W co się bawić zimą na spacerze?

Maluchowi w ciepłych butach i puchowej kurtce trudno się poruszać, jednak nawet w takim zimowym opakowaniu on po prostu kipi energią. Zobacz, co mu się spodoba.

Reklama

Gra w kolory

Na dworze szaroburo (a w najlepszym przypadku biało), dlatego ty nie zapominaj o dostarczeniu dziecku barwnych wrażeń. Zabierz na spacer pęk czerwonych i żółtych wstążeczek (np. wyciętych z bibułki). Ich taniec na wietrze na pewno przyciągnie uwagę dziecka.

Korzyści z zabawy: Maluchy uwielbiają kontrastowe barwy. I bardzo dobrze – bo żywe kolory rozwijają wzrok.

Osypywanie gałązek

Kiedy spadnie świeży śnieg, poproś maluszka, aby stanął pod drzewem i lekko potrząśnij gałązką nad wami. Drobny puszek delikatnie osadzi się na waszych twarzach. Przyjemnie, prawda?

Korzyści z zabawy: Przedszkolak poznaje przyrodę i doświadcza niecodziennych wrażeń dotykowych.

Zobacz także

Rzucanie do celu

Przygotujcie kilkanaście śnieżek, obierzcie niezbyt odległy punkt (np. drzewo albo ścianę) i postarajcie się w niego trafić. Komu się uda, ten jest mistrzem!

Korzyści z zabawy: Maluch podczas takiej zabawy ćwiczy koordynację oko-ręka (przyda mu się ona np. podczas nauki pisania). Do tego rzucanie śniegowymi kulkami świetnie rozgrzewa małego zmarzlucha!

Badanie śnieżynek

Zabierzcie na spacer lupę i oglądajcie przez nią płatki śniegu. Zwróć malcowi uwagę, że każdy jest inny.

Korzyści z zabawy: Takie odkrywanie magii w świecie rozwija twórcze myślenie kilkulatka.

W co się bawić zimą na spacerze?

Na dworze zrobiło się wietrznie i za zimno? Nie pozwól, aby dopadła was nuda. Kiedy już wszystkie puzzle ułożą się w obrazki, nadejdzie czas na coś nowego.

Zimowy witrażyk

Zaproponuj malcowi wykonanie śnieżynki z papieru. Złóż kartkę na kilka części i wytnij rogi. Witrażyk przyklej na okno.

Korzyści z zabawy: Spoglądając przez zimowy witrażyk, maluch ma okazję (o którą w domu trudno!) popatrzeć w dal. Wtedy mięśnie jego oczu rozluźniają się i odpoczywają.

Domowy fitness

Wystarczy powiedzieć magiczne słowa: „To jest taka gra, rób to co ja” – i wymyślić ćwiczenie. Najpierw instruktorem jesteś ty, potem kolej na zmianę. Podpowiadaj: „Teraz skaczemy”, „Robimy pajacyki”, „Kicamy jak króliczki”.

Korzyści z zabawy: Domowa gimnastyka to świetny sposób na rozładowanie energii.

Mądre bajki

Możesz opowiadać, czytać, słuchać z płyt CD. Możecie też razem oglądać telewizyjne hity albo bajki z twojego dzieciństwa (te ostatnie znajdziesz np. na Youtube.pl).

Korzyści z zabawy: Dostarczają rozrywki, ale to nie jest ich jedyna zaleta! Uczą też kilkulatka, że bycie dobrym popłaca, że przyjaciele są ważni oraz że warto podejmować wysiłek, by zrealizować swe pragnienia.

Znikająca kula

Choć uroki śniegu odkrywamy przede wszystkim na spacerze, w domu też może on dostarczyć frajdy. Nalej do miski wodę, wrzuć do niej śnieżkę i pokaż malcowi prawdziwą magiczną sztuczkę! Kula zacznie maleć i maleć, aż w końcu zniknie całkowicie.

Korzyści z zabawy: Takie eksperymenty są dla malucha ważnym (i rozwijającym!) doświadczeniem zmian. Był śnieg – jest woda.

Dłonie stempelki

Na starej kuchennej desce do krojenia rozmieszaj różnokolorowe farbki z wodą. Namów kilkulatka, aby zanurzył dłoń w farbce i odcisnął ją na kartce.

Korzyści z zabawy: Dotykanie mokrej i lepkiej farby, przyciskanie dłoni do papieru, malowanie palcami – to wszystko stymuluje układ nerwowy dziecka. Malowanie farbami bez pędzelka jest dla dzieci wielkim, bardzo przyjemnym przeżyciem, które w dodatku rozwija ich wyobraźnię i pozwala na swobodną ekspresję.

Reklama

Zobacz też: Co wolno dziecku w zimie? - rady na zimowe dni

Reklama
Reklama
Reklama