maluch, pies, zwierzę, trawa
Wychowanie

Zanim kupisz dziecku psa

Twoje dziecko chce mieć psa, ale ty ciągle się wahasz? Martwisz się, że wszystkie obowiązki związane z pupilem spadną na ciebie. Sprawdź, jak możesz przygotować malca na przyjęcie czworonoga.

Psychologowie dziecięcy i lekarze zgodnie twierdzą, że dziecko lepiej rozwija się, gdy w domu są zwierzęta. Niektórzy pediatrzy dowodzą nawet, że maluchy wychowujące się ze zwierzętami są bardziej odporne na różne choroby i rzadziej mają skłonność do alergii. Co więcej, kontakt np. z psem, może pełnić funkcje terapeutyczne. Plusów posiadania w domu czworonoga jest bez liku, jednak ważne, by decyzję o zakupie lub przygarnięciu czworonoga podjąć świadomie. Zatem gdy usłyszysz z ust dziecka: „Mamo, chcę mieć psa”, nie pędź od razu do hodowcy czy schroniska, ale najpierw przygotuj dziecko na nowego lokatora. Jak to zrobić?

Porozmawiaj z dzieckiem o potrzebach psa

Musisz wytłumaczyć dziecku, że pies to nie pluszowa zabawka, ale żywa istota, która tak jak my odczuwa ból i smutek. Dlatego nie wolno ciągnąć psa za uszy czy ogon ani go bić, trzeba obchodzić się z nim delikatnie tak, aby nie zrobić mu krzywdy. Należy także poświęcać mu uwagę, ponieważ zaniedbywany pies stanie się apatyczny i będzie nieszczęśliwy. Powinnaś wyjaśnić dziecku, że pupil ma też swoje potrzeby, np.  nie wolno mu przeszkadzać gdy je lub śpi. Czworonóg nie zawsze może też mieć ochotę na zabawę, czasem musi trochę odpocząć. Podczas takiej rozmowy możesz wykorzystać książki lub filmy o psach – to z pewnością ułatwi zapoznanie dziecka ze zwyczajami czworonogów.

Zapewnij dziecku kontakt z psem

Jeśli ktoś z twojej rodziny lub znajomych ma psa, to świetna okazja, by twój maluch bliżej poznał czworonogi, jeszcze zanim będzie miał własnego. Odwiedźcie rodzinę lub przyjaciół i ich pupila, pozwól dziecku pobawić się z czworonogiem i poobserwować go podczas różnych czynności, np. jedzenia czy spaceru. Twoja pociecha będzie miała szansę nauczyć się, jak głaskać psa, gdzie nie należy go dotykać oraz jak się nim zajmować. Ty natomiast zobaczysz, jak dziecko zachowuje się w kontakcie ze zwierzęciem, czy potrafi być wobec niego troskliwe i opiekuńcze. Możesz też umówić się z właścicielami psa, że wraz z dzieckiem będziecie towarzyszyć im podczas spacerów.

Naucz dziecko odpowiedzialności

Pomysł, by uczyć dziecko odpowiedzialności za psa, gdy ten jest już w naszym domu, nie jest najlepszy. A co jeśli dziecku posiadanie zwierzęcia kojarzy się wyłącznie z przyjemnościami, np. zabawą, i gdy okaże się, że czworonóg to również obowiązki, straci nim zainteresowanie? Przecież pies to nie zabawka, nie można odłożyć go na półkę, gdy się znudzi.
Wytłumacz dziecku, że poza bawieniem się z psem trzeba wykonywać szereg czynności związanych z jego pielęgnacją – regularnie go karmić i poić, kąpać, czesać, sprzątać po nim, wychodzić z nim na spacery. Ustal, za które czynności dziecko mogłoby być odpowiedzialne (np. karmienie i wychodzenie na spacer). Aby sprawdzić, czy zapał malca nie jest słomiany i obowiązki, których się podjął, szybko mu się nie znudzą, umów się z nim, że przez jakiś czas (np. dwa tygodnie) trzy razy dziennie o wyznaczonych porach będzie nalewał wodę do miski dla przyszłego pieska. Możecie także ustalić, że dwa razy dziennie o tych samych godzinach bierzecie smycz i wychodzicie z pupilem na spacer. Takie zabawy z pewnością spodobają się dziecku, a ty sprawdzisz, czy malec naprawdę jest gotowy na czworonożnego przyjaciela.
Oczywiście wszystkie czynności związane z pielęgnacją psa dziecko powinno wykonywać pod twoim okiem, musi jednak mieć świadomość, że to jego zadanie, a ty tylko mu pomagasz. W ten sposób będziesz miała pewność, że krótko po pojawieniu się pupila, wszystkie obowiązki z nim związane nie spadną wyłącznie na ciebie.

Zobacz także: Jak nauczyć dziecko pomagania w domu

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

Pies dla ciężarnej
Panthermedia
Przygotowania do porodu
Przygotowanie psa na narodziny dziecka - zrób to dobrze!
Twój pupil ma swoje miejsce w rodzinie i przywileje z nim związane. Pojawienie się dziecka zaburza dobrze znany porządek. Psy nie lubią nagłych zmian. Dlatego trzeba je odpowiednio wcześnie na nie przygotować.

Narodziny dziecka sprawiają, że dla psa wszystko się zmienia. Przyzwyczajony do codziennych spacerów, porcji pieszczot, możliwości swobodnego przemieszczania się po całym domu zwierzak nagle styka się z nową rzeczywistością. A wszystko przez obco pachnące zawiniątko, które pojawiło się w domu. Właścicielom zaczyna brakować czasu. Zdezorientowany pupil próbuje domagać się swoich praw i może zacząć sprawiać kłopot. Przygotowujesz się do macierzyństwa? Wykorzystaj ten czas, by twój pies też miał czas oswoić się ze zmianami, jakie wkrótce nastąpią.   Od czego zacząć przygotowanie psa na narodziny dziecka? Pies nie powinien poczuć, że pojawienie się dziecka jest powodem pogorszenia się jego sytuacji. Ciążę poświęć nie tylko na przygotowanie do porodu, ale również na zmianę psich przyzwyczajeń i oswojenie zwierzęcia z ilością czasu, jaki zamierzasz mu poświęcać (będzie go mniej, bo więcej uwagi pochłonie dziecko). Jeśli wasz pupil nie będzie miał wstępu do dziecinnego pokoju , już teraz nie pozwalaj mu tam wchodzić. Ustal pory spacerów, aby po porodzie wyprowadzanie psa nie sprawiało kłopotu. Zmiany staraj się wprowadzać stopniowo, aby go nie stresować. Nie zapominaj, że psu należy się jeden długi spacer, na który codziennie zabierze go ktoś z domowników (pozostałe wyjścia mogą być krótkie). Początkowo nie jest łatwo prowadzić psa na smyczy i wózek z dzieckiem. Taki spacer nie da też zwierzęciu okazji do wybiegania się, nie pozwoli mu wystarczająco dużo powęszyć – to odprężająca psia rozrywka. Może też się okazać, że przy nowych obowiązkach trudno wygospodarować czas na spacery z psem . Dobrym rozwiązaniem bywa znalezienie osoby , np. z sąsiedztwa, która również ma psa i  zgodzi się spacerować z dwoma. Zobacz: Najbardziej nieposłuszne rasy psów   W jaki sposób oswajać psa z dzieckiem? Zanim dziecko...

Pies dla niemowlaka i malucha
Wychowanie
5 powodów, by kupić dziecku psa lub kota
Małe dzieci szybciej rozwijają się w towarzystwie zwierząt. To pewnik. Jednak zanim weźmiesz do domu psa, kota lub chomika, zastanów się, czy to na pewno dobry pomysł.

Dzieci uwielbiają obserwować, jak zwierzęta jedzą, zasypiają, bawią się i myją. Psychologowie dziecięcy i lekarze zgodnie potwierdzają, że zwierzęta spełniają funkcje terapeutyczne . Bliski kontakt z nimi może usprawnić dziecko ruchowo (dziecko biega za ukochanym zwierzątkiem), emocjonalnie i uczuciowo.   1. Zwierzak uczy odpowiedzialności Okazuje się, że dziecko wychowujące się ze zwierzętami przejawia większe poczucie odpowiedzialności, jest lepiej przygotowane do życia w grupie, mniej agresywne. Potrafi współdziałać z rówieśnikami.   2. Pies lub kot zapewnia poczucie bezpieczeństwa i daje dziecku pewność siebie Obecność zwierzęcia w domu pomaga lękliwym i  nieśmiałym dzieciom . Uczą się przy nim odwagi. Z psem-przyjacielem nie boją się wyjść samodzielnie na podwórko. Tulenie się do miękkiej sierści psa czy kota uspokaja, koi nerwy.   3. Opieka nad zwierzakiem rozwija samodzielność dziecka Dziecko, które opiekuje się zwierzęciem, karmi je, myje, dba o spacery, uczy się samodzielności, podejmowania decyzji, a także tolerancji - przecież to często zwierzę decyduje, czy w danym momencie ma ochotę na zabawę lub pieszczotę. Sprawdź, czy twój 3-4-latek jest samodzielny - test 4. Zwierzak ułatwia kontakty z rówieśnikami Spacery z psem, kotem czy królikiem to świetna okazja, by nawiązać znajomość z nowym kolegą. Nieśmiałe dziecko zapomina o swoich lękach, koncentrując się na zwierzęciu i jego potrzebach.   5. Zwierzak stymuluje rozwój mowy dziecka Dziecko jest zachwycone poczynaniami zwierzęcego przyjaciela. Cieszy się każdą jego nową zabawą, chce z nim rozmawiać, opowiadać wszystkim, czego dokonał jego pupil. Kontakt ze zwierzęciem znacznie przyspiesza rozwój mowy dziecka (zobacz film, jak wspierać rozwój mowy dziecka ). Zobacz też 10 sposobów na wspieranie rozwoju dziecka Zanim...

Pies dla niemowlaka i malucha
Wychowanie
Kup mi zwierzaka
Psa albo kota. Rybkę albo papugę. Na pewno nie raz, nie dwa usłyszysz taką prośbę od swojego przedszkolaka. Może to wcale nie jest zły pomysł?

Obecność zwierzaka w domu naprawdę dużo daje. Dziecko nie tylko zyskuje towarzysza zabaw, ale także uczy się wrażliwości i szacunku dla zwierząt , systematyczności i odpowiedzialności za inną istotę. No i ma przyjaciela, który poprawia humor, nie ocenia, nie stawia stopni, nie krytykuje. Decyzji jednak nie wolno podejmować pochopnie, bo wiele niechcianych zwierząt mogłoby mieć na imię „Kaprys”. Jakie zwierzę kupić dziecku? gryzoń dla dziecka Królik, szynszyla, szczurek, myszka czy chomik to kontaktowe i miłe zwierzęta . Są delikatne – nie można ich za mocno przytulać. Prowadzą nocny tryb życia , dlatego gdy stęskniony przedszkolak wraca do domu, powinien najpierw obudzić pupila, a dopiero potem go głaskać – wyrwany ze snu zwierzak może capnąć ząbkami. Nie są kłopotliwe ani nadmiernie wymagające , ale trzeba im regularnie czyścić klatkę. Jeśli pozwala się im spacerować po mieszkaniu, należy uważać na kable elektryczne. Królikom trzeba przycinać pazurki i przerastające zęby. pies dla dziecka Łatwo z nim nawiązać kontakt, szybko się uczy, wita domowników jak najwierniejszy fan gwiazdę estrady. Kocha swoje „stado” jak żadne inne zwierzę. Jest absorbujący (trzeba chodzić z nim na spacery, pielęgnować sierść, uczyć posłuszeństwa itd.). Jako szczeniak gryzie wszystko, co mu wpadnie w zęby (włącznie z ukochanym misiem dziecka i twoimi szpilkami), a niezależnie od wieku brudzi – jego sierść można znaleźć dosłownie wszędzie. Źle znosi samotność , dlatego nie może siedzieć całymi dniami sam w domu. Sprawdź: Czy twoje dziecko jest gotowe na psa? – test kot dla dziecka Choć nie jest tak wylewny jak pies, również  potrzebuje uwagi (głaskania, zabawy). Dużo radości daje jego obserwowanie. Niestety, może zniszczyć pazurkami tapicerkę i meble, wchodzić na kuchenny blat i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj