Książki dla rodziców o wychowaniu
Fotolia
Wychowanie

Książki dla rodziców, które musisz przeczytać w 2018 (cz. 1)

Wszystkich poradników dla rodziców nie sposób przeczytać, zwłaszcza że w ostatnich latach ukazało się ich sporo. Ale tych książek nie możesz przegapić. Oto lista tytułów, które koniecznie powinien poznać każdy rodzic.

Do roli rodzica nie tak łatwo się przygotować. W szkole rodzenia możesz nauczyć się jedynie, jak urodzić, a potem jak pielęgnować dziecko. Skąd zatem czerpać wiedzę na temat metod wychowawczych czy radzenia sobie z rodzicielskim stresem? Najlepiej zaufać ekspertom, którzy dzielą się swoją wiedzą. Oto kilka polecanych przez nas mądrych książek dla rodziców. Nie zwlekajcie z ich czytaniem. Niedługo kolejna lista.

Alfie Kohn, Wychowanie bez kar i nagród. Rodzicielstwo bezwarunkowe, wyd. Mind

Wychowanie bez kar i nagród
mat. pras.

Książka wywrotowa, uhonorowana nagrodą NAPPA, czyli najważniejszym amerykańskim odznaczeniem dla książek o tematyce wychowawczej. Odrzuca tradycyjne metody wychowawcze, które skupiają się na zachowaniu dziecka, a nie biorą pod uwagę jego uczuć. Autor podkreśla, że dziecko to nie piesek, którego trzeba wytresować, ani komputer, który musimy zaprogramować. Przytacza badania naukowe, które pokazują, dlaczego kary i nagrody nie przynoszą takich skutków, na jakich nam zależy. Alfie Kahn jest przeciwnikiem wymuszania posłuszeństwa. Czy wychowując posłusznego malucha sprawimy, że będzie szczęśliwy w dorosłym życiu, niezależny, zrównoważony i spełniony? Czy dziecko, które robi wszystko, co mu każą, może takie być? Odrzucając kary i nagrody, autor nie pozostawia rodziców z niczym. Pokazuje, jak wychowywać mądrze, aby nasze pociechy nie zatraciły własnej osobowości.

Carl Honore, Pod presją. Dajmy wreszcie dzieciom święty spokój! Wyd. Drzewo Babel

Pod presją
mat. pras.

Światowy bestseller, napisany przez dziennikarza i publicystę, jednego z twórców ruchu Slow, który dowodzi, że dzieci XXI wieku nie mają łatwego życia. Wszystkiemu winna jest nadopiekuńczość rodziców. Autor opowiada o zgubnych skutkach bycia nadgorliwym rodzicem, o mikrozarządzaniu dziećmi i trzymaniu ich pod kloszem. To nie jest typowy poradnik dla rodziców. Książka ma pomóc w opanowaniu nerwowości wokół dzieci i wyhamowaniu nadmiernej kontroli roztaczanej m.in. przez rodziców helikopterów. Carl Honore przypomina fundamentalną zasadę, że każde dziecko rozwija się w innym tempie i bardziej niż kursu jogi dla niemowląt potrzebuje mądrego wsparcia ze strony bliskich. Sami sprawdźcie, na czym ma ono polegać.

Jennifer Senior, Dużo radości mniej przyjemności. Paradoks współczesnego rodzicielstwa, wyd. Media Rodzina

Książki o wychowaniu dziecka
mat. pras.


Naga prawda o rodzicielstwie z przykładami z życia kilku amerykańskich rodzin. Autorka odważnie nazywa wszystkie uczucia (także te, których bardzo się wstydzimy) pojawiające się podczas towarzyszenia dzieciom w ich dorastaniu. Książka mądra i zabawna. Ukazuje, jak dzieci odmieniają nasze życie. Pomaga z dystansem patrzeć na jedną z najtrudniejszych ról, jaką wypełniamy, zrozumieć, dlaczego ukochane dziecko doprowadza nas do szału (przyczyna tkwi w mózgu), wyjaśnia, jak niedobór snu i śmiertelne zmęczenie wpływają na opiekę nad maluchem i dlaczego tak trudno łączyć pracę z rodzicielstwem (nawet zdalną). Nie, autorka nie miała na celu zdołowania swoich czytelników. Chce, byśmy lepiej zrozumieli siebie, wiedzieli, że inni czują podobnie i przestali się w końcu zadręczać.

Richard Louv, Ostatnie dziecko lasu. Jak uchronić nasze dzieci przed zespołem deficytu natury, wyd. Grupa Wydawnicza Relacja

Ostatnie dziecko lasu
mat. pras.

Staramy się zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki, aby mogły się rozwijać. Kupujemy mądre zabawki, zabieramy do teatru, zapisujemy na inspirujące zajęcia dodatkowe. Bardzo często zaniedbujemy jednak coś, co może dać im niesamowite korzyści. Richard Louv w swojej bestsellerowej książce pokazuje, ile dobrego wnosi do życia dziecka zwykły fizyczny kontakt z naturą. Uświadamia, jak bardzo go nie doceniamy. Sami sprawdźcie, jakie dokładnie korzyści przynosi i jakie deficyty pomaga wyleczyć.

Dorota Zawadzka, Dziecko swoje prawa ma, wyd. Edipresse

Dziecko swoje prawa ma
mat. pras.

Myśląc o dzieciach, zwykle zastanawiamy się nad tym, co powinny robić i jakie mieć obowiązki. Nie analizujemy, jakie mają prawa. Lektura tej książki uświadamia, że nie tylko nie znamy praw dziecka, ale również często ich nie przestrzegamy. Książka objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Pozycja obowiązkowa do przeczytania dla każdego rodzica.

Zobacz też:

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 7. Wystrzegaj się trenerów dzieci [WIDEO]

mama czyta dziecku książkę
Fotolia
Aktualności
Zostań autorem książki dla dzieci i wygraj 100 tys. złotych!
Uwielbiasz książki dla dzieci i sama też opowiadasz dziecku swoje wymyślone bajki? A może piszesz dla dzieci, ale wszystko ląduje w szufladzie? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość! Rusza II edycja konkursu Biedronki na napisanie książki dla dzieci. Wygraj publikację swojej książki oraz 100 000 złotych!

18 lutego rozpoczyna się II edycja wyjątkowego konkursu „Piórko 2016”, który organizuje sieć sklepów Biedronka". Konkurs wyłoni najlepszy tekst dla dzieci, który zostanie wybrany z prac wysłanych przez autorów, którzy wcześniej niczego nie publikowali. Nagrodą dla zwycięzcy jest publikacja jego tekstu oraz pieniężne wynagrodzenie – 100 tys. złotych. Oprócz tego – tekst autora posłuży w drugim etapie konkursu, który jest skierowany do ilustratorów. Ich zadaniem będzie zilustrowanie bajki, która wygrała I etap konkursu „Piórko 2016”. Kolejny krok to wydanie tekstu i ilustracji w formie książki w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Zwycięską pracę będzie można kupić w sklepach Biedronka w całej Polsce. Czytanie dziecku książek… …jest bardzo ważne! Dlatego motywem przewodnim tegorocznej edycji jest budowanie relacji w rodzinie poprzez wspólne czytanie książek . Konkurs „Piórko 2016. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci“ skupia się na tym, by zwracać uwagę na to, że czytanie książek jest w Polsce dużym problemem. Dlatego warto zarażać dzieci czytaniem już od najmłodszych lat – konkurs zachęca rodziców by czytali dzieciom, ponieważ książki pomagają w życiu – dzięki nim rozumiemy lepiej świat, rozwijamy swoją wyobraźnię, poszerzamy wiedzę i horyzonty. Z tego powodu patronat nad konkursem objął również Rzecznik Praw Dziecka . Szary Domek W poprzedniej edycji konkursu nagrodę zdobyły: w kategorii tekst – Katarzyna Szestak, w kategorii ilustracje – Natalia Jabłońska. Obie otrzymały po 100 tysięcy złotych nagrody. Zwieńczeniem konkursu stało się wydanie książki z nagrodzoną opowieścią i ilustracjami w nakładzie 30 tysięcy egzemplarzy. Książkę można było kupić w ponad 2600 sklepach Biedronki w całej Polsce. „Szary domek” cieszył się tak...

mama, pisanie, dziecko
Fotolia
Aktualności
Możesz zostać pisarzem i wygrać 100 tysięcy złotych!
Lubisz opowiadać swojemu dziecku bajki? A może też je piszesz... do szuflady? Jeśli tak, weź udział w konkursie organizowanym przez sieć sklepów Biedronka na napisanie książki dla dzieci. Możesz wygrać publikację swojej książki oraz 100 tysięcy złotych!

5 marca ruszył wyjątkowy konkurs „Piórko 2015" organizowany przez sieć Biedronka . Ma on na celu wyłonienie najlepszego tekstu dla dzieci spośród prac nadsyłanych przez autorów, którzy do tej pory jeszcze nie publikowali. Nagroda dla zwycięzcy to 100 tysięcy złotych. Dodatkowo nagrodzony tekst stanie się kanwą dla drugiego etapu konkursu skierowanego do ilustratorów, a następnie zostanie wydany w formie książki w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Książkę będzie można kupić w ponad 2600 sklepach Biedronki w całej Polsce. Warto czytać dziecku Najnowsze wyniki badań czytelnictwa, przeprowadzone przez TNS Polska dla Biblioteki Narodowej, pokazują, że po gwałtownym spadku czytelnictwa w latach 2006–2008 ten negatywny trend został zatrzymany. Jednak w dalszym ciągu aż 58% Polaków deklaruje, że nie czyta książek! Jaki z tego wniosek? Trzeba zrobić wszystko, żeby czytanie stało się na powrót modne. A ponieważ "Czego Jaś się nie nauczy...", miłość do książek najlepiej zaszczepić już w dzieciństwie. Zobacz też: 5 powodów, by czytać dziecku 20 minut dziennie Konkurs „Piórko 2015. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci“ ma za zadanie zwrócić uwagę na problem, zachęcić rodziców do czytania dzieciom, pokazać, że książki pełnią w życiu bardzo ważną rolę – pomagają w zrozumieniu świata, pozwalają na rozwijanie wyobraźni, poszerzają wiedzę. Nie dziwi więc, że konkurs został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka . Zasady konkursu na książkę Jak wziąć udział w konkursie? Tekst powinien mieć objętość od 20 tys. do 60 tys. znaków. Pracę należy nadesłać do 21 kwietnia 2015 r. za pośrednictwem strony internetowej www.piorko2015.biedronka.pl  Oceną prac zajmie się specjalnie powołane jury, w którym zasiadają osoby związane z literaturą dziecięcą oraz jej...

mama, maluch, czytanie, książka, lato
Gry i zabawy
Co czytać dziecku – zestaw obowiązkowy
Urlop to czas na przyjemności. Nie żałuj wolnych chwil na czytanie dziecku. Ty też możesz mieć z tego przyjemność.

Burmistrz pewnej hiszpańskiej miejscowości wpadł na pomysł, by płacić rodzicom za godziny, które ich pociechy spędzą w bibliotece. A wszystko w trosce o przyszłość młodych Hiszpanów. Bo jak wiadomo, kontakt z książką to świetna inwestycja w przyszłość dziecka . Pod warunkiem że inwestuje się systematycznie, każdego dnia. Staraj się czytać dziecku codziennie, a pakując walizy na wyjazd, również nie zapomnij wrzucić do nich książek. Wspólne czytanie dziecięcych lektur powinno stać się nie tyle obowiązkiem, ile zabawą. Jeśli czytasz maluchowi ulubione książki swojego dzieciństwa , sama poczujesz się jak dziecko. Jeśli nie pamiętasz żadnych tytułów, podsuwamy kilka propozycji książek, które warto przeczytać . Niemowlęta lubią wiersze Naukowcy dowodzą, że już przed narodzeniem dzieci są wrażliwe na rytm, np. bicie serca mamy oraz dźwięki, które dochodzą z zewnątrz. Podobnie jest po narodzinach. Niemowlę może nie rozumieć, co do niego mówisz, ale urzeka je rytmiczne brzmienie rymowanek, np. „Siała baba mak”. Maluszkom warto czytać wiersze Juliana Tuwima. „Lokomotywa” ze słynnym puff, buff, uff jak gorąco, „Ptasie radio” z ptasimi dialogami, które stanowią wyzwanie dla potykającego się o nie rodzica, czy „Rzepka” z powtarzalnym refrenem – to prawdziwe hity literatury dla dzieci . Najlepiej naucz się ich na pamięć. Małe dzieci wolą, żeby patrzeć na nie, a nie do książki. Ona zainteresuje je trochę później – już półroczny maluch zaczyna śledzić na obrazkach przebieg zdarzeń. Polecamy wiersze Tuwima np. ze starymi ilustracjami Marcina Szancera (wyd. G&P). Mimo upływu czasu dzieci nadal zachwycają się kołami pociągu i pokazują paluszkiem, kto ciągnie rzepkę. W parze z Tuwimem idą wiersze Jana Brzechwy. Warto zwrócić też uwagę na okrzykniętą współczesnym Brzechwą Agnieszkę...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz