Ospa – kiedy i jak długo chory zaraża?
Ospa wietrzna jest chorobą bardzo zakaźną. Nie trzeba mieć bezpośredniego kontaktu z chorą osobą, aby zakazić się ospą. Wirus ospy wietrznej przenosi się nawet odległość kilku metrów. Sprawdź, jak można zarazić się ospą oraz kiedy chora osoba przestaje zakażać. Poznaj także inne fakty i mity na temat tej choroby.
- Luiza Słuszniak
Jeśli zastanawiasz się, czy ospa jest zaraźliwa, to owszem, jest to choroba, którą można się łatwo zarazić. Źródłem zakażenia jest najczęściej drugi człowiek, jednak to nie jedyny sposób, w jaki przenosi się wirus. Ospą wietrzną, potocznie nazywaną „wiatrówką”, można zarazić się też przez ruch powietrza.
Czy ospę można przejść tylko raz, a noworodki są całkowicie chronione przed tą chorobą? Poniżej znajdziesz też odpowiedzi na te i inne popularne pytania na temat ospy u dziecka.
Spis treści:
- Jak można zarazić się ospą?
- Ospa: kiedy dziecko zaraża?
- Ospa: jak długo chory zaraża?
- Mity o ospie wietrznej
Ospa wietrzna - jak można się zarazić?
Wirus ospy przenosi się drogą kropelkową, a także wraz z ruchem powietrza (na odległość kilku lub nawet kilkudziesięciu metrów). Stąd właśnie wywodzi się nazwa „ospa wietrzna” (przenosi się wraz z wiatrem). Zarażenie się ospą jest także możliwe poprzez kontakt bezpośredni, np. z przedmiotami, ręcznikami i innymi rzeczami, które miały styczność z płynem wydostającym się z pęcherzyków skórnych osoby zakażonej. Ospą wietrzną można także zarazić się od osoby chorej na półpasiec, ponieważ za obie te choroby odpowiada ten sam wirus.
Ospa wietrzna to powszechna choroba wieku dziecięcego, więc najczęściej zakażają się nią dzieci od innych dzieci. Zwykle chorują dzieci w wieku od 5 do 9 lat. Zachorować mogą także osoby dorosłe (ospa u dorosłych jest bardziej niebezpieczna niż w przypadku dzieci). Wirus ospy (varicella zoster virus, czyli VZV) pozostaje w zwojach nerwowych w postaci utajonej i może ujawnić się w okresach obniżonej odporności i dać o sobie znać pod postacią np. półpaśca. Każdego roku w Polsce ospą wietrzną zaraża się około 200 tys. osób.
Ospa: kiedy dziecko zaraża?
Do zakażenia ospą wietrzną dochodzi kilka dni lub tygodni przed pojawieniem się pierwszych widocznych objawów – pęcherzyków i wysypki. Od zetknięcia się z wirusem do pojawienia się pierwszych oznak zwykle mija od 10 do 21 dni. To czas, kiedy nic na wskazuje na to, że dziecko ma ospę a mimo to - może zarażać inne osoby.
Ospa: jak długo chory zaraża?
Jak długo osoba chora zaraża ospą? Chory przestaje rozsiewać wirusa dopiero po około dwóch tygodniach od początku choroby, czyli wtedy, gdy przyschną wszystkie pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem i zamienią się w strupki. Po przyschnięciu wszystkich śladów choroby, można mieć pewność, że osoba, która przeszła właśnie ospę – nie zarazi innych.
Sprawdź też: Ile trwa ospa?
Fakty i mity o ospie wietrznej
Powikłania, bardzo złe samopoczucie dziecka – ospa wietrzna to coś więcej niż tylko kilka krostek! Wirus nie wszystkich traktuje równie łagodnie. Poznaj najczęstsze fakty i mity o tej chorobie.
Ospa wietrzna to niegroźna choroba
MIT: Oswoiliśmy się już z tą chorobą i pewnie dlatego zachorowanie nikogo nie niepokoi, a powinno. Ospa wietrzna jest wyjątkowo zaraźliwa. W niektórych przypadkach może skończyć się ostrą małopłytkowością (niedobór płytek krwi) albo groźnymi zakażeniami bakteryjnymi skóry. Zdarza się też, że chore na ospę wietrzną dziecko zapada na zapalenie płuc, serca albo opon mózgowo-rdzeniowych.
Noworodki nie chorują na ospę wietrzną
MIT. Przeciwciała mamy nie ochronią maluszka, dlatego jeśli ty (lub ktoś z domowników) zachorowałaś na ospę wietrzną jeszcze przed narodzinami dziecka lub tuż po nich, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Ospy wietrznej się nie leczy
PRAWDA/MIT: Leczenie ospy wietrznej sprowadza się do podawania leków łagodzących objawy, zmniejszających ryzyko wystąpienia powikłań, nie ma zaś leczenia przyczynowego.
Przed ospą wietrzną nie można się uchronić
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Kalendarz szczepień Czytaj więcejMIT: Szczepionkę można podać już od ukończenia 9. miesiąca życia dziecka. Możesz też zaszczepić starsze maluchy, a nawet siebie. Szczepienie przeciwko ospie wietrznej to dwie dawki szczepionki podane w odstępie co najmniej 6 tyg., bez względu na wiek szczepionej osoby.
Nie wolno myć skóry pokrytej wysypką ospy
MIT: Codziennie wieczorem można płukać skórę pod prysznicem, a następnie delikatnie ją osuszać, dotykając ręcznikiem – bez pocierania, aby nie oderwać strupków (grozi to powstaniem blizn po ospie). Potem posmarować strupki – każdy z osobna, pędzelkiem lub wacikiem.
Objawy ospy występują jedynie na skórze
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Co to za choroba? Diagnoza on-line Czytaj więcejMIT: Wysypka może być niewielka i pojawić się wyłącznie na plecach i brzuchu. Czasem jednak obejmuje całe ciało, w tym narządy płciowe, odbyt, powieki i wnętrze ust. Zdarza się, że pęcherze są nawet na gałce ocznej. Dziecko musi wówczas jak najszybciej zostać zbadane przez lekarza – zlekceważenie ich mogłoby doprowadzić do uszkodzenia narządu wzroku.
Z ospą wietrzną można wychodzić na spacer
MIT: Dziecko z ospą wietrzną nie powinno wychodzić na dwór przynajmniej przez dwa tygodnie (nawet jeśli gorączka minie po dwóch, trzech dniach). Maluch mógłby zarazić inne dzieci ospą wietrzną, a sam mógłby złapać dodatkową infekcję. Jeśli dziecko choruje latem, gdy świeci ostre słońce, należy też unikać wystawiania skóry na promienie słoneczne, np. na balkonie czy w ogródku, gdyż w miejscu śladów po ospie mogą pojawić się przebarwienia.
Zobacz też: