Zainteresowania dziecka: jak je rozpoznać i prawidłowo rozwijać? [PRZYKŁADY]
Zainteresowania dziecka mogą się zmieniać na każdym etapie życia i jest to naturalny proces. W końcu co innego będzie interesowało przedszkolaka, a co innego nastolatka. Istnieją jednak pewne predyspozycje, które nie zmieniają się mimo upływu czasu. I te warto pielęgnować. Dowiedz się, jak je prawidłowo rozpoznać.
Każde dziecko jest inne, dlatego tak ważne jest rozpoznanie indywidualnych zainteresowań, predyspozycji i uzdolnień już na wczesnym etapie życia każdego malucha. Zdaniem ekspertów już u 5- lub 6-letnich dzieci można określić ich zainteresowania i zdolności. Sprawdź, jakie zainteresowania może mieć twoje dziecko i jak je wspierać.
Jak rozpoznać zainteresowania dziecka?
Każde dziecko ma indywidualną osobowość oraz predyspozycje. Czasem zainteresowania są łatwe do określenia już w wieku przeszklonym, np. dziecko lubi śpiewać, jest aktywne fizycznie, a niektóre pojawiają się nieco później wraz z rozwojem dziecka. W jaki sposób rozpoznać zainteresowania dziecka?
- Słuchaj, co mówi do ciebie twoje dziecko.
- Obserwuj je podczas zabawy.
- Zwróć uwagę na to, jakie aktywności preferuje, jak się zachowuje w grupie rówieśników.
Postaraj się nie porównywać swojego dziecka do innych, lecz zwróć uwagę na to, co je wyróżnia.
Zainteresowania dziecka + przykłady
Najprawdopodobniej twoje dziecko jest utalentowane w kilku kierunkach, np. technicznym i matematycznym, czy plastycznym i literackim. Jeśli nie masz pewności, jakie zainteresowania posiada twoje dziecko, zapoznaj się z naszą listą.
- Zainteresowania plastyczne: dziecko lubi rysować, malować, lepić z plasteliny, rozróżnia wiele barw i eksperymentuje z kolorami, dostrzega szczegóły w przedmiotach, potrafi oddać emocje za pomocą obrazu, który rysuje, a prace, które wykonuje, łączą w sobie kilka technik.
- Zainteresowania muzyczne: dziecko ma dobre wyczucie rytmu, lubi śpiewać i zna wiele piosenek, potrafi odtworzyć proste melodie z pamięci i wyrażać emocje głosem, a muzyka towarzyszy mu każdego dnia.
- Zainteresowania twórcze: dziecko z łatwością odtwarza scenki, posiada dużą inwencję twórczą: samo wymyśla historie, opowiada wymyślone przez siebie bajki, piosenki, wierszyki czy opowiadania, zadaje dużo pytań i szuka rozwiązań na wymyślone przez siebie pytania.
- Zainteresowania kulinarne: dziecko lubi poznawać nowe smaki, jest otwarte na nowości, chętnie eksperymentuje, lubi bawić się w gotowanie, chętnie pomaga w kuchni lub samo gotuje, piecze.
- Zainteresowania matematyczne: dziecko z łatwością liczy, potrafi dość skomplikowane równania obliczyć w pamięci, wyraża się precyzyjnie i logicznie, nie zadowala się prostymi odpowiedziami oraz oczekuje racjonalnych wyjaśnień na zadane lub nurtujące je pytania (hipotezy).
- Zainteresowania sportowe: dziecko jest aktywne ruchowo, lubi zabawy wymagające wysiłku, ma dobrą koordynację ruchową i motoryczną, lubi rywalizować z osobami lepszymi od niego.
- Zainteresowania literackie: dziecko lubi czytać książki, potrafi skupić się na fabule, zwraca uwagę na szczegóły, szybko opanowało naukę czytania, łatwo wyraża swoje myśli, jest dobrym obserwatorem i łatwo umie wyciągać wnioski na podstawie obserwacji, jest empatyczne i wrażliwe na emocje innych osób.
- Zainteresowania naukowe: dziecko lubi czytać, chętnie sięga po pozycje popularnonaukowe, jest dociekliwe i nie zadowalają go proste, powierzchowne odpowiedzi na interesujące zagadnienia, stawia pytania, lubi wykonywać doświadczenia i eksperymenty, dostrzega związki przyczynowo-skutkowe i z łatwością wyciąga poprawne wnioski.
- Zainteresowania przyrodnicze: dziecko interesuje się otaczającym światem, nie zadowala się prostymi odpowiedziami, sięga po literaturę popularnonaukową lub oczekuje rzeczowych odpowiedzi, lubi eksperymentować, ale jest również cierpliwe i potrafi obserwować, potrafi nazwać i przeanalizować procesy zachodzące w przyrodzie, ma łatwość wyciągania wniosków.
- Zainteresowania techniczne: dziecko lubi konstruować, budować z klocków, ma dobrą wyobraźnię przestrzenną, lubi rysować schematy i projekty, interesują go urządzenia mechaniczne i chce wiedzieć, jak działają „od środka”.
- Zainteresowania aktorskie: dziecko lubi występować publicznie, śpiewa, tańczy, wciela się w postaci z bajek, potrafi modulować głos, wyraża emocje gestem i słowem, ma dużą wyobraźnię, jest empatyczne i dobrze odczytuje emocje innych ludzi i potrafi je odtworzyć.
Jak rozwijać zainteresowania dziecka?
Określenie zainteresowań dziecka to połowa sukcesu. Kolejnym etapem, jak i rolą rodzica jest motywowanie, wspieranie i utrzymywanie zainteresowań. Jak to zrobić? Można zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe. To jednak nie wystarczy.
Zobacz także
Jak rozwijać i wspierać zainteresowania dziecka?
- Uczestnicz w życiu dziecka: idź na występ, konkurs, wystawę, zajęcia otwarte dla rodziców,
- pokaż rozwiązania, np. idź z dzieckiem do biblioteki,
- bądź blisko, ale nie wyręczaj,
- chwal za sukcesy,
- pocieszaj, gdy coś nie pójdzie po myśli dziecka,
- pozwól przeżyć kryzys,
- zaakceptuj wybory,
- dziel pasje ze swoim dzieckiem, np. wspólnie budujcie z klocków, zróbcie przedstawienie dla innych członków rodziny.
Co równie ważne:
- nie krytykuj,
- nie wyśmiewaj,
- nie hamuj kreatywności,
- nie zmuszaj,
- nie narzucaj własnych zainteresowań.
I przede wszystkim: daj dziecku dobry przykład i znajdź czas na własne pasje.
Zobacz także: