Psychologowie dziecięcy i lekarze zgodnie twierdzą, że dziecko lepiej rozwija się, gdy w domu są zwierzęta. Niektórzy pediatrzy dowodzą nawet, że maluchy wychowujące się ze zwierzętami są bardziej odporne na różne choroby i rzadziej mają skłonność do alergii. Co więcej, kontakt np. z psem, może pełnić funkcje terapeutyczne. Plusów posiadania w domu czworonoga jest bez liku, jednak ważne, by decyzję o zakupie lub przygarnięciu czworonoga podjąć świadomie. Zatem gdy usłyszysz z ust dziecka: „Mamo, chcę mieć psa”, nie pędź od razu do hodowcy czy schroniska, ale najpierw przygotuj dziecko na nowego lokatora. Jak to zrobić?

Reklama

Porozmawiaj z dzieckiem o potrzebach psa

Musisz wytłumaczyć dziecku, że pies to nie pluszowa zabawka, ale żywa istota, która tak jak my odczuwa ból i smutek. Dlatego nie wolno ciągnąć psa za uszy czy ogon ani go bić, trzeba obchodzić się z nim delikatnie tak, aby nie zrobić mu krzywdy. Należy także poświęcać mu uwagę, ponieważ zaniedbywany pies stanie się apatyczny i będzie nieszczęśliwy. Powinnaś wyjaśnić dziecku, że pupil ma też swoje potrzeby, np. nie wolno mu przeszkadzać gdy je lub śpi. Czworonóg nie zawsze może też mieć ochotę na zabawę, czasem musi trochę odpocząć. Podczas takiej rozmowy możesz wykorzystać książki lub filmy o psach – to z pewnością ułatwi zapoznanie dziecka ze zwyczajami czworonogów.

Zapewnij dziecku kontakt z psem

Jeśli ktoś z twojej rodziny lub znajomych ma psa, to świetna okazja, by twój maluch bliżej poznał czworonogi, jeszcze zanim będzie miał własnego. Odwiedźcie rodzinę lub przyjaciół i ich pupila, pozwól dziecku pobawić się z czworonogiem i poobserwować go podczas różnych czynności, np. jedzenia czy spaceru. Twoja pociecha będzie miała szansę nauczyć się, jak głaskać psa, gdzie nie należy go dotykać oraz jak się nim zajmować. Ty natomiast zobaczysz, jak dziecko zachowuje się w kontakcie ze zwierzęciem, czy potrafi być wobec niego troskliwe i opiekuńcze. Możesz też umówić się z właścicielami psa, że wraz z dzieckiem będziecie towarzyszyć im podczas spacerów.

Naucz dziecko odpowiedzialności

Pomysł, by uczyć dziecko odpowiedzialności za psa, gdy ten jest już w naszym domu, nie jest najlepszy. A co jeśli dziecku posiadanie zwierzęcia kojarzy się wyłącznie z przyjemnościami, np. zabawą, i gdy okaże się, że czworonóg to również obowiązki, straci nim zainteresowanie? Przecież pies to nie zabawka, nie można odłożyć go na półkę, gdy się znudzi.
Wytłumacz dziecku, że poza bawieniem się z psem trzeba wykonywać szereg czynności związanych z jego pielęgnacją – regularnie go karmić i poić, kąpać, czesać, sprzątać po nim, wychodzić z nim na spacery. Ustal, za które czynności dziecko mogłoby być odpowiedzialne (np. karmienie i wychodzenie na spacer). Aby sprawdzić, czy zapał malca nie jest słomiany i obowiązki, których się podjął, szybko mu się nie znudzą, umów się z nim, że przez jakiś czas (np. dwa tygodnie) trzy razy dziennie o wyznaczonych porach będzie nalewał wodę do miski dla przyszłego pieska. Możecie także ustalić, że dwa razy dziennie o tych samych godzinach bierzecie smycz i wychodzicie z pupilem na spacer. Takie zabawy z pewnością spodobają się dziecku, a ty sprawdzisz, czy malec naprawdę jest gotowy na czworonożnego przyjaciela.
Oczywiście wszystkie czynności związane z pielęgnacją psa dziecko powinno wykonywać pod twoim okiem, musi jednak mieć świadomość, że to jego zadanie, a ty tylko mu pomagasz. W ten sposób będziesz miała pewność, że krótko po pojawieniu się pupila, wszystkie obowiązki z nim związane nie spadną wyłącznie na ciebie.

Reklama

Zobacz także: Jak nauczyć dziecko pomagania w domu

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama