zwolnienie lekarskie z wf
Adobe Stock
Zdrowie ucznia

Zwolnienie lekarskie z WF: kontrowersje wokół nowych przepisów

Od 1 września wchodzą nowe zasady dotyczące zwolnień lekarskich z WF. Aby dziecko zostało zwolnione z zajęć wychowania fizycznego, potrzebna będzie pisemna zgoda lekarza specjalisty, np. chirurga lub kardiologa, a nie jak dotychczas lekarza rodzinnego.

Nowe przepisy utrudniają uczniom uzyskanie zwolnienia lekarskiego z WF na cały semestr lub rok szkolny. Dodatkowo w dwóch województwach (opolskim i lubelskim) powstanie Baza Talentów, która będzie służyła nie tylko „wyłapywaniu” sportowych talentów, ale także ewidencjonowaniu dzieci, które nie najlepiej odnajdują się w sporcie. Ta decyzja Ministra Zdrowia, która miała na celu zwiększyć aktywność młodych ludzi, budzi sporo kontrowersji nie tylko wśród uczniów i rodziców, ale także lekarzy.

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Zwolnienie z WF: kiedy rodzic może je wystawić?

Po 1 września rodzice nadal będą mogli zwolnić dziecko z poszczególnych zajęć wychowania fizycznego ze względu np. na miesiączkę, złe samopoczucie czy rekonwalescencję po zabiegu ortopedycznym lub chirurgicznym. Zwolnienie w formie pisemnej powinno określać przedział czasowy, w którym dziecko nie będzie uczestniczyć w lekcji WF.

W przypadku zwolnień z poszczególnych zajęć – nie całego semestru lub roku – na świadectwie dziecka nie znajdzie się adnotacja, że zostało ono zwolnione, a przedmiot nadal będzie wliczał się do średniej.

Rodzic ani lekarz rodzinny nie będzie mógł napisać zwolnienia na dłuższy okres. Ma to zmotywować uczniów i uczennice do uczęszczania w zajęciach i zminimalizować ryzyko oszukiwania. Niektórzy uczniowie (ale też ich rodzice) dłuższą absencję tłumaczą tym, że „WF zaniża średnią ocen” lub „po ćwiczeniach brzydko się pachnie, bo nie ma pryszniców”. Najprawdopodobniej to tylko wymówki, ale to wskazuje na znacznie szerszą skalę problemu.

Zwolnienie lekarskie z WF: bo lekcje mogą być traumą

Co również istotne, problemem nie jest fakt wystawienia zwolnienia lekarskiego, ale powód, dla którego dziecko nie chce ćwiczyć: nie każde dziecko ma odpowiednie predyspozycje, aby zostać sportowcem. Często przyczyną niechęci jest:

  • poczucie wykluczenia, jeśli dziecko nie zostaje wybrane do żadnej drużyny;
  • poczucie upokorzenia, jeśli dziecko nie jest w stanie publicznie wykonać danego ćwiczenia;
  • poczucie wstydu związane z niespełnianiem wyidealizowanych standardów „idealnego ciała”, które jest lansowane w mediach;
  • wyśmiewanie ze strony uczniów i nauczycieli, jeśli dziecko nie radzi sobie z ćwiczeniem, jakie ma wykonać;
  • zastraszanie, jeśli dziecko ćwiczy niewystarczająco dobrze w ocenie nauczyciela, może być zastraszane (potencjalna skarga do rodziców);
  • przymuszanie do ćwiczeń, z którymi dziecko sobie nie radzi wystarczająco dobrze, jeśli dziecko jest zmuszane, to zazwyczaj wtedy pojawia się bunt i sprzeciw;
  • porównywanie wyników między uczniami i na ich podstawie ocenianie wartości danej osoby.

Zwolnienie lekarskie z WF: kontrowersje wśród medyków

Lekarze mają świadomość, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na rozwój i samopoczucie młodego człowieka. Zauważają jednak, że lekarz rodzinny jest także specjalistą, a narzucanie przymusu konsultacji z lekarzem innej specjalizacji może wydłużyć i tak długie kolejki w ramach świadczeń NFZ lub narazić rodziców na poniesienie dodatkowych kosztów związanych z prywatną wizytą.

Aby zachęcić młode osoby do aktywności fizycznej, należy zmienić formę zajęć, tak aby była ona nie tylko atrakcyjna, ale także przeprowadzona z poszanowaniem odmienności każdego dziecka.

Zobacz także:

trening piłkarski dla dzieci
© Anna Omelchenko - Fotolia.com
Gry i zabawy
Trening piłkarski dla dzieci: jak trenować dzieci w piłkę nożną? [ĆWICZENIA]
Trwa Euro 2021, więc wielu rodziców chciałoby wypróbować trening piłkarski dla dzieci. Jak się do tego zabrać? Gdy znudzi się wam tradycyjna gra w piłkę nożną, proponujemy ćwiczenia piłkarskie, które łączą zabawę z nauką, np. ruchu drogowego.
Thule Cahriot przyczepka rowerowa
materiały prasowe
Czas wolny
Co zrobić, by maluch pokochał sport? 4 pomysły na aktywności z dzieckiem
Dni są coraz dłuższe i cieplejsze, rośliny wypuściły pąki, a ptaki nie ustają w koncertowaniu. Słowem – wiosna w pełni. To doskonały czas, aby nie tylko wymienić garderobę na lżejszą, ale również wyciągnąć rolki, rowery czy buty do biegania i… wyjść z domu. Nawet z maluchem. Jak spędzać czas aktywnie i z dzieckiem na świeżym powietrzu, by obie strony miały z tego radość? Podpowiadamy jak to zrobić - nie tylko wiosną!

Wielu rodzicom, zwłaszcza tym regularnie uprawiającym sport, może się wydawać, że pojawienie się na świecie dziecka całkowicie pozbawi ich możliwości aktywnego spędzania czasu. Tymczasem sport i rodzicielstwo da się pogodzić! A przynajmniej sport na świeżym powietrzu… Idealnym rozwiązaniem dla rodzin, które kochają ruch lub poszukują wygodnego sposobu  przemieszczania się w mieście i okolicy będzie wielofunkcyjna przyczepka sportowa dla dziecka. Zwłaszcza teraz, gdy z uwagi na pandemię, plany wyjazdowe i rekreacyjne realizowane są zwykle w bezpośredniej bliskości domu. Aktywnie całą rodziną Nie jest tajemnicą, że dzieci uczą się świata przez obserwację. Jeśli więc widzą uśmiechniętych, wysportowanych rodziców, naturalnym jest, że same zechcą kiedyś próbować różnych aktywności. Dlatego warto dawać „sportowy przykład” od samego początku. Wybór odpowiedniego modelu przyczepki sportowej sprawi, że możliwości będą niemal nieograniczone. Wyjątkowo wszechstronna przyczepka 4-w-1 Thule Chariot pozwala zachować aktywność i dzielić się z dziećmi swoimi pasjami. To stylowy towarzysz treningów zarówno w mieście, jak i w terenie. Niezależnie od tego, czy wybieracie się na spacer, jogging, rower czy chcecie pobiegać na nartach. Od czego najlepiej zacząć przygodę ze sportem? Zabierz malucha na wspólny... 1: jogging Bieganie, to – zaraz po spacerze – jedna  z najbardziej naturalnych i najprostszych form aktywności. Nawet jeśli jesteście początkujący lub dopiero zastanawiacie się nad rozpoczęciem biegowej przygody, warto zadbać, aby waszemu maluchowi było w tym czasie wygodnie. Dla niego to również niezwykła atrakcja! Dziecku z pewnością spodoba się oglądanie świata z innej perspektywy. Obrazy za oknem będą zmieniać się szybciej, a podskoki na wyboistych dróżkach dodadzą całej przygodzie nie lada uroku. W...

kiedy uczeń jest nieklasyfikowany
Adobe Stock
Wychowanie
Kiedy uczeń jest nieklasyfikowany – co to znaczy, co dalej?
Wbrew pozorom to wcale nie frekwencja ucznia decyduje o tym, czy będzie on klasyfikowany z danego przedmiotu. Wyjaśniamy, co to znaczy, że uczeń jest nieklasyfikowany i kiedy może się to zdarzyć.

Wielu rodziców, których dzieci często opuszczają zajęcia szkolne, zastanawia się, kiedy uczeń może być nieklasyfikowany. Uzasadnieniem nieklasyfikowania ucznia jest niska frekwencja, jednak decydującym czynnikiem są oceny dziecka – a dokładnie ich liczba. Co oznacza nieklasyfikowanie? Nieklasyfikowanie na koniec roku może oznaczać brak promocji do następnej klasy. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z danego przedmiotu, zamiast oceny klasyfikacyjnej, wpisuje się „nieklasyfikowany” lub „nieklasyfikowana”. Uczeń może być nieklasyfikowany na semestr lub koniec roku. Kiedy uczeń może być nieklasyfikowany? Uczeń może być nieklasyfikowany z jednego lub kilku przedmiotów edukacyjnych w przypadku, gdy nauczyciel nie ma podstaw do tego, by ustalić mu roczną lub śródroczną ocenę klasyfikacyjną (czyli uczeń ma za mało ocen). Powodem tego muszą być nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych, które przekraczają połowę czasu przeznaczonego na zajęcia w szkolnym planie nauczania. Minimalna liczba ocen wymagana do klasyfikowania ucznia powinna znaleźć się w statucie szkoły. Konsekwencje nieklasyfikowania nie zawsze oznaczają niedopuszczenie do kolejnej klasy. Uczeń nie powinien być nieklasyfikowany, jeżeli mimo częstej nieobecności w szkole otrzymywał oceny, na podstawie których dany nauczyciel jest w stanie ocenić jego wiedzę i wystawić mu ocenę końcową. Wynika z tego, że jeśli uczeń często opuszcza zajęcia, ale ma wystarczająco dużo ocen – można go klasyfikować, nawet jeżeli nie osiągnął frekwencji przekraczającej 50 procent .  O nieklasyfikowaniu ucznia mówi Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r.   w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej – jakie i ile?
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj