Polecam szczególnie 2 opowiadania Oscara Wilde’a – Prawdziwego przyjaciela i Szczęśliwego księcia. Po polsku czyta je Przemysław Sadowski, po angielsku Richard Berkeley. Pozostałe bajki z płyty również możecie sobie przypomnieć.

Reklama

Miłość jest wcale dobrą rzeczą – mówi do makolągwy szczur w opowiadaniu Prawdziwy przyjaciel. – Ale przyjaźń jest znacznie wznioślejsza. Zaprawdę, nie znam na świecie nic równie szlachetnego i wzniosłego, jak prawdziwa przyjaźń.

I właśnie przyjaźni są poświęcone wszystkie z proponowanych baśni. Czasami ta przyjaźń jest jednostronna, czasami bolesna, częściej bywa, że wspaniała, pełna poświęcenia z jednej i drugiej strony.

W Szczęśliwym księciu Oscara Wilde’a jaskółka zauroczona trzciną cierpi, bo kołysząca się na wietrze wybranka ptaszka zupełnie nie reaguje na jej wyznania. Gdy jaskółka usiądzie na pomniku szczęśliwego księcia, ten opowie jej, jak bardzo za życia był samolubny, i jak po śmierci stojąc jako pomnik na cokole, przygląda się ze smutkiem biedzie i upokorzeniu swoich dawnych poddanych. Jaskółka zainteresuje się opowieścią i postanowi pomóc księciu. I tak dalej, i tak dalej.

Z kolei Prawdziwy przyjaciel opowiada o poczciwym Janku i młynarzu Hugonie. To bardzo smutna historia, trzeba się w nią mocno wsłuchać, bo wiele można się z niej nauczyć.

Zobacz także

Wysłuchacie również Brzydkiego kaczątka i Króla żab. Pierwsza, jak pamiętacie to historia brzydkiego małego łabędzia, który wyrósł na niezwykle urodziwego ptaka, druga opowiada o królewnie pragnącej oszukać pewną uczynną żabę, która jak to w bajkach bywa - okaże się pięknym królewiczem. Przypomnijcie sobie i te dwie baśnie, one także traktują o przyjaźni.

Każdy chce mieć przyjaciela
Oscar Wilde - Prawdziwy przyjaciel, Szczęśliwy książę

Czytają: po polsku Przemysław Sadowski, po angielsku Richard Berkeley
Czas nagrania obydwu baśni po angielsku 53 minuty 43 sekundy, po polsku 55 minut 43 sekundy.

Hans Christian Andersen - Brzydkie kaczątko
Czyta: Monika Kwiatkowska
Czas nagrania: 30 minut 29 sekund

Reklama

Jacob i Wilhelm - Grimm Król żab
Czyta Monika Kawiatkowska
Czas nagrania 8 minut 47 sekund
Wydawca: Festina

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy

Reklama
Reklama
Reklama