Reklama

Wiele intelektualnych zdolności dziecko ma zakodowane w genach. Jednak twoje wsparcie dla umysłowego rozwoju dziecka jest wprost bezcenne!

Reklama

Inspirujące zajęcia już od kołyski

Przede wszystkim dużo mów do dziecka, bo dzięki temu będzie miało później bogaty zasób słów. Możesz np. pokazywać mu, co widzicie („Zobacz, tam rośnie drzewo”), opisywać to, co robisz („Teraz obieram ziemniaki”) czy nazywać przedmioty, jakich akurat używasz. Ale to nie wszystko.

  • Często głaszcz dziecko, całuj, przytulaj. Dotyk sprawia, że jego mózg lepiej się rozwija!
  • Rób różne śmieszne miny. Marszcz nos, mrugaj, zwijaj język w trąbkę. Dziecko zacznie cię obserwować, dzięki temu nauczy się koncentrować uwagę.
  • Pokazuj różne kształty, kolory, faktury i dźwięki. Wykorzystuj w tym celu to, co akurat masz pod ręką: metalową łyżeczkę, kubeczek z plastiku, pluszowe maskotki. Mały człowiek poznaje świat za pomocą zmysłów.
  • Dbaj o to, by dziecko często słuchało muzyki klasycznej. Dowiedziono, że utwory takich kompozytorów, jak Fryderyk Chopin, Wolfgang Amadeusz Mozart, Antonio Vivaldi, świetnie wpływają na procesy myślowe.
  • Czytajcie książeczki. Dziecko może nie rozumieć tekstu, ale słuchając słów, pobudza wyobraźnię. A oglądając bajkowe ilustracje, uczy się wiązać słowa z obrazkami – czyli ćwiczy zdolność kojarzenia.

Sprawdź: Dlaczego to dorosły (a nie dziecko) powinien czytać na głos?

Pomocne ćwiczenia dla przedszkolaka

Opracowali je psycholodzy, by dzieci mogły trenować swoje szare komórki. Twój szkrab lepiej wtedy rozwinie wrodzone zdolności.

  • Poproś dziecko, by wymieniło nazwy pięciu przedmiotów, które widzi. Potem niech spróbuje wyliczyć je z zamkniętymi oczami.
  • Niech dziecko przez pół minuty przygląda się sześciu klockom w różnych kolorach lub kształtach. Następnie zasłoń mu oczy i schowaj 2–3 klocki. Poproś dziecko, by otworzyło oczy i powiedziało, jakich klocków brakuje.
  • Bawcie się w rysowanie dwiema rękami równocześnie – tak by rysunek spod lewej ręki był lustrzanym odbiciem tego spod ręki prawej.
  • Wymachujcie jednocześnie lewą nogą i prawą ręką (i odwrotnie). Podnoście kolana, dotykając ich przeciwległą ręką.

Sprawdź też: 10 ćwiczeń dla przedszkolaka

Chwile odprężenia dla lepszego myślenia

Choć kontakt z rodzicami jest niesłychanie ważny, dziecko nie zawsze musi mieć ochotę na pogaduszki, pieszczoty czy zabawę. Nadmiar wrażeń może po prostu męczyć.

  • Dawaj dziecku czas na leniuchowanie. Pozwól, by np. spokojnie posiedziało i porozglądało się wokół siebie. To rozwija koncentrację i spostrzegawczość.
  • Pilnuj, by dziecko dobrze się wysypiało. To ważne, bo umysł najlepiej regeneruje się podczas snu.

Dieta dobra dla mózgu

Dla dobrej pracy umysłu bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Powinna zawierać m.in. kwasy tłuszczowe omega-3, które korzystnie wpływają na rozwój mózgu, ułatwiają przekazywanie informacji między komórkami nerwowymi, a także stymulują funkcjonowanie intelektu, pamięci i wzroku. W jakich produktach można je znaleźć? Zadbaj, by w jadłospisie dziecka znalazły się:

  • ryby morskie zimnych wód (makrele i łososie)
  • oleje roślinne i wysokiej jakości margaryny.

Czytaj też: Dieta małego geniusza – praktyczne porady

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama