaracją – podaje RMF FM. Chodzi o szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat szczepionką Pfizer/BioNTech. Zanim jednak w Polsce ruszy akcja szczepienia młodszych nastolatków, Europejska Agencja ds. Leków musi zatwierdzić preparat do stosowania u dzieci od 12. roku życia – może to nastąpić już w czerwcu. Potem Komisja Europejska dopuści szczepionki na rynek unijny. Przypominamy, że od 17 maja można już szczepić dzieci w wieku 16 i 17 lat . Szczepienia najmłodszych dzieci przeciw COVID-19 mają być dobrowolne. Zobacz też: Doradca premiera proponuje wprowadzenie GODZINY POLICYJNEJ dla niezaszczepionych! Większość Polaków chce zaszczepić dziecko przeciw COVID-19! Szczepionka na koronawirusa nie działa na długo! Potrzebna będzie TRZECIA DAWKA

Religia w szkołach obowiązkowa?
Adobe Stock
Aktualności
Obowiązkowa religia w szkołach? Minister Przemysław Czarnek chce zmiany przepisów!
Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiada dużą zmianę przepisów dotyczących lekcji religii i etyki w szkołach. Nie wszyscy rodzice będą zadowoleni.

Przemysław Czarnek w wywiadzie udzielonym „Gazecie Polskiej” poruszył m.in. kwestię zmiany programowej i lekcji religii. Zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami uczniowie (za zgodą rodziców) mogą chodzić na religię, etykę albo na żaden z tych przedmiotów. Już wkrótce może się to zmienić.  Religia obowiązkowa? Tego chce minister Czarnek „Nauka albo religii, albo etyki będzie obligatoryjna, by do młodzieży docierał jakikolwiek przekaz o systemie wartości” – zapowiedział w wywiadzie minister Czarnek.  Temat ten pojawił się m.in. w kontekście pytania o Strajk Kobiet. W protestach ulicznych bierze udział wielu uczniów. „Będziemy chcieli zlikwidować to, co wiele lat temu zostało wprowadzone, czyli możliwość wyboru jednego z trzech wariantów: albo religia, albo etyka, albo nic. To »nic« stało się dość powszechne na przykład w dużych miastach. I właśnie to »nic« służy temu, by odbywały się podobne zbiegowiska, które kompletnie bezrefleksyjnie podchodzą do życia” –  dodał. Kluczową sprawą ma być wykształcenie nauczycieli etyki i napisanie „porządnego” podręcznika. Nowy projekt edukacyjny ministra W tym samym wywiadzie minister mówił, jak należy docierać do młodzieży z wartościami. Jego zdaniem najważniejsza jest „porządna, wartościowa” edukacja. Jednym z pomysłów ma być ożywienie działalności statutowej organizacji pozarządowych poza szkołą. „Takich jak gminna ochotnicza straż pożarna. Tworzenie dziecięcych i młodzieżowych drużyn pożarniczych, które będą regularnie zbierały się na ćwiczeniach, a raz w miesiącu otrzymają godzinę nauki o historii własnego terenu, własnej ziemi, własnej ochotniczej straży pożarnej. [...] Chciałbym, żeby taki projekt wszedł w życie od września jako pilotaż, a w kolejnym roku w całej Polsce”...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj