Amerykanin Paul Axtell, trener biznesowy, konsultant osobistej efektywności, prywatnie ojciec dwójki dorosłych dzieci i dziadek trzynaściorga wnucząt uważa, że prawidłowa komunikacja to najważniejszy element wychowania dziecka. Niektóre słowa pomagają w tworzeniu trwałych i dobrych relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi. Poniżej 10 najpotężniejszych wyrażeń, które wzmacniają poczucie własnej wartości i kształtują nasze dzieci.

Reklama

Lubię cię

To proste zdanie oznacza "Lubię cię za to kim jesteś (jaką jesteś osobą)" i jest czymś innym niż wyznanie "Kocham cię". Oczywiście w przypadku dziecka należy stosować oba sformułowania, ale pamiętając, że odnoszą się one do zupełnie innych uczuć. Można przecież cały czas kogoś kochać, ale czasem go nie lubić

Bardzo szybko się uczysz!

Uczenie się jest dla dzieci jest czymś niezwykle naturalnym. Wiedzę przyswajają właściwie bezwiednie. Warto jednak, gdy nauczą się nowych rzeczy, podkreślać ich wyjątkowość. "Szybko się uczysz" jest jak komplement "Ze wszystkim świetnie sobie radzisz". Dzieci, które słyszą takie pochwały, o wiele chętniej uczą się w późniejszym okresie. Chętniej też poszukują nowych wyzwań.

Warto wiedzieć: Słowa, które ranią – 6 zakazanych zdań

Dziękuję

To słowo ma wyjątkową moc. Oznacza, że dostrzegamy to, co zrobiła dla nas druga osoba – nawet jeśli jest to prosta czynność, taka jak podanie widelca. Słowo "dziękuję" jest oznaką szacunku. Najlepiej uczy się dziecko tego słowa, dając mu osobisty przykład.

Zobacz także

Umówmy się, że...

W tym wyrażeniu zawarta jest chęć dojścia do porozumienia, zawarcia kompromisu, który satysfakcjonowałby obie strony. Takie porozumienia nadają ramy współpracy w rodzinie, a dzieciom dają poczucie, że odgrywają w niej istotną rolę (w końcu mają wpływ na zasady, jakim hołduje cała rodzina).

Powiedz mi więcej...

Ten zwrot jest zachętą do dzielenia się swoimi przemyśleniami, uczuciami. Pod warunkiem, że jesteście gotowi, by wysłuchać to, co wasze dzieci mają wam do powiedzenia. Ten zwrot pokazuje dziecku, że wam na nim zależy. Uczy go też trudnej sztuki słuchania.

Przeczytajmy...

Wspólne czytanie z dziećmi pomaga im rozwijać umiejętności potrzebne do osiągnięcia sukcesu w życiu. Zaszczepia w dzieciach zamiłowanie do nauki i czytania, ale zacieśnia też relacje między rodzicem a dzieckiem. Książki są też skarbnicą pomysłów, wiedzy na temat świata, ludzi.

Zobacz także: Jak omijać komunikacyjne rafy, czyli Porozumienie bez Przemocy?

Wszyscy popełniamy błędy

Każdy popełnia błędy – nikt nie jest idealny. Radzenie sobie z problemami i uczenie się na błędach, to istotne umiejętności życiowe. Jeśli będziesz mieć okazję, pokaż dziecku na własnym przykładzie, co znaczy wziąć odpowiedzialność za błędy. A jeśli dziecko popełni błąd, pomóż mu zrozumieć, co zrobiło źle i bądź przy nim, by go wesprzeć. Zaufanie i odrobina dystansu tylko wzmocni wasze relacja.

Przepraszam

To magiczne słowo, z którym rodzice niestety często mają problem (mam przepraszać dziecko?!). Jeśli chcecie, by wasze dzieci nauczyły się mówić "przepraszam", musicie sami zacząć używać tego słowa. Pokazujmy dziecku, że używa się go nie tylko w sytuacji, gdy zrobimy komuś przykrość, ale również, gdy chcemy poprosić go o to, by się przesunął.

Co o tym sądzisz?

To pytanie pozwoli dziecku zrozumieć, że liczysz się z jego zdaniem. Jest ono zachętą do dyskusji na forum rodzinnym. Uczy też dziecko wyrażania swojej opinii, a także – w sposób pośredni – podejmowania decyzji i odpowiedzialności za swoje wybory. Umiejętność wyrażania swoich myśli i umiejętność proszenia o to, czego chcemy, to podstawowe umiejętności, które przydadzą się dziecku przez całe życie.

Tak

W dzisiejszych czasach znacznie częściej stosowane jest słowo "nie", zarówno przez rodziców, jak i dzieci. Jesteśmy jednak przekonani, że stosując słowo "tak", ogranicza się słowo "nie" wypowiadane dla zasady "bo nie".

A co wy dopisalibyście to tej listy?

Reklama

Polecamy: Jak sprawić, by dziecko cię słuchało? 12 sprawdzonych rad

Reklama
Reklama
Reklama