nadwaga u dziecka, odchudzanie dziecka, otyłość u dzieci, dieta na otyłość, zdrowy styl życia
Fotolia
Zdrowie

Co robić, by dziecko nie wstydziło się swojej figury?

Jedna wizyta na basenie wystarczy, by na własne oczy zobaczyć, że coraz więcej dzieci ma problem z nadwagą. Zanim podasz maluchowi kolejnego pączka, sprawdź, co robić, by w przyszłości nie wstydził się swojej figury. To – wbrew pozorom – proste i całkiem przyjemne.

Wydaje ci się, że nadmiar kilogramów to problem wieku dorosłego? Dzieci najpierw są pucołowate, potem chudną, a dopiero dorośli hodują brzuszek i wałeczki na biodrach. Otóż nie. Nadwaga i otyłość to problem bardzo powszechny wśród polskich dzieci! Zobacz, dlaczego te nadprogramowe kilogramy są niebezpieczne dla zdrowia i jak im zapobiegać

Komu grozi nadwaga lub otyłość?  

Nadwagą i otyłością, która jest uznawana za chorobę, dotknięte jest już niemal co czwarte dziecko między 13. a 36. miesiącem życia. Wśród starszych dzieci – prawidłową wagą nie może się pochwalić co piąte z nich w wieku 7–18 lat. Polskie maluchy tyją tak szybko, że doganiają pulchnych Anglików i Szkotów, w tyle zostawiając szczupłych Skandynawów. Wystarczy niewiele, aby to zmienić – ale trzeba szybko zacząć działać.

Dlaczego otyłość jest groźna dla zdrowia? 

Nadmiar kilogramów oznacza nie tylko gorszy wygląd, ale głównie problem zdrowotny. Nadmierna tusza jest szkodliwa dla zdrowia, ponieważ: 
  • obciąża kręgosłup,
  • niszczy stawy,
  • sprzyja miażdżycy,
  • przyczynia się do powstania cukrzycy
  • niektórym nowotworom.
Pulchne dziecko gorzej czuje się wśród rówieśników, bywa mniej sprawne, wolniej biega i jest narażone na złośliwe uwagi ze strony kolegów. Jak temu zapobiec?
 

Po czym poznać, że dziecko ma nadwagę? 

Świetnym narzędziem do określenia, czy dziecko ma nadwagę albo wręcz otyłość, są siatki centylowe. Według tzw. wąskiej normy, masa ciała i wzrost dziecka powinny mieścić się między 25. a 75. centylem. A według szerokiej normy – nawet między 10. a 90. centylem. Jeśli wymiary dziecka nie wykraczają poza te granice, nie ma powodu do niepokoju. Dopiero gdy masa ciała dziecka znajdzie się powyżej 90. centyla, a wzrost pozostaje na 50. centylu lub niżej, można mówić o tym, że pojawiła się nadwaga
Uwaga: interpretacja wyników popularnego kalkulatora BMI u dzieci jest bardziej skomplikowane niż u dorosłych. Standardowo indeks BMI jest wyliczany z wzoru, w którym masa ciała w kilogramach dzielona jest przez wzrost w metrach podniesiony do potęgi drugiej. Obliczanie BMI dla dzieci i młodzieży jest zależne od wieku i płci, a dla dorosłych jest niezależne od tych czynników.

Jak zapobiegać nadwadze u dziecka? 

Są sposoby na to, by skutecznie przeciwdziałać otyłości czy nadwadze u dzieci. Oto te najważniejsze:

1. Karm zdrowo całą rodzinę
Dla rodziców małych dzieci to proste, bo mają gotowe podpowiedzi ekspertów. Wiele porad na temat żywienia niemowląt i małych dzieci znajdziesz m.in. na babyonline.pl. Dla przedszkolaków i uczniów opracowano w Instytucie Żywności i Żywienia piramidę żywieniową (zachowajrownowage.pl), która dzieli żywność na pięć grup. Dziecko codziennie powinno jeść produkty z każdej z nich w takich proporcjach, by tych z dołu piramidy było najwięcej, a najmniej tych z wierzchołka (czytaj też: Jak nie wychować grubego dziecka - rady dietetyka).
 

2. Dbaj o jakość jedzenia dla dziecka

Nawet wśród dzieci z nadwagą zdarzają się niedożywione maluchy. Jest to możliwe, gdy jedzą produkty o małej wartości odżywczej, np. dużo słodyczy czy białego pieczywa. Postaraj się, by dieta dziecka była urozmaicona, a to, co trafia na talerz malucha, naprawdę wartościowe – warzywa, owoce, najlepiej kupione na targu od rolnika, a nie z supermarketu, mięso ze sprawdzonych hodowli, dobre tłuszcze, np. prawdziwe masło, wartościowe oleje roślinne, np. olej rzepakowy, oliwa z oliwek, ryby, które pochodzą z czystych wód.
 

3. Unikaj cukru, ograniczaj sól w diecie

Miejsce słodyczy mogą zająć świeże lub suszone owoce, a soli – zioła, którymi przyprawisz potrawę. Dzieci nie powinny jeść słonych dań. Nadmiar sodu, czyli pierwiastka zawartego w soli kuchennej, w przyszłości może wywołać nadciśnienie. A soli i tak całkiem nie da się uniknąć, bo zawiera ją żywność, np. chleb.
 

4. Wychodź z dzieckiem na spacery, uprawiajcie sport 

Najmłodszych dzieci nie trzeba namawiać do aktywności, ale moda sprawia, że nawet przedszkolaki uwielbiają spędzać czas na graniu w gry na tablecie, komputerze czy oglądaniu TV. Tymczasem już dwie godziny codziennego siedzenia przy takich rozrywkach są uznawane za czynnik ryzyka nadwagi. Spaceruj bez względu na pogodę, zachęcaj dziecko do jazdy na rowerze, zabieraj na basen czy sanki – maluch, który ma dużo ruchu, jest nie tylko szczupły, ale i grzeczniejszy.
 

5. Pozwól dziecku wysypiać się

Krótszy czas na sen to również czynnik ryzyka otyłości. Choć długość snu jest zawsze sprawą indywidualną, można określić pewne normy dla dzieci. W pierwszych sześciu miesiącach życia czas przeznaczony na spanie skraca się z 16–20 godzin (5–7 drzemek dziennie) do około 13 godzin (2–3 drzemki). Dzieci 2–3-letnie średnio powinny sypiać około 12 godzin, wliczając w to poobiednią sjestę, a 4–6-latek – 11–13 godzin. 
 

6. Weź się za siebie i swoją figurę

Nic nie umknie uwadze dziecka. Mały obserwator zapamięta, że mama czasem pije gazowane napoje, nie ma czasu się porządnie wyspać, a gdy maluszek ćwiczy pływanie na basenie, siedzi na widowni, zamiast skorzystać z okazji i popływać na torze obok. Wprowadzanie dobrych nawyków warto zacząć od siebie. Wtedy łatwiej o sukces, czyli zgrabną figurę i zdrowie. Waga u dzieci zależy od nas, rodziców, i naszych działań!  
 
Konsultacja: Prof. dr hab. Jadwiga Charzewska, ekspert w dziedzinie żywienia dzieci i młodzieży, kieruje Samodzielną Pracownią Epidemiologii i Norm Żywieniowych w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie

Polecamy: 10 produktów, których nie powinno jeść małe dziecko
 

To nadmiar białka (a nie cukru i tłuszczu) powoduje u dziecka nadwagę? [WIDEO]

Niemowlę
Fotolia
Zdrowie
Otyłości u niemowląt nie wolno lekceważyć
Otyłe niemowlę może przez całe życie zmagać się nie tylko z problemem nadmiaru zbędnych kilogramów, ale też z cukrzycą i chorobami serca. Choroby cywilizacji mają swój początek w dzieciństwie. Nie przekarmiaj dziecka.

Dziecko, które w pierwszych latach życia waży za dużo, przez całe życie może mieć skłonność do otyłości. Jeśli dziecko przed 4. rokiem życia jest otyłe, ma aż 40 proc. ryzyka, że będzie otyłe w wieku dorosłym. Otyłe niemowlę to otyły dorosły Dlaczego nadwaga i otyłość u niemowlęcia powoduje, że dziecko przez całe życie ma tendencję do otyłości? Powody są trzy: Przez pierwsze dwa lata życia dziecka tworzą się komórki tłuszczowe. Zwyczaje żywieniowe, których dziecko uczy się w okresie dzieciństwa, pozostają mu na długie lata. Programowanie żywieniowe: jeśli organizm dziecka nauczy się magazynowania energii w postaci tkanki tłuszczowej, przez całe życie będzie ono mieć problem z utrzymaniem właściwej wagi. Czytaj też: Jak karmić niemowlę: 11 zwyczajów na całe życie   Polskie dzieci tyją szybciej niż w USA Liczba dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością w Polsce wzrasta kilka razy szybciej niż w USA i krajach Europ Zachodniej. Jeśli ta tendencja się nie odwróci, obecne pokolenie młodych osób będzie pierwszym, którego przeciętna długość życia będzie krótsza niż ich rodziców  - alarmują lekarze. Otyłe niemowlę to nie znaczy zdrowe niemowlę . Od dawna wiadomo, że dzieci z nadwagą i otyłością chorują częściej niż ich szczupli rówieśnicy. Okazuje się bowiem, że to, iż ważą za dużo, nie oznacza, że wraz z tym, co zjadają, dostają więcej witamin i składników mineralnych. Nadmiar kilogramów zwykle pochodzi z tłuszczu i słodyczy. Z badań wynika, że dzieci, które ważą za dużo, częściej się przeziębiają, częściej mają zapalenie ucha, zapalenie oskrzeli. Można to wytłumaczyć w prosty sposób: mniej się ruszają, a aktywność fizyczna jest niezbędna dla dobrej pracy układu odpornościowego.   Nadwaga i choroby cywilizacji Nadwaga i otyłość to nie tylko problem estetyczny. U...

nadwaga niemowlaka
Fotolia.com
Dieta
Czy niemowlę może mieć nadwagę?
Problemy z wagą często mają swoje źródło we wczesnym dzieciństwie. Dlatego reaguj, gdy dziecko ma nadwagę, nawet gdy jest niemowlakiem. Sprawdź, jakich błędów unikać, by nie zafundować maluchowi otyłości.

Niemowlęta na ogół są pulchne, bo niewiele się ruszają. Wałeczki tłuszczu tracą w 9.–10. miesiącu życia, kiedy zaczynają raczkować . Potem szczupleją. Przy prawidłowej diecie w wieku 2–3 lat po dawnych krągłościach pozostanie tylko wydatny brzuszek (jego mięśnie są jeszcze słabe). O nadwadze mówimy powyżej 90. centyla Kiedy mówimy o nadwadze u niemowlaka? Są dość ścisłe wytyczne. Według tzw. wąskiej normy masa ciała i wzrost dziecka powinny mieścić się między 25. a 75. centylem (a według szerokiej normy – nawet między 10. a 90. centylem). Jeśli wymiary niemowlaka nie wykraczają poza te granice, nie ma powodu do niepokoju. Dopiero gdy masa ciała dziecka znajdzie się powyżej 90. centyla, a wzrost pozostaje na 50. centylu lub niżej, można mówić o tym, że u niemowlaka pojawiła się nadwaga . Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko je za dużo, idź z nim do lekarza, który je zmierzy, zważy i – podobnie jak w przypadku niejadka – porówna stosunek masy ciała do wzrostu na siatkach centylowych . Siatki wskażą, czy rozwój malucha przebiega harmonijnie. Nadwadze u niemowlaka sprzyja zbyt częste podawanie mieszanki Dzieci karmione piersią rzadko mają problemy z nadwagą. Częściej zdarza się ona u niemowląt, które otrzymują mieszanki mleczne. Pamiętaj, by nie reagować na każdy płacz dziecka podawaniem butelki z mlekiem – przytul malucha, weź na ręce. Być może potrzebuje bliskości, a nie jedzenia!  Jeśli lekarz stwierdzi nadmiar kilogramów u twojego malucha, postaraj się wydłużyć czas między karmieniami. Sprawdź, czy właściwie przyrządzasz mieszankę : nie dodajesz za dużo proszku – jedzenie staje się wtedy bardziej kaloryczne. Nie dosypuj do mleka cukru ani mąki i nie spiesz się z podawaniem tuczących kleików i kaszek . Nie traktuj też piersi ani butelki jako pocieszyciela. Zamiast tego lepiej dziecko...

otyłość, nadwaga, niepłodność, waga przed ciążą
Fotolia
Starania o dziecko
Ginekolog ostrzega: waga wpływa na płodność!
Starania o dziecko warto rozpocząć od... wejścia na wagę. Nadmiar kilogramów może być przyczyną niepłodności i u kobiety, i u mężczyzny. Lekarze alarmują: coraz więcej par ma problem z zajściem w ciążę z powodu nadwagi lub otyłości.

Niepłodność może mieć różne przyczyny. Zdaniem lekarzy coraz częściej problemy z zajściem w ciążę wynikają z nadwagi. Postanowiliśmy ustalić, jaka waga sprzyja płodności i jaką dietę stosować, by zajść w ciążę. Naszym rozmówcą jest lek. med. Michał Małek, ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Poznaniu. Jakie są statystyki dotyczące otyłości? Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pokazują, że liczba osób z nadwagą i otyłością stale rośnie. Najwięcej jest ich w USA - około 60%. W Europie jest podobnie, w zależności od kraju problem dotyka od 30% do 80% populacji. Na otyłość cierpi też już co piąty Polak . Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nadmiar kilogramów wpływa niekorzystnie również na płodność. Przeczytaj: Niepłodność i bezpłodność - czym się różnią? Jak nadmiar wagi wpływa na płodność? Otyłość powoduje zaburzenia płodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej wpływa na zmiany poziomu hormonów reprodukcyjnych. U mężczyzn może doprowadzić do zmniejszenia poziomu testosteronu i wtórnej niewydolności hormonalnej jąder (hipogonadyzmu hipogonadotropowego). U kobiet powoduje zazwyczaj nadmierne wydzielanie androgenów (hiperadrogenizm) i zaburzenia metaboliczne, które często są powiązane z zespołem policystycznych jajników ( PCOS ). Prowadzi też do wczesnych poronień, powstawania wad wrodzonych płodu i komplikacji ciąży. Zmiana diety i stylu życia to pierwsze zalecenie od lekarza, które usłyszy niepłodna para z nadwagą. Utrata masy ciała jest warunkiem, który muszą spełnić oboje partnerzy. Oprócz przejścia na nowy, zdrowy sposób odżywiania ważne jest też rozpoczęcie regularnych ćwiczeń fizycznych, które nie tylko pozwolą zgubić niepotrzebne kilogramy, ale pozwolą rozładować stres i napięcie. Przyszli rodzice muszą...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz