Weosła szkoła - gra planszowa do druku
Gry i zabawy

Wesoła szkoła - gra planszowa do druku

Lubisz spędzać czas z dzieckiem? Zagrajcie w grę planszową "Wesoła szkoła".
Wesoła szkoła to gra planszowa dla dzieci i ich rodziców. W zabawie może wziąć udział od 2 do 4 osób. Aby zagrać, musisz wydrukować grę. Potrzebujesz również kostki i pionków. 

Zasady gry "Wesoła szkoła":
Wszyscy ruszają z pola "Start", rzucając po kolei kostką. Każda osoba przesuwa się o tyle pól , ile oczek wyrzuciła. Kolejka się powtarza się, dopóki jedno z was nie znajdzie się na polu z numerem 19. Ta osoba wygrywa.
2 - Czekasz na autobus, który podwiezie cię do szkoły. Opuszczasz jedną kolejkę.
3 - Kolega daje ci magiczne balony! Wznosisz się na pole 13 i trafiasz na przyjęcie pierwszaków.
4 - Przechodzisz przez pasy. Rzuć kostkę jeszcze raz. Jeśli wyrzucisz liczbę parzystą (2,4 lub 6), masz czerwone światło i czekasz na jedną kolejkę. Jeśli wyrzucisz liczbę nieparzystą (1,3 lub 5), masz zielone światło i trafiasz na pole 7. 
6 - Jesteś i zatrzymujesz się na chwilę, żeby wypić sok i zjeść kanapkę, którą zrobił ci tata. Opuszczasz jedną kolejkę.
14 i 15 - Spotykasz inne dzieci, biegniecie na plac zabaw. Zabawa tak cię wciąga, że zapominasz o czasie! Przenosisz się na pole 7.
16 - Wypożyczasz książkę z biblioteki i idziesz do parku poczytać ją. Przenosisz się na pole 17.


Kolorowanka pochodzi z najnowszego magazynu TVP abc.

Przeczytaj więcej o najlepszym magazynie edukacyjnym dla dzieci.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Mama
Sprawdź jaką jesteś mamą - psychotest
Zrób ten krótki test, a przekonasz się jaką jesteś mamą!

Dla swojego smyka jesteś najlepszą mamą pod słońcem . Co nie znaczy, że nie możesz czegoś zmienić... A pomoże ci to odkryć nasz test . Kto wie, może okaże się, że powinnaś... częściej chodzić z koleżankami do kina? Niemal każda z nas raz na jakiś czas dochodzi do wniosku, że mogłaby być lepszą mamą. Taką zawsze uśmiechniętą, cierpliwą, wyrozumiałą, otwartą, zawsze chętną do zabawy... Po prostu mamą idealną . Tylko że ideałów nie ma! A jakie jest prawdziwe życie? Jak najczęściej się zachowujemy jako mamy? Oto kilka typowych sytuacji. Zaznacz, jak najczęściej reagujesz. Nie ma odpowiedzi dobrych i złych. Są tylko prawdziwe. I pamiętaj, że to zabawa! Choć i tu może kryć się ziarenko prawdy :-) 1. W każdym domu jest masa czynności, które trzeba zrobić (np. sprzątanie). Do tego dochodzi jeszcze opieka nad dzieckiem. Ile czasu na nią przeznaczasz? (D) Poświęcasz dziecku cały swój czas, lecz często boisz się, że robisz to w niedostatecznie dobry sposób. Więc wieczorami czytasz książki o zabawach dziecięcych, aby rano być świetnie przygotowana do kolejnego trudnego dnia. (A) Czynności domowe wykonujesz, gdy maluch śpi, a z nim spędzasz pozostały czas. (F) Część czasu poświęcasz malcowi, ale uważasz, że w zasadzie powinien zajmować się sam sobą. (C) Właściwie to wolisz, gdy dzieckiem opiekuje się babcia. Nie masz pomysłów na zabawy, trudno jest ci się przekonać do kolejnej gry z maluchem w zielone. (E) Dzieckiem na ogół zajmuje się niania albo babcia. Twój czas z nim spędzany to zwykle kilkadziesiąt minut dziennie. (B) Część czynności wykonujesz, gdy szkrab śpi, część zaś robisz razem z nim. Nie zapominasz też o chwili dla siebie, i to niekoniecznie w czasie drzemki maleństwa. 2. Twój szkrab na placu zabaw chce się pobawić zabawką innego malucha. (E) Nie masz czasu na zajmowanie się takimi drobiazgami jak ułatwianie...

Chcesz, czy nie, dziecko bierze z ciebie przykład
Fotolia
Tata
Tato, świeć przykładem! Wywiad z psychologiem
Dzieci najuważniej słuchają, kiedy mówi się nie do nich – mawiała Eleonora Roosvelt. Tak samo jest z nauką: biorą z nas przykład nie tylko wtedy, gdy tego chcemy.

Możesz setki razy tłumaczyć dziecku , że nie wolno przebiegać na czerwonym świetle, że trzeba jeździć w foteliku samochodowym i miło się zwracać do babci. To na nic, jeśli będzie widziało, że sam nie czekasz na zielone światło, nie zapinasz pasów i opowiadasz dowcipy o teściowej. Dlaczego tak się dzieje? Zapytaliśmy o to Urszulę Sajewicz-Radtke , psychologa rozwojowego. Przeczytaj także: Kochasz, lubisz, ale czy szanujesz? Dlaczego dawanie dobrego przykładu jest takie ważne? Urszula Sajewicz-Radtke: Dziecko uczy się od nas przede wszystkim tego, co widzi. Słowa, choć ważne, mają dla niego mniejsze znaczenie, choćby dlatego, że ono częściej nas obserwuje, niż słyszy, co należy robić. Powinniśmy więc zachowywać się tak, jak chcemy by zachowywała się nasza pociecha. Albert Bandura, twórca teorii społecznego uczenia się, nazywa to modelowaniem. Ale malec spotyka wiele osób. Z nich też bierze przykład? Nie. Żeby to robił, muszą zostać spełnione dwa warunki. Pierwszy: model (czyli osoba, z której bierze przykład) musi być dla niego autorytetem . Rodzic jest nim zawsze, niezależnie od tego, jak sprawdza się w swojej roli. Warunek drugi: model nie ponosi konsekwencji za swoje zachowanie. Jeśli więc robimy coś, czego nie powinniśmy i nie spotyka nas za to żadna kara, dziecko dochodzi do wniosku, że właśnie tak należy robić. Słowa niewiele tu pomogą. Czego dziecko uczy się od taty? Maluch uczy się od obojga rodziców, jednak są rzeczy, których dowiaduje się przede wszystkim od ojca. Np. tego, w jaki sposób mężczyzna powinien traktować kobietę. To, czy syn będzie w przyszłości szanował swoją ukochaną, zależy w ogromnej mierze od ojca i od tego, jak ten ojciec zachowuje się na co dzień. Od taty zależy także to, czy córka będzie uważała, że zasługuje na szacunek swojego mężczyzny. Tu nie chodzi tylko o wrzaski czy obrażanie, ale także...

dwulatek, dwoje dzieci, zabawa, wychowanie bezstresowe
Gry i zabawy
Zabawy z naszego dzieciństwa na wakacyjną nudę
Nasze dzieci są mistrzami gier komputerowych albo spędzania czasu przed telewizorem. Jednak gdy tego zabraknie, nudzą się. Podpowiedz więc im, jak mogą się fajnie bawić. I to bez zabawek!

Potrzeba jest matką wynalazku. To powiedzenie doskonale sprawdzało się np., gdy przypomnimy sobie nasze podwórkowe gry. Zamiast wyszukanych zabawek (których nie było!) wystarczyła guma do majtek, kamień, kreda i koledzy. Mama i tak nie mogła się doprosić, byśmy wrócili z podwórka. Dziś jest inaczej. Większość dzieci siedzi w domu i ogląda telewizję lub gra na komputerze . To, niestety, nie wymaga ani kombinowania, ani choćby ruszania się. Stały dostęp zaś do łatwych rozrywek sprawia, że nasze dzieciaki nawet nie wiedzą, że można bawić się inaczej . Dlatego wakacje, czas wspólnie spędzany z rodziną czy znajomymi, to świetna okazja, by pokazać im zabawy z naszego dzieciństwa . Na pewno się spodobają, szczególnie gdy i my weźmiemy w nich udział. 1. Gra w klasy (dla 2 i więcej osób) Potrzebne: szkiełko, kreda albo patyk. Zasady gry: na chodniku narysuj kredą (a na ziemi patykiem) tzw. chłopka, czyli 3 kwadraty w pionie, 2 – jak gdyby ręce – w poziomie (patrz rysunek obok), znów jeden kwadrat – szyję. Dorysuj do niej spory okrąg (głowę) i podziel go na pół. Pola ponumeruj od 1 do 8. Dziecko rozpoczynające grę rzuca szkiełko i stara się trafić w pierwsze pole. Gdy trafi, może rozpocząć skoki (zwykle na jednej nodze). Trzeba skoczyć kolejno na każde pole, zaś w przypadku podwójnych rozstawić nogi na oba pola. Po dotarciu do „głowy” musi zrobić skok z obrotem i wrócić, zabierając po drodze szkiełko. Następnie rzuca szkiełkiem do kolejnego okienka itd. Kto nie trafi na właściwe pole albo podczas skakania nadepnie na linię chłopka oddaje kolejkę przeciwnikowi. Plusy: ćwiczy zmysł równowagi , sprawność rzutów.   2. Gra w gumę (dla 3–4 osób) Potrzebne: ok. 4 metrów związanej na końcach gumy, najlepiej o szerokości pół centymetra. Zasady gry: dwójka stojących naprzeciwko dzieci nakłada gumę na kostki i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak