woda
Zakupy

Woda – ważna w diecie dziecka

Mleko mamy to najbardziej wartościowy pokarm dla małej pociechy. Przychodzi jednak taki moment, kiedy konieczne staje się rozszerzenie diety o warzywa, owoce i ryby. Jak bezpiecznie róźnicować więc dietę malca?
Substancje zawarte w mleku mamy to pełnowartościowy posiłek dla malucha do 5 miesiąca życia - dzięki takiej diecie, pociecha rozwija się prawidłowo. Jednak po tym okresie niezbędne stają się zmiany w żywienia maluszka. Owoce, a z czasem warzywa i ryby będą często gościć na jego talerzu. Rozszerzanie diety warto jednak zacząć od podawania naparów i herbatek , które pomogą nie tylko ugasić pragnienie ale i pozbyć się kolki czy zaparć. Pamiętać należy jednak o tym, by napoje przygotowywać na bazie wody źródlanej, na przykład Mama i ja, pozbawionej jest nadmiaru azotanów i sodu.  

Czytaj też: Produkty zakazane w dieci niemowlaka

Woda dla niemowlaka
 

Kolejnym krokiem w rozszerzaniu diety jest wprowadzenie owoców, które dostarczą maluchowi witamin i soli mineralnych. Owoce i warzywa podajemy maluchowi często w formie zupek i przecierów, warto więc zwrócić szczególną uwagę na wodę, na bazie której przygotowujemy te posiłki. Bardzo ważne jest posiadanie opinii Centrum Zdrowia Dziecka. Woda Mama i ja nie tylko posiada pozytywną opinię tego renomowanego ośrodka, ale również zdobyła szereg nagród branżowych. W niezależnym teście wód mineralnych i źródlanych, przeprowadzonym przez Fundację Pro-Test w grudniu 2011 roku, woda zdobyła jedną z dwóch najwyższych ocen.

Czytaj też: 10 pierwszych dań niemowlaka

Krystalicznie czysta
 

Woda Mama i ja to woda o niskim stopniu mineralizacji i niskiej zawartości sodu. Pozbawiona azotów i azotynów, doskonale nadaje się jako baza do przygotowywania napojów i posiłków dla dzieci od pierwszych chwil życia, jak i do spożycia przez dorosłych. Krystalicznie czysta, czerpana w źródle w okolicach Słowińskiego Parku Narodowego, jest dostępna na rynku od kilkunastu lat.

Czego nie może jeść małe dziecko?

schemat żywienia niemowląt
Anna Kołacz
Dieta
Jak rozszerzać dietę niemowlęcia zgodnie z nowymi zasadami
Dlaczego rozszerzanie diety niemowlęcia lepiej zacząć od warzyw niż od owoców, co zrobić, gdy dziecko pluje zupką i jak ustrzec niemowlę przed alergią: mówi prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Dlaczego tak ważne jest żywienie dziecka w 1. roku życia? Żywienie niemowlęcia jest ważne dla rozwoju dziecka, ma swoje odległe konsekwencje. Pewnych zaniedbań z 1. roku życia nie jesteśmy już potem w stanie odrobić. Jak w takim razie żywić dziecko w 1. roku życia? Niedawno opracowaliśmy w grupie ekspertów wytyczne żywienia niemowląt. Mówią one nie tylko, jakie składniki są ważne dla niemowlęcia, jakie produkty podawać dziecku, ale również w jaki sposób to robić. Czytaj też: Znamy schemat żywienia niemowląt 2015 W pierwszych miesiącach życia nic się nie zmieniło? Nadal najważniejsze jest karmienie piersią? Karmienie piersią jest złotym standardem, w pierwszych 6 miesiącach życia jest najważniejsze dla dziecka. W 5-6. miesiącu można zacząć wprowadzać nowe produkty do diety, ale w małej ilości po to, by dziecko poznało nowe smaki. Wprowadzenie tych produktów może zapobiec rozwojowi alergii u niemowlęcia. Czytaj też: Objawy alergii u niemowlęcia 5-6. miesiąc to dobry czas na wprowadzenie nowości do diety niemowlęcia? To pierwszy moment. Nowe dania głównie pojawiają się po 6. miesiącu życia.  Wtedy też zmienia się konsystencja produktów: są one grudkowate. W wytycznych żywienia niemowląt zwracamy uwagę, że dziecko w drugim półroczu życia zmienia się nie tylko pod względem ruchowym, ale też pod względem umiejętności jedzenia. I te umiejętności też trzeba ćwiczyć, bo jeśli dziecko będzie jadło tylko papki, to potem ma problemy z jedzeniem produktów stałych. Od czego zacząć, co podać na początek: warzywa, owoce, zupę, kaszkę? Największym problemem jest spożywanie przez dzieci warzyw: dzieci starsze nie chcą ich jeść, dlatego trzeba je przyzwyczaić już w okresie niemowlęcym. Lepiej więc najpierw wprowadzić warzywa. Owoce też należy wprowadzać, ale owoce są słodkie, zwykle dzieci je lubią. Jak wprowadzać...

rozszerzanie diety niemowlaka
Adobe Stock
Dieta
Rozszerzanie diety niemowląt 2023 – najważniejsze zasady, jak to robić krok po kroku?
Rozszerzanie diety niemowląt polega na stopniowym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Opisujemy, jak rozszerzać dietę niemowlaka krok po kroku zgodnie z zaleceniami ekspertów od żywienia dzieci. Trzymając się tych zasad, wprowadzisz nowe produkty do menu dziecka zgodzie z jego rozwojem, zapewnisz niemowlakowi wszystko, czego potrzebuje do wzrostu oraz nabywania nowych umiejętności.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Rozszerzanie diety to wprowadzanie do menu niemowlaka nowych pokarmów, które dietetycy nazywają pokarmami uzupełniającymi . Ten nowy etap w karmieniu dziecka rozpoczyna się mniej więcej w połowie pierwszego roku życia. Jednak co najmniej do końca pierwszego roku mleko matki lub modyfikowane nadal stanowi podstawę diety niemowlaka. Zalecenia dotyczące rozszerzania diety, znane również pod nazwą  schemat żywienia niemowląt , co pewien czas się zmieniają. Ostatnia aktualizacja zasad żywienia zdrowych niemowląt miała miejsce w styczniu 2021. Jej autorem było Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiŻ). Wyjaśniamy, kiedy i jak rozszerzać dietę niemowlaka, zgodnie z zaleceniami ekspertów. Spis treści: Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka? Jak rozszerzać dietę? – najważniejsze zasady Rozszerzanie diety niemowlaka krok po kroku Ile powinno jeść niemowlę? Jaka konsystencja pokarmów podczas rozszerzania diety? Schemat żywienia niemowląt: etapy rozszerzania diety Tabela żywienia niemowląt Rozszerzanie diety BLW Rozszerzanie diety – czego nie podawać? Jak rozszerzać dietę alergika Suplementacja witaminami w pierwszym roku życia Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka? Zdaniem ekspertów, rozszerzanie diety, czyli podawanie innych produktów niż mleko mamy lub mleko modyfikowane, można rozpocząć już od 17 tygodnia życia  dziecka (początek 5. miesiąca), ale nie później niż w 26 tygodniu (początek 7 miesiąca). W tym okresie niemowlę zwykle jest gotowe do przyjmowania innych pokarmów niż mleko.  U większości dzieci wprowadzenie...

biegunka u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Biegunka u niemowlaka: co podać, kiedy do lekarza?
Biegunka u niemowlaka może być niebezpieczna, ponieważ u najmłodszych dzieci łatwo o odwodnienie. Warto przygotować się na stresujące sytuacje, poznać najczęstsze przyczyny biegunek u dzieci i objawy, które mogą wskazywać na konieczność pilnej pomocy lekarza. Doświadczony pediatra wyjaśnia też, jak leczyć rozwolnienie u niemowlaka.

Na biegunkę u niemowlaka wskazują częstsze niż zwykle, bardziej wodniste lub tzw. strzelające stolce. Przyczyny rozwolnienia mogą być różne: źle umyta butelka lub smoczek, a w okresie rozszerzania diety – także nieświeże jedzenie. Silną biegunkę u niemowląt mogą też powodować rotawirusy. Sprawdź, jak rozpoznać rozwolnienie u dziecka i jak sobie z nim radzić. Spis treści: Po czym rozpoznać biegunkę u niemowlaka? Ile trwa biegunka u niemowlaka? Przyczyny biegunki u niemowlaka Biegunka u niemowlaka – leczenie Biegunka u niemowlaka – kiedy do lekarza? Zapobieganie biegunce u niemowlaka Po czym rozpoznać biegunkę u niemowlaka? Biegunka u niemowlaka, zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), to zmiana konsystencji stolca na luźną lub płynną i/albo wzrost liczby wypróżnień do zazwyczaj powyżej 3 w ciągu doby . U niemowląt karmionych wyłącznie piersią o biegunce mówi się wtedy, gdy następuje nagłe zwiększenie częstotliwości wypróżnień. Czasami biegunce towarzyszy gorączka lub wymioty. Objawy biegunki u niemowlaka Nie zawsze można łatwo rozpoznać biegunkę u niemowlęcia, zwłaszcza gdy rodzice dopiero uczą się pielęgnacji, a dobowy rytm dziecka nie jest jeszcze uregulowany. Pamiętaj jednak, że zdrowe niemowlę karmione piersią robi kupkę zwykle kilka razy dziennie, natomiast karmione butelką najczęściej tylko raz w ciągu dnia. Jeśli zauważysz odstępstwa od tej reguły, twoje dziecko może mieć biegunkę. Objawami biegunki u niemowlaka są: wyraźnie częstsze stolce, zmiana konsystencji stolca na bardziej wodnisty, „strzelające” stolce (wodniste, wydostające się pod ciśnieniem). Uwaga, zielona kupka u niemowlaka nie zawsze jest powodem do niepokoju, zwłaszcza gdy pojawia się od czasu do czasu....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak