Rozmowa dziecka z kobietą, kobieta, dziecko, rozmowa, grafika
Fotolia
Wychowanie

Czy mówisz tak do dziecka? Sprawdź, jakie zwroty kształtują twoje dziecko

Są słowa, które wzmacniają poczucie własnej wartości, pomagają budować dobre relacje, otwierają na innych ludzi. Sprawdź, czy używasz tych słów w codziennej rozmowie z dzieckiem.

Amerykanin Paul Axtell, trener biznesowy, konsultant osobistej efektywności, prywatnie ojciec dwójki dorosłych dzieci i dziadek trzynaściorga wnucząt uważa, że prawidłowa komunikacja to najważniejszy element wychowania dziecka. Niektóre słowa pomagają w tworzeniu trwałych i dobrych relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi. Poniżej 10 najpotężniejszych wyrażeń, które wzmacniają poczucie własnej wartości i kształtują nasze dzieci.

Lubię cię

To proste zdanie oznacza "Lubię cię za to kim jesteś (jaką jesteś osobą)" i jest czymś innym niż wyznanie "Kocham cię". Oczywiście w przypadku dziecka należy stosować oba sformułowania, ale pamiętając, że odnoszą się one do zupełnie innych uczuć.  Można przecież cały czas kogoś kochać, ale czasem go nie lubić

Bardzo szybko się uczysz!

Uczenie się jest dla dzieci jest czymś niezwykle naturalnym. Wiedzę przyswajają właściwie bezwiednie. Warto jednak, gdy nauczą się nowych rzeczy, podkreślać ich wyjątkowość. "Szybko się uczysz" jest jak komplement "Ze wszystkim świetnie sobie radzisz". Dzieci, które słyszą takie pochwały, o wiele chętniej uczą się w późniejszym okresie. Chętniej też poszukują nowych wyzwań.

Warto wiedzieć: Słowa, które ranią – 6 zakazanych zdań

Dziękuję

To słowo ma wyjątkową moc. Oznacza, że dostrzegamy to, co zrobiła dla nas druga osoba – nawet jeśli jest to prosta czynność, taka jak podanie widelca. Słowo "dziękuję" jest oznaką szacunku. Najlepiej uczy się dziecko tego słowa, dając mu osobisty przykład.

Umówmy się, że...

W tym wyrażeniu zawarta jest chęć dojścia do porozumienia, zawarcia kompromisu, który satysfakcjonowałby obie strony. Takie porozumienia nadają ramy współpracy w rodzinie, a dzieciom dają poczucie, że odgrywają w niej istotną rolę (w końcu mają wpływ na zasady, jakim hołduje cała rodzina).

Powiedz mi więcej...

Ten zwrot jest zachętą do dzielenia się swoimi przemyśleniami, uczuciami. Pod warunkiem, że jesteście gotowi, by wysłuchać to, co wasze dzieci mają wam do powiedzenia. Ten zwrot pokazuje dziecku, że wam na nim zależy. Uczy go też trudnej sztuki słuchania.

Przeczytajmy...

Wspólne czytanie z dziećmi pomaga im rozwijać umiejętności potrzebne do osiągnięcia sukcesu w życiu. Zaszczepia w dzieciach zamiłowanie do nauki i czytania, ale zacieśnia też relacje między rodzicem a dzieckiem. Książki są też skarbnicą pomysłów, wiedzy na temat świata, ludzi.

Zobacz także: Jak omijać komunikacyjne rafy, czyli Porozumienie bez Przemocy?

Wszyscy popełniamy błędy

Każdy popełnia błędy – nikt nie jest idealny. Radzenie sobie z problemami i uczenie się na błędach, to istotne umiejętności życiowe. Jeśli będziesz mieć okazję, pokaż dziecku na własnym przykładzie, co znaczy wziąć odpowiedzialność za błędy. A jeśli dziecko popełni błąd, pomóż mu zrozumieć, co zrobiło źle i bądź przy nim, by go wesprzeć. Zaufanie i odrobina dystansu tylko wzmocni wasze relacja.

Przepraszam

To magiczne słowo, z którym rodzice niestety często mają problem (mam przepraszać dziecko?!). Jeśli chcecie, by wasze dzieci nauczyły się mówić "przepraszam", musicie sami zacząć używać tego słowa. Pokazujmy dziecku, że używa się go nie tylko w sytuacji, gdy zrobimy komuś przykrość, ale również, gdy chcemy poprosić go o to, by się przesunął.  

Co o tym sądzisz?

To pytanie pozwoli dziecku zrozumieć, że liczysz się z jego zdaniem. Jest ono zachętą do dyskusji na forum rodzinnym. Uczy też dziecko wyrażania swojej opinii, a także – w sposób pośredni – podejmowania decyzji i odpowiedzialności za swoje wybory. Umiejętność wyrażania swoich myśli i umiejętność proszenia o to, czego chcemy, to podstawowe umiejętności, które przydadzą się dziecku przez całe życie.

Tak

W dzisiejszych czasach znacznie częściej stosowane jest słowo "nie", zarówno przez rodziców, jak i dzieci. Jesteśmy jednak przekonani, że stosując słowo "tak", ogranicza się słowo "nie" wypowiadane dla zasady "bo nie".

A co wy dopisalibyście to tej listy?

Polecamy: Jak sprawić, by dziecko cię słuchało? 12 sprawdzonych rad

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

Mama i córka
fotolia
Aktualności
10 rzeczy, których uczymy się jako dziecko, a zapominamy o nich będąc mamami
Łzy nie oznaczają, że jesteś słaba, kochaj swoje ciało – te i 8 innych rzeczy, które chciałabym, by moje córki zapamiętały na całe życie.

Często myślę o tym, czego chciałabym nauczyć moje córki. Dochodzę do wniosku, że o wielu rzeczach, które w dzieciństwie były dla mnie naturalne teraz zapominam. Przypominają mi o nich moje dzieci. Chyba pora, by to one dały mi lekcję życia. Oto 10 rzeczy, które chciałabym, by zapamiętały na całe życie: 1. Ufaj własnemu instynktowi On nie raz pokieruje cię we właściwym kierunku. Kieruj się nim. W dorosłym życiu nie raz ktoś będzie próbował wywierać na tobie presję, byś zmieniła zdanie. Jeśli czujesz, że znasz właściwe rozwiązanie, nie rezygnuj z niego, nawet jeśli inni będą cię od niego odwozić. Ufaj intuicji. 2. Podejmuj ryzyko  Nie bój się podejmowania nowych wyzwań. Tylko tak człowiek się rozwija i osiąga szczyty. Nie rezygnuj z marzeń z obawy przed upadkiem, tylko przygotuj się na niego. Ryzykuj, ale nie zapominaj o konsekwencjach. 3. Nie pozwól, by ktoś ci wmówił, że nie możesz czegoś zrobić Nie pozwól, by ktoś wmówił ci, że to nie jest dla ciebie, że tylko chłopcy są w czymś dobrzy, że tylko popularne dziewczynki mogą to robić czy że coś jest tylko dla bogatych. Jeśli dasz sobie to wmówić teraz, zawsze będziesz w ten sposób myślała. Nigdy nie opieraj swoje działań na akceptacji innych. Tylko ty decydujesz, co możesz robić. Zobacz też: Masz córkę? Ze względu na nią, poświęć 3 minuty i zobacz ten film 4. Kochaj swoje ciało To jedyne ciało, jakie masz. Traktuj je z szacunkiem, zdrowo się odżywiaj, uprawiaj sport. Dbaj o nie i kochaj takim, jakim jest. 5. Uczenie się na błędach jest lepsze niż bycie mądrym Wrodzona inteligencja to świetna sprawa, ale poświęcenie się i ciężka praca, uczenie się na błędach mogą okazać się w życiu bardziej pomocne. Żeby się rozwijać, czasem trzeba upaść, ale też potrafić się podnieść. 6. Jeśli coś robisz, rób to najlepiej jak potrafisz Robienie na...

Wychowanie
Proszę, dziękuję, przepraszam...
Istnieją słowa, które czynią cuda. Każdy z nas – rodziców – je zna, ale zdarza nam się zapominać, że są tak ważne w kontaktach z dziećmi.

Istnieją słowa, które czynią cuda. Każdy z nas – rodziców – je zna, ale zdarza nam się zapominać, że są tak ważne w kontaktach z dziećmi. O tym że warto ich używać przekonuje Aleksandra Godlewska, psycholog dziecięcy. Zarówno świadomie, jak i bezwiednie przekazujemy dzieciom naszą hierarchię wartości. Robimy to przy wielu okazjach – przez to, jacy jesteśmy i jak reagujemy, jak odnosimy się do siebie. Z naszych najdrobniejszych zachowań i reakcji maluch czerpie wiedzę o tym, co mama i tata uważają za „dobre” i „właściwe”, a co za „złe”. Niewielu rodziców ma świadomość, że ich często nawet odruchowe zachowania wywierają na dzieci nieporównanie większy wpływ od wszelkich słów, upomnień i zabiegów wychowawczych. Niektóre słowa są tak bardzo ważne, że nie wolno nam zapominać o ich używaniu w relacjach z naszymi pociechami. Prosić to prawie otrzymać Od ludzi w naszym otoczeniu – także od dzieci – ciągle czegoś oczekujemy. Chcemy, by maluch ładnie jadł, nie grymasił. Po starszym spodziewamy się, że będzie trzymał nas za rękę przy przechodzeniu przez ulicę, posprząta po sobie zabawki, a na imieninach u cioci nie będzie wrzeszczał, domagając się kolejnego kawałka tortu. Gdy dorasta, mamy nadzieję, że będzie się dobrze uczył, miał kolegów, których będziemy akceptować, pomagał w zmywaniu naczyń. Gdyby nasze oczekiwania wobec tych, których kochamy, zamienić na prośby, na pewno częściej byłyby spełniane. Słowo „proszę” sprawia, że proszony czuje się ważny, traktowany z szacunkiem, jako ktoś, kto ma wybór, a nie jak ktoś potrzebny do zrobienia tego, czego oczekuje mama. „Dziękuję” ma olbrzymią moc Każde podziękowanie nagradza i utrwala konkretne zachowanie. Należy dziękować dzieciom nie tylko za skutki działań, o które są proszone (np. posprzątane zabawki),...

tata, dziecko, przedszkolak, zabawa
fotolia
Tata
Niezbędnik ojca - 12 rzeczy, bez których nie może się obyć żaden tata
Nie, nie chcemy mówić o ultranowoczesnych gadżetach ani najnowszych aplikacjach na smartfona. Tym razem będzie o cechach i umiejętnościach, które ułatwiają życie ojcom i pozwalają im lepiej pełnić swoją rolę.

Jesteś ojcem ? Pewnie już wiesz, że gdy rodzi się dziecko, zapotrzebowanie na niektóre talenty, cechy charakteru i umiejętności gwałtownie rośnie. Wiele z nich masz, choć niekoniecznie musiałeś korzystać z nich w aż takim zakresie jak teraz. Inne będzie próbowało wyćwiczyć w tobie twoje dziecko. Możesz być pewien, że będzie niczym najlepszy trener - nie odpuści! Polecamy także: Dobry tata - co to właściwie znaczy? Co ci się przyda? 1. Cierpliwość i opanowanie Być może widziałeś tę fotkę gdzieś w sieci: siedzącemu przy stole facetowi o pokerowej twarzy  spływa z czoła na krawat i koszulę ciecz w kolorze czekolady. Do wazy,  która stoi przed nim,  wpadła właśnie  piłka.   Podpis: "Cierpliwość i opanowanie. Dopiero mając dzieci odkryjesz, na jakim poziomie są u ciebie". Tak to właśnie wygląda: dziecko nie raz i nie dwa wystawi cię na próbę. Będzie płakać, jęczeć, kwękać, marudzić, piszczeć, hałasować, obśliniać twoją komórkę, polować na laptopa  i robić mnóstwo innych denerwujących rzeczy.  Dlatego warto umieć panować nad własnymi emocjami. – Nie chodzi o to, by ukrywać emocje (dziecku można powiedzieć "Złości mnie, gdy robisz to, czy tamto"),  ale o to,  by nie dać się ponieść złości. Trzeba zreflektować się, zanim wybuchniemy, powiedzieć sobie "Ok, ono wrzeszczy i tupie, ale ja jestem dorosły i potrafię się kontrolować." A jeśli już wybuchniemy (to może się przydarzyć nawet Dalajlamie), trzeba przeprosić dziecko i  przyznać się do błędu ("Nie powinienem tak na ciebie krzyczeć, zdenerwowałem się, przepraszam"). Ojcowski autorytet przez to nie ucierpi. Wręcz przeciwnie – zapewnia Kazimierz Ździebło, psycholog i psychoterapeuta z Dolnośląskiego Centrum Psychiatrii i Psychoterapii SUPER-ego, ojciec  Zosi i ...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz