Książki dla rodziców, które musisz przeczytać w 2018 (cz. 1)
Wszystkich poradników dla rodziców nie sposób przeczytać, zwłaszcza że w ostatnich latach ukazało się ich sporo. Ale tych książek nie możesz przegapić. Oto lista tytułów, które koniecznie powinien poznać każdy rodzic.
Do roli rodzica nie tak łatwo się przygotować. W szkole rodzenia możesz nauczyć się jedynie, jak urodzić, a potem jak pielęgnować dziecko. Skąd zatem czerpać wiedzę na temat metod wychowawczych czy radzenia sobie z rodzicielskim stresem? Najlepiej zaufać ekspertom, którzy dzielą się swoją wiedzą. Oto kilka polecanych przez nas mądrych książek dla rodziców. Nie zwlekajcie z ich czytaniem. Niedługo kolejna lista.
Alfie Kohn, Wychowanie bez kar i nagród. Rodzicielstwo bezwarunkowe, wyd. Mind
Książka wywrotowa, uhonorowana nagrodą NAPPA, czyli najważniejszym amerykańskim odznaczeniem dla książek o tematyce wychowawczej. Odrzuca tradycyjne metody wychowawcze, które skupiają się na zachowaniu dziecka, a nie biorą pod uwagę jego uczuć. Autor podkreśla, że dziecko to nie piesek, którego trzeba wytresować, ani komputer, który musimy zaprogramować. Przytacza badania naukowe, które pokazują, dlaczego kary i nagrody nie przynoszą takich skutków, na jakich nam zależy. Alfie Kahn jest przeciwnikiem wymuszania posłuszeństwa. Czy wychowując posłusznego malucha sprawimy, że będzie szczęśliwy w dorosłym życiu, niezależny, zrównoważony i spełniony? Czy dziecko, które robi wszystko, co mu każą, może takie być? Odrzucając kary i nagrody, autor nie pozostawia rodziców z niczym. Pokazuje, jak wychowywać mądrze, aby nasze pociechy nie zatraciły własnej osobowości.
Carl Honore, Pod presją. Dajmy wreszcie dzieciom święty spokój! Wyd. Drzewo Babel
Światowy bestseller, napisany przez dziennikarza i publicystę, jednego z twórców ruchu Slow, który dowodzi, że dzieci XXI wieku nie mają łatwego życia. Wszystkiemu winna jest nadopiekuńczość rodziców. Autor opowiada o zgubnych skutkach bycia nadgorliwym rodzicem, o mikrozarządzaniu dziećmi i trzymaniu ich pod kloszem. To nie jest typowy poradnik dla rodziców. Książka ma pomóc w opanowaniu nerwowości wokół dzieci i wyhamowaniu nadmiernej kontroli roztaczanej m.in. przez rodziców helikopterów. Carl Honore przypomina fundamentalną zasadę, że każde dziecko rozwija się w innym tempie i bardziej niż kursu jogi dla niemowląt potrzebuje mądrego wsparcia ze strony bliskich. Sami sprawdźcie, na czym ma ono polegać.
Jennifer Senior, Dużo radości mniej przyjemności. Paradoks współczesnego rodzicielstwa, wyd. Media Rodzina
Naga prawda o rodzicielstwie z przykładami z życia kilku amerykańskich rodzin. Autorka odważnie nazywa wszystkie uczucia (także te, których bardzo się wstydzimy) pojawiające się podczas towarzyszenia dzieciom w ich dorastaniu. Książka mądra i zabawna. Ukazuje, jak dzieci odmieniają nasze życie. Pomaga z dystansem patrzeć na jedną z najtrudniejszych ról, jaką wypełniamy, zrozumieć, dlaczego ukochane dziecko doprowadza nas do szału (przyczyna tkwi w mózgu), wyjaśnia, jak niedobór snu i śmiertelne zmęczenie wpływają na opiekę nad maluchem i dlaczego tak trudno łączyć pracę z rodzicielstwem (nawet zdalną). Nie, autorka nie miała na celu zdołowania swoich czytelników. Chce, byśmy lepiej zrozumieli siebie, wiedzieli, że inni czują podobnie i przestali się w końcu zadręczać.
Richard Louv, Ostatnie dziecko lasu. Jak uchronić nasze dzieci przed zespołem deficytu natury, wyd. Grupa Wydawnicza Relacja
Staramy się zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki, aby mogły się rozwijać. Kupujemy mądre zabawki, zabieramy do teatru, zapisujemy na inspirujące zajęcia dodatkowe. Bardzo często zaniedbujemy jednak coś, co może dać im niesamowite korzyści. Richard Louv w swojej bestsellerowej książce pokazuje, ile dobrego wnosi do życia dziecka zwykły fizyczny kontakt z naturą. Uświadamia, jak bardzo go nie doceniamy. Sami sprawdźcie, jakie dokładnie korzyści przynosi i jakie deficyty pomaga wyleczyć.
Dorota Zawadzka, Dziecko swoje prawa ma, wyd. Edipresse
Myśląc o dzieciach, zwykle zastanawiamy się nad tym, co powinny robić i jakie mieć obowiązki. Nie analizujemy, jakie mają prawa. Lektura tej książki uświadamia, że nie tylko nie znamy praw dziecka, ale również często ich nie przestrzegamy. Książka objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Pozycja obowiązkowa do przeczytania dla każdego rodzica.
Zobacz też:
- Jak wybrać najlepszą metodę wychowawczą?
- Ciągle jęczy i marudzi? 6 sposobów na płaczliwe dziecko
- Ty też za bardzo trzęsiesz się nad dzieckiem? Sprawdź rady eksperta