Dobra pamięć to przecież podstawa, jeśli chodzi o łatwość uczenia się, kojarzenia, sukcesów nie tylko w szkole... Pamięć rozwija się już w życiu płodowym. Pełną dojrzałość w tym zakresie człowiek osiąga dopiero około 15. roku życia. Między tymi dwoma punktami rozpościera się całe morze możliwości – to, jak ją w tym okresie u dziecka będziemy rozwijać i wspierać, zaprocentuje w przyszłości. Mózg kilkulatka jest bardzo plastyczny! Co można zrobić?

Reklama

1. Często włączaj dziecku muzykę

Pomyśl też o zapisaniu dziecka na zajęcia umuzykalniające albo naukę gry na instrumencie. Naukowcy z McMaster University w Kanadzie badali 4–6-latki pod kątem zdolności poznawczych i pamięci. Porównano dwie grupy dzieci. Grupa „umuzykalniana” wypadła o wiele lepiej od tej, której nie umuzykalniano. Chińscy naukowcy ustalili z kolei, że lekcje muzyki to znakomite ćwiczenie tzw. pamięci słuchowej, dzięki której młody człowiek łatwiej zapamiętuje słowa wypowiadane na głos niż powtarzane w myślach. W przypadku małych dzieci to bardzo ważna umiejętność! Inne eksperymenty wskazują, że najlepiej poprawia pamięć muzyka barokowa. Choć są też badania na rzecz Mozarta... Najlepiej słuchajcie więc po prostu tego, co lubicie.

2. Zaproponuj dziecku grę memory

Już sama nazwa wskazuje, jaką umiejętność ta gra ćwiczy (memory to ang. pamięć). W memorki można grać już z dwulatkiem (są zestawy prostych obrazków, góra 12–16 par, w sam raz dla takiego brzdąca). 4–6-latki po kilku rundach stają się prawdziwymi mistrzami. Ogrywają mamę, dziadka, starsze rodzeństwo. To znaczy, że główka pracuje!

3. Rozwijaj w dziecku umiejętność kojarzenia

To że pamięć działa przez skojarzenia, wiedzieli już starożytni Grecy. Każda informacja jest w pamięci powiązana z inną, np. drzewo kojarzy się nam z pniem, liśćmi, lasem. Umiejętność kojarzenia można ćwiczyć już u przedszkolaka. Służą temu m.in. zagadki wymagające od dziecka łączenia przedmiotów w pary, wyszukiwania w zbiorze jednego, który nie pasuje do reszty itp.

Zobacz także

Suplementy z witaminami dla dzieci - sprawdź opinie

4. Łącz zapamiętywanie z zabawą

Oczywistość? A jednak czasami o tym zapominamy... Dziecko najlepiej zapamiętuje to, na co skierowana jest jego uwaga. Czyli np. nazwy egzotycznych zwierząt na długo utkwią w pamięci, jeśli malec je pozna, oglądając z mamą album o zwierzętach i słuchając opowieści o ich zwyczajach, a potem robiąc o nich teatrzyk.

5. Zachęcaj dziecko do grania w gry planszowe

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Mapa atrakcji Czytaj więcej

Dla starszaka polecamy te, które wymagają planowania i przewidywania ruchu przeciwnika: warcaby, szachy, młynek. Kształtują tzw. pamięć logiczną, która rozwija się pod koniec okresu przedszkolnego. Z 3-, 4- i 5-latkiem graj w znikające przedmioty: ustaw kilka zabawek w rzędzie, poproś, by dziecko się im przyjrzało i zamknęło oczy. Schowaj jedną. Dziecko ma zgadnąć, czego brakuje.

6. Dbaj o sen dziecka

Działa on jak komputerowa komenda „zapisz”. A także: „segreguj i układaj”. To właśnie podczas snu utrwalają się wiadomości, które w dzień wpadły do główki. 3-latek powinien spać 11 godzin na dobę, starszak – 10. Nie rezygnujcie z drzemki wciągu dnia, jeśli dziecko robi się śpiące. Jego mózg najwyraźniej potrzebuje tego dodatkowego czasu na ułożenie wiadomości.

7. Podawaj dziecku orzechy i jajka

Orzechy to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), niezbędnych do prawidłowego rozwoju układu nerwowego, bogactwo witamin z grupy B, potrzebnych dla prawidłowej pracy mózgu, oraz skarbnica magnezu, który poprawia koncentrację i pamięć. Orzechy są też źródłem białka koniecznego do produkcji neuroprzekaźników. Z tego względu nazywane są owocami pamięci. Pamięć poprawia również lecytyna, której szczególnie dużo jest w żółtku jaja.

8. Zapewnij dziecku jak najwięcej ruchu na dworze

Najkorzystniejsze dla mózgu są te zajęcia, które wymuszają naprzemienny rytmiczny ruch kończyn: jazda na rowerze, pływanie, gimnastyka artystyczna, taniec, jazda konna, a także energiczne spacery, np. z użyciem kijów do tzw. nordic walking.

[CMS_PAGE_BREAK]

9. Nie zapominaj o kwasach omega-3 w diecie dziecka

W diecie polskich dzieci zdrowych kwasów tłuszczowych jest za mało, bo nasze pociechy zbyt rzadko jedzą np. tłuste ryby morskie. Warto więc podawać dziecku preparat z kwasami omega-3. Kupując go w aptece, sprawdź na opakowaniu, czy zawiera kwasy DHA i EPA. Ich wpływ na pracę mózgu został bowiem udowodniony, a dzieci, którym ich nie brakuje, lepiej radzą sobie w testach wymagających szybkiego kojarzenia i zapamiętywania. Niedobór tych kwasów może być przyczyną kłopotów ze skupianiem uwagi.

10. Ciągle powtarzaj nowe wiadomości

Kilkulatki szybko zapamiętują nowe rzeczy, ale i prędko zapominają. Drogą do sukcesu jest przypominanie i powtarzanie (najlepiej w zabawie) ważnych informacji, np. nazwiska czy adresu. Stąd też nowoczesne metody nauki języka obcego wśród najmłodszych często polegają na codziennym włączaniu dziecku płyty z nagraniem. Zakodowane w ten sposób wiadomości zostaną w główce na długo.

Zobacz: Gry do nauki angielskiego

11. Baw się w paluszkowe zabawy

Czy wiesz, że na powierzchni dłoni znajdują się zakończenia nerwowe, których uciskanie stymuluje obszary mózgu odpowiedzialne za logiczne myślenie i zapamiętywanie? Kilkulatek powinien dużo lepić z plasteliny, ciastoliny, gliny. Może chodzić na zajęcia z ceramiki, ale także nawlekać koraliki, tworzyć wyplatanki ze sznureczków, rysować, układać guziczki, kuleczki.

Twoje dziecko jest mistrzem!

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Mapa atrakcji Czytaj więcej

Pod koniec przedszkola i w pierwszych latach szkoły dokonuje się wielki przełom w sposobie zapamiętywania różnych rzeczy przez dziecko. Pamięć mechaniczna (proste kodowanie i odtwarzanie informacji) przekształca się w pamięć logiczną (kojarzenie, myślenie abstrakcyjne i logiczne). Dziecko już nie tylko powtarza zasłyszane rzeczy, ale także coraz lepiej kojarzy fakty, samodzielnie dochodzi do wniosków, szuka podobieństw. Zaczyna myśleć abstrakcyjnie (np. umie policzyć w pamięci, bez pomocy konkretnych obiektów czy paluszków). Od tej chwili jest w stanie zapamiętać o wiele więcej, bo część rzeczy po prostu sobie „dośpiewa” – na zasadzie kojarzenia i rozumowania.

Sprawdź: Jak uzdolnione jest twoje dziecko – test

Nic na siłę

Nie nakłaniaj do nudnego recytowania rzeczy, które twoim zdaniem smyk powinien już znać. Jeśli nie będzie mógł sprostać twoim wymaganiom, zacznie tracić wiarę w siebie.

  • Nie mów: „No, przypomnij sobie, jak się nazywasz! Znowu zapomniałaś?!”, lecz zaproponuj zabawę w lekarza. Będziesz panią doktor, która do wypisania recepty potrzebuje nazwiska pacjenta.
  • Pamiętaj, że nawet 5-latkowi może wylecieć z główki, ile ma lat. Powiedz: „Chodź, narysujemy razem tort i namaluję ci na nim tyle świeczek, ile masz lat” albo: „Dam ci jedno ciasteczko za każdy twój roczek, a ty policzysz, ile ich masz”.
  • Wspieraj. Twój 3-latek nie może zapamiętać kolorów? Jak najwięcej rysujcie (zawsze mów, jaką kredkę bierzesz, o podanie której prosisz). Barwy łącz z charakterystycznymi obiektami: żółty jak kurczątko, zielony jak listek itp. W ten sposób łagodnie wspierasz pamięć dziecka i sprawiasz, że smyk angażuje zmysł wzroku (obrazki), kojarzenie (żółty jak...), rozwija umiejętności matematyczne (policz...).

Konsulatcja: Magdalena Gąssowska, psycholog.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama