najlepsze zabawki dla dziecka, zabawki edukacyjne, zabawki kreatywne, zabawki dla 1,5 rocznego dziecka
Fotolia
Rozwój

Pudełko do butów lepsze niż zabawka edukacyjna? - wywiad z ekspertem

Specjaliści od sprzedaży wymyślają różne triki, aby zachęcać cię do zakupów. Jak się w tym nie pogubić i kupić taką zabawkę dla dziecka, która rzeczywiście je ucieszy i zajmie na długo? Wyjaśniamy z naszym ekspertem.

Masz dziecko, więc kupujesz zabawki. Razem z Aleksandrą Jasielską, psychologiem i współautorką książki „Dorośli reklamują, dzieci kupują" przygotowaliśmy krótki kurs wybierania ze sklepowych półek najlepszych zabawek dla dzieci.

Zabawka, która podoba się tobie, nie musi podobać się twojemu dziecku

...czyli nie daj się uwieść marketingowcom. Decyzje o kupnie zabawek dla dziecka podejmują dorośli i to pod wpływem emocji. To oni buszują między półkami sklepowymi i wybierają coś, co ich zdaniem zachwyci malucha. Dobrze wiedzą o tym specjaliści od zarządzania sprzedażą zabawek. Z tego powodu misie, autka, klocki, kolejki leżące w sklepie na półce, dokładnie odpowiadają gustom pokolenia, które w tej chwili ma małe dzieci. Skoro tata mógł kiedyś tylko pomarzyć o kolejce Piko, dziś chętnie kupi ją swojemu synkowi. I wszyscy będą szczęśliwi, pod warunkiem że dziecko też lubi kolejki i zechce się nimi bawić.

Jakie zabawki polecają rodzice - sprawdź opinie!

Im zabawka mniej obiecuje, tym lepiej bawi

...czyli nie przywiązuj nadmiernej wagi do opisów na etykietach. Zastanawiasz się, czy lepiej kupić zabawkę edukacyjną czy może jednak kreatywną? Eksperci ze sztokholmskiego Centrum Badań nad Zabawkami uważają, że dziecko tyle samo nauczy się podczas zabawy zabawką edukacyjną, co podczas wielokrotnego zakładania pokrywki na pudełko od butów. Jeśli więc chcesz kupić dziecku proste drewniane klocki zamiast plastikowej pralki, która uczy języka angielskiego, lub wózek dla lalek zamiast zabawkowego laptopa, który pomaga w nauce dodawania, zrób to bez wyrzutów sumienia, że zaniedbasz rozwój malucha. Im prostsza zabawka, np. piłka, kreda, kredki, tym lepiej rozwija wyobraźnię dziecka.
 

Nieważne, co robi zabawka, ważne, co robi z nią dziecko

...czyli nie przeceniaj elektroniki. Zabawki, które działają na zasadzie: „wciśnij guzik, zrobię to, naciśnij drugi, zrobię tamto”, sprowadzają dzieci do roli wykonawcy instrukcji, a potem biernego obserwatora tych wspaniałych rzeczy, które umie zabawka. Dziecko nie może samo nic wymyślić, tylko ogląda efekty zaprojektowane przez twórcę zabawki. Podobnie jest z klockami, które trzeba układać według instrukcji. Maluch buduje np. samolot i na tym kończy się jego zadanie. Zabawka nie powinna instruować dziecka, ale pozwalać sobą manipulować. Komplety klocków, które nie zawierają podpowiedzi, co należy z nich stworzyć, umożliwiają dzieciom planowanie zabawy. Gdy rozsypiesz je przed dzieckiem, samo zdecyduje, czy powstanie z nich myjnia dla samochodów czy królewski pałac. Taka zabawa może pochłonąć malucha na długo.

Zobacz także: Jaki wózek dla lalek wybrać: spacerówkę czy głęboki?

Informacja o wieku dziecka to tylko podpowiedź

...czyli to ty najlepiej znasz swoje dziecko. Sprawdzanie, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczone są zabawki, ma szczególne znaczenie w pierwszych 3 latach życia dziecka. Wtedy wielkość elementów przesądza o bezpieczeństwie. Zabawki dla niemowlaka lub 1,5 rocznego dziecka, która mają zbyt drobne elementy, mogą sprawić, że maluch się nimi zadławi lub włoży do nosa lub ucha. Gdy dziecko przekroczy magiczną granicę 3 lat, bierz pod uwagę, na co je rzeczywiście stać. Jeśli wiesz, że ani chwili nie usiedzi w miejscu, poczekaj z zakupem puzzli o symbolu 3+. I wybierz coś prostszego.

Zobacz: Zabawki dla niemowląt na każdy miesiąc
 

Im starsze dziecko, tym trudniej znaleźć odpowiednią zabawkę

...czyli uważaj na kompresję wiekową. To zjawisko polega na tym, że coraz młodsze dzieci bawią się zabawkami lub grają w gry przeznaczone dla starszej grupy wiekowej. Z jednej strony to dobrze, że rozwój dzieci przyspiesza, ale z drugiej – warto zwracać uwagę, czy rzeczywiście trzylatek radzi sobie z klockami dla pięciolatków. Zbyt trudne w obsłudze zabawki lądują w kącie, bo dzieci szybko tracą nimi zainteresowanie. Rodzice zaś mają coraz większy problem z kupnem czegoś oryginalnego, gdy dziecko zna już całą sklepową ofertę.
 

Zabawki z reklamy mogą rozczarować

...czyli zanim kupisz, sprawdź. Maluchy są bardzo podatne na reklamy, szczególnie te pokazywane w telewizji. I wiele zabawek z reklam staje się obiektem ich marzeń. Dzieci patrzą na spoty reklamowe bezkrytycznie. Jeśli widzą fruwające motylki lub pływające rybki, oczekują, że zabawka będzie robić to, co na ekranie, w przeciwnym razie czują się oszukane. Tłumacz maluchowi, który namawia cię na kupno reklamowanej zabawki, czego można się po niej spodziewać. Oczywiście, nie w każdym przypadku rzeczywistość musi różnić się od tego, co widać na ekranie.
 

Bezpieczeństwo jest zawsze najważniejsze

...czyli kupuj prezenty ze specjalnym znakiem. Aby mieć pewność, że klocki czy latarka, które kupujesz dziecku, nie wyrządzą mu krzywdy, sprawdź, czy są opatrzone znakiem CE. Wskazuje on, że zabawkę wykonano zgodnie z europejskimi normami. Znaczek musi być umieszczony w sposób trwały na przytwierdzonej do niej etykiecie lub na opakowaniu. 

Konsultacja: dr hab. Aleksandra Jasielska, psycholog z Instytutu Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współautorka książki „Dorośli reklamują, dzieci kupują".

Czytaj też:

Zabawki dla niemowląt - film

Tablet dla dziecka
Fotolia
Wychowanie
Najpierw klocki, potem tablet! - radzi psycholog
Polscy studenci są mistrzami nowych technologii, wygrywają konkursy dla programistów w USA, konstruują najlepsze na świecie łaziki marsjańskie, dlatego niejeden rodzic zastanawia się, jak dziś ma wyglądać dzieciństwo maluchów doby IT. Czy smartfon i tablet to zabawki, od których może zależeć życiowy sukces, pytamy psycholożkę Aleksandrę Jasielską.

Całkiem małe dzieci, nawet niemowlęta, garną się do smartfonów rodziców. Czy to dobrze? Kiedyś w restauracji byłam świadkiem sytuacji, gdy malutkie dziecko, które nie było jeszcze w stanie samo utrzymać tabletu, przesuwało na ekranie ikony językiem. Jego rodzice nie mieli pomysłu, czym je zająć, i doszli do wniosku, że najłatwiej dać takie urządzenie. Jeżeli tablety czy smartfony mają zastępować opiekę rodzicielską, to jestem przeciw.  A jeśli jej nie zastępują? Warto sobie zadać pytanie, po co właściwie dajemy dziecku taki sprzęt. Jeśli dla rozrywki, to wydaje mi się, że maluchowi taka zabawka nie jest potrzebna. Ale jest taki obszar, który nazywamy edukacją medialną czy elektroniczną. Jeśli używanie smartfona czy tabletu przez dziecko podciągniemy pod taką formę edukacji, no to może tak. Elektronika jest wszędzie, więc taka edukacja jest potrzebna. Dzieci ze względu na wrodzoną ciekawość świata nie mają zahamowań w obsłudze nowoczesnych urządzeń  tak jak niektórzy seniorzy. Chcę jednak podkreślić, że maluchowi kontakt z nowymi technologiami nie jest absolutnie potrzebny. Zobacz też: Gry dla dzieci na tablet Ale maluchy do niego dążą. Co takiego widzą w tym sprzęcie? Kolorowe ekrany, na których coś się zmienia i przyciąga uwagę. W psychologii mamy pojęcie "afordancji" – zgodnie z nim, jeśli jakiś przedmiot jest dobrze zaprojektowany, to sprawia, że chcemy z niego korzystać. Sprzęty elektroniczne są właśnie tak pomyślane, żeby kusiły, przyciągały – oczywiście nie tylko dzieci, ale i dorosłych. A maluchom – jak wiemy – wystarczy, że zobaczą przycisk w windzie i już chcą go wciskać. Nic dziwnego, że intryguje je tak atrakcyjna rzecz jak smartfon . Dużą rolę odgrywa rodzic – czy się na to zgodzi, czy na to pozwoli.  Czytej też: W dyscyplinie czy bezstresowo - jak wybrać...

prezent na roczek dla chłopca
Adobe Stock
Gry i zabawy
Prezent na roczek dla chłopca: 10 pomysłów na mądre zabawki [od 10 zł]
Prezent na roczek dla chłopca może być praktyczny, zabawny i edukacyjny. Każdy zainteresuje roczne dziecko. Postaraj się jedynie, by był w dobrym guście. Unikaj też prezentów tandetnych i szkodliwych dla rozwoju małego dziecka. W naszym zestawieniu polecamy najlepsze zabawki edukacyjne dla rocznego chłopca.

Chcesz kupić prezent dla rocznego dziecka?  Idealny prezent dla rocznej dziewczynki  to lalki lub klocki Lego. A dla rocznego chłopca? To prosta zabawka edukacyjna, bez niepotrzebnych udziwnień i niewydająca głośnych dźwięków. Prezent dla rocznego dziecka powinien rozbudzać wyobraźnię i rozwijać sprawność rączek. Może więc wybierzesz drewniane klocki lub kubki do budowania piramidy? Trafiony prezent na roczek dla chłopca to także prezent praktyczny, np. miseczka-niewysypka, z której maluch będzie długo korzystał (ucieszy także rodziców!). Wybraliśmy najbardziej kreatywne i pomysłowe prezenty na roczek dla chłopca. Spis treści: Jak wybrać prezent dla rocznego chłopca? Drewniane zabawki na roczek Najlepsze prezenty na roczek dla chłopca : Piramidka Wader Miseczka „niewysypka’’ Klocki drewniane Bino Pościel Psi Patrol Pierwsze klocki Mega Bloks Mata edukacyjna Szczeniaczek Fisher Price Basen z piłeczkami Tablica manipulacyjna Kostka edukacyjna 8w1   4. Po co rocznemu dziecku zabawki? Jaki wybrać prezent dla rocznego dziecka? Jeśli szukasz prezentu dla roczniaka, zdecyduj najpierw, czy ma to być typowa zabawka, czy raczej prezent praktyczny. Dla rocznego chłopca można kupić ciekawy prezent edukacyjny, który sprawi dziecku radość i wspomoże rozwój. Ale fajnym pomysłem jest też prezent użytkowy, np. kolorowa pościel albo przybory do karmienia. Na prezent dla rocznego chłopca szczególnie polecamy proste zabawki rozwijające kreatywność. To przedmioty, które kształtują zmysły i wyobraźnię. Nie kupuj roczniakowi zabawek, których obsługa polega wyłącznie na wciskaniu guzików, co powoduje hałas oraz miganie światełek. Postaw na coś, przy czym dziecko będzie musiało manipulować, myśleć i ćwiczyć sprawność. Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka...

prezent dla 3-latka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Prezent dla 3-latka: zabawki dla chłopca na urodziny, święta, Dzień Dziecka?
Kupując prezent dla 3-latka, wybierz zabawkę, która wspiera jego rozwój, zamiast np. rozpraszać hałaśliwą muzyką, pstrymi kolorami czy tandetnym wykonaniem. Znalazłyśmy najbardziej atrakcyjne prezenty dla chłopca na urodziny, święta lub Dzień Dziecka: gry, tablice edukacyjne, zabawki edukacyjne i logiczne. Oto propozycje idealne dla trzylatka.

Jeżeli zastanawiasz się, co kupić na prezent dla 3-latka, proponujemy zabawki, które naprawdę pomogą dziecku się rozwijać. Z dzieckiem w wieku trzech lat można już fajnie porozmawiać i zobaczyć, jak radzi sobie z prostymi zadaniami logicznymi. Dlatego na prezent dla 3-letniego chłopca polecamy zabawki edukacyjne. W naszym zestawieniu nie znajdziesz grających, słabych jakościowo przedmiotów, a jedynie wartościowe prezenty. Jaki prezent dla 3-latka: Co kupić na prezent dla chłopca 3-latka? Pomysły na prezenty na urodziny i święta dla 3-latka Najlepsze prezenty dla 3-latka: Gry i zadania logiczne Gra w balansujące kulki Tablice magnetyczne Drewniany sorter Tablica z zamkami i drzwiami Rozkręcane zwierzaki Zegar Baby Prof: zabawka do nauki alfabetu Prezent dla 3-latka: mówiące pióro Ruchome klocki edukacyjne Tematyczne zestawy LEGO DUPLO Słodkości dla trzylatka: HARIBO Frohe Weihnachten  Co kupić na prezent dla chłopca 3-latka? Prezenty dla 3-latka można podzielić na dobre i kiepskie. Nietrafione są m.in. zabawki, które podczas zabawy wymagają jedynie wciskania guzików i odsłuchiwania głośnych, drażniących dźwięków. Do słabych prezentów zaliczamy też zawodzące, słabej jakości elektroniczne instrumenty muzyczne. Jeśli chcesz rozwijać muzykalność 3-latka, lepiej śpiewać z nim piosenki albo kupić mu na prezent zwykłe cymbałki. Polecamy także prezenty dla przedszkolaka , które są uniwersalne, ale jednocześnie dobrej jakości: edukacyjne tablice magnetyczne, rozbudowane sortery czy zabawki logiczne. Najlepsze pomysły na prezenty na urodziny i święta dla 3-latka Zabawki edukacyjne dla 3-latka powinny spełnić kilka warunków. Najlepsze prezenty dla 3-latka spełniają kilka istotnych cech: rozwijają kilka umiejętności , są dobrze wykonane, są trwałe ,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj