Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dziewczynka z owocami
Fotolia
Żywienie

Co to jest programowanie żywieniowe?

Czy wiesz, że dzięki dobrej diecie masz wpływ na zdrowie swojego dziecka nie tylko teraz, ale i w przyszłości? To właśnie jest „programowanie żywieniowe”. Zobacz, na czym dokładnie ono polega i jak dzięki diecie zaprogramować zdrowie dziecka.

Okazuje się że dieta w dzieciństwie (a także w życiu płodowym – dzięki diecie kobiety w ciąży), ma duży wpływ na pojawienie się u człowieka tzw. chorób cywilizacyjnych - tego dowodzą badania naukowe. A ponieważ coraz więcej coraz młodszych osób, także dzieci i młodzieży, choruje m.in. na cukrzycę, nadciśnienie lub jest otyła, naukowcy poszukują nowych dowodów na związek tych chorób z dietą. I choć badania ciągle trwają, wiadomo już, że duży (choć niejedyny) wpływ ma na to nieodpowiedni sposób żywienia. Stąd właśnie wzięła się idea tzw. programowana żywieniowego. Nie żyjemy już na szczęście w czasach, gdy kluczowa była walka o jakiekolwiek jedzenie, czas więc wybierać je mądrze i mieć wpływ na zdrowie dziecka, uaktywniając u niego geny, które zapewnią mu zdrowie.

Czy zdrowie dziecka jest zapisane w genach?

Tak, ale ilość informacji dotyczących rozwoju i zdrowia znajdująca się w genach człowieka jest tak wielka, że w ciągu życia możemy wykorzystać tylko niewielką jej część. Teoria programowania żywieniowego zakłada, że wpływ środowiska, w którym żyjemy, oraz sposób żywienia w tzw. krytycznych okresach życia (okres płodowy i pierwsze trzy lata życia) w największym stopniu decydują o rozwoju i zdrowiu w kolejnych latach. We wczesnym dzieciństwie kształtują się nawyki żywieniowe dziecka, stąd tak ważne jest, by były one prawidłowe. Raz wykształcone nieprawidłowe nawyki będą powielane w późniejszym życiu, a także w dorosłości.

Zobacz też: Jak zacząć zdrowiej jeść i karmić dziecko? 5 najważniejszych zasad

Co to jest programowanie żywieniowe?

To koncepcja, która zakłada, że wpływ m.in. niedoboru lub nadmiaru składników pokarmowych w życiu płodowym i w pierwszych trzech latach życia dziecka prowadzi do trwałych zmian w procesach metabolicznych i hormonalnych, które wpływają na zdrowie dziecka w późniejszych latach. Nieodpowiednia dieta mamy w ciąży i małego dziecka przeprogramowuje organizm, a skutkiem tego może być rozwój chorób metabolicznych (np. cukrzycy) lub sercowo-naczyniowych (np. nadciśnienia) w dorosłości. Skutków nieprawidłowego żywienia nie widać od razu, co często osłabia czujność rodziców.

Dlaczego tak ważna  jest dobra dieta?

Odpowiednie żywienie kobiety w ciąży i dziecka w pierwszych latach życia zapewnia nie tylko to, że maluch prawidłowo rośnie, jest dobrze odżywiony, ale też wpływa na jego zdrowie – czyli programuje je na kolejne lata. Dobra dieta:

 • sprawia, że dziecko rozwija się harmonijnie, jego mózg i zmysły dobrze pracują, więc wykorzystuje ono swój potencjał intelektualny
 • zapewnia prawidłowy rozwój kości, stawów i mięśni – dziecko będzie sprawne, a jego kości nie będą łatwo ulegać złamaniom z powodu osteoporozy (w przyszłości)
 • chroni przed otyłością, powodującą wiele problemów nie tylko zdrowotnych
 • zmniejsza częstość występowania innych chorób cywilizacyjnych, m.in. serca, alergii czy nowotworów.


Zobacz też: Czym zastąpić biały cukier w diecie dziecka?

Na czym polega zdrowe żywienie dziecka?

Bardzo ważne jest karmienie niemowląt wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia (minimum cztery miesiące), a potem nawet do 12. miesiąca lub dłużej. Jeśli to niemożliwe, wspólnie, z lekarzem należy wybrać odpowiednie mleko modyfikowane. Jak najwcześniej (już w momencie rozszerzania diety) trzeba uczyć niemowlęta zaspokajania pragnienia wodą (a nie sokami). Gdy dziecko zaczyna jeść coś więcej niż mleko (początek rozszerzania diety powinien nastąpić między 17. a 26. tygodniem życia), należy wybierać dla niego odpowiednie produkty – warto kierować się nowym schematem żywienia z 2014 r. Ważne jest też przygotowywanie lekkostrawnych dań – polecane jest gotowanie produktów, duszenie ich oraz pieczenie w folii. Dzieci powinny jeść regularne i dobrze zbilansowane posiłki, najlepiej w miłej i przyjaznej atmosferze, w gronie rodzinnym. Warto pamiętać, że to rodzic decyduje, co i kiedy podaje dziecku, a  dziecko – ile zje.

Jakich błędów nie można popełniać?

Oto najczęstsze błędy w dziecięcej diecie:

 1. za duża liczba posiłków i przekąsek – już od drugiego półrocza życia trzeba dążyć, by dzieci jadły pięć posiłków dziennie, a po 9. miesiącu życia – nawet 4–5
 2. nieprawidłowe przygotowywanie mleka modyfikowanego lub kaszek mlecznych, tzn. niezgodnie z instrukcją na opakowaniu (zagęszczanie lub rozcieńczanie ich)
 3. podawanie za dużej ilości soków (często nieodpowiednich) – dzieci powinny gasić pragnienie wodą
 4. zbyt późne rozszerzanie diety dziecka – zwykle z obawy (nieuzasadnionej) przed alergią lub nietolerancją pokarmową
 5. dodawanie soli i cukru do potraw – powinny się one znaleźć w diecie jak najpóźniej
 6. podawanie produktów niewskazanych dla dzieci – czyli ciężkostrawnych, za mocno przyprawionych, wysoko przetworzonych, w tym typu „instant”
 7. niepodawanie witaminy D – należy ją podawać tak, jak zaleca lekarz pediatra.


Zobacz też: Co to są produkty wysoko przetworzone i dlaczego dzieci nie powinny ich jeść?

Konsultacja: dr inż. Anna Harton, dietetyk, jest pracownikiem naukowym w Zakładzie Dietetyki Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

Ciąża. Świadome macierzyństwo
Materiały Partnera
Patronaty
Świadome Rodzicielstwo
W trosce o zdrowie dziecka, teraz i w przyszłości, niezwykle istotne jest prawidłowe żywienie już w 1000 pierwszych dniach życia. Na nasze pytania odpowiada Joanna Pindral, Specjalistka ds. żywienia edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia".

Dlaczego żywienie w 1000 pierwszych dni życia dziecka jest tak ważne? Kluczowym okresem dla prawidłowego rozwoju dziecka jest zarówno okres ciąży, jak i pierwsze lata jego życia, czyli 1000 pierwszych dni. To w tym czasie rozwija się mózg, dojrzewa układ pokarmowy, programuje się metabolizm oraz kształtuje się układ odpornościowy dziecka. Wtedy budowane są także zdrowe nawyki żywieniowe, które mają znaczenie dla zdrowia dziecka teraz i w przyszłości. Jak powinna wyglądać dobrze zbilansowana dieta świadomej kobiety w ciąży? Prawidłowy jadłospis powinien składać się przede wszystkim z warzyw, owoców, produktów zbożowych dostarczających węglowodany złożone, a także dobrej jakości białek i tłuszczów. Warto sięgnąć po koktajle owocowo-warzywne, sałatki czy surówki. Warzywa powinny być dodatkiem do każdego posiłku, najlepiej by stanowiły przynajmniej jego połowę. W okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie organizmu na kalorie. W II trymestrze ciąży zwiększa się ono o 360 kalorii dziennie, w III trymestrze jest o 475 kalorii większe od okresu sprzed ciąży. Warto, by w diecie przyszłej mamy znalazły się składniki wspierające rozwój układu nerwowego i narządu wzroku płodu: kwas dokozaheksaenowy i kwasy tłuszczowe omega-3 oraz produkty bogate w foliany. Jakich składników odżywczych nie powinno zabraknąć w diecie mamy karmiącej? Dla malucha, który, nie ukończył 6. miesiąca życia, nie ma lepszego pokarmu, niż mleko mamy. WHO zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Nie ma potrzeby profilaktycznego eliminowania z diety mamy karmiącej produktów, potencjalnie alergizujących. Kluczowe jest spożywanie przez kobietę pełnowartościowych produktów, bogatych we wszystkie składniki odżywcze: białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i sole mineralne. Mama karmiąca powinna przestrzegać zasad opisanych w Piramidzie Zdrowego...

Logo 1000 dni dla zdrowia
Mat. pras.
Żywienie
Jak karmić małe dzieci -1000 pierwszych dni dla zdrowia
Okazuje się, że prawidłowe karmienie dzieci nie jest tak oczywiste jak mogłoby się zdawać. Bo rodzice popełniają błędy - to pokazały badania. Jakie są najczęstsze.

Wystartował Program „1000 Pierwszych dni dla zdrowia”, poświęcony edukacji żywieniowej rodziców dzieci do 3. roku życia. W ramach Programu kilkanaście organizacji pozarządowych i instytucji publicznych przeprowadzi warsztaty i spotkania edukacyjne dotyczące zasad zdrowego żywienia maluchów. Program jest odpowiedzią na zdiagnozowany przez ekspertów w ostatnich latach problem niewłaściwego żywienia dzieci w wieku do 3 lat w Polsce. Tymczasem 1000 pierwszych dni życia jest kluczowe dla zdrowego rozwoju człowieka. W tym okresie dziecko aż 5-krotnie zwiększa swoją masę urodzeniową, a długość jego ciała podwaja się – już nigdy w ciągu życia wzrost i rozwój organizmu nie będzie tak intensywny. W tym czasie programuje się też metabolizm, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, również w wieku dorosłym. Jakie błędy rodzice popełniają najczęściej?   1. Przygotowywanie zbyt gęstego mleka modyfikowanego Mleko modyfikowane należy zawsze przygotowywać zgodnie z przepisem znajdującym się na opakowaniu - tylko wtedy będzie ono miało odpowiednią ilość składników dostosowaną do potrzeb dziecka. Przygotowywanie zarówno zbyt skondensowanej mieszanki, jak i zbyt rozcieńczonej nie jest korzystne dla dziecka .     2. Podawanie nadmiernej ilości słodzonych napojów Głownie chodzi tu o herbatki i inne napoje zawierające dużą ilość cukru (lub dosładzane sacharozą). Takie napoje dostarczają zbyt dużą ilość kalorii, co może przyczyniać się do rozwoju próchnicy zębów, wystąpienia u dziecka nadwagi, zaburzeń łaknienia i zaparć. Maluch powinien zaspokajać pragnienie wodą źródlaną niskozmineralizowaną .       3. Podawanie zbyt dużej ilości soków Dziecko w pierwszym roku życia może wypić do 150 ml soku owocowego dziennie, natomiast maluch powyżej pierwszego roku 200-250 ml, czyli...

Fotolia/Anna Kołacz
Dieta
Są dowody! Dieta niemowlęcia wpływa na geny
Są dowody, że to, co dziecko je, wpływa na jego geny. Czyli można na plus - lub na minus - modyfikować u dziecka ryzyko zachorowania na alergię, cukrzycę czy raka. Wszystko zależy od tego, co podajemy dziecku do jedzenia - ostrzega dr Andrea Horvath, pediatra.

Geny mają wpływ na zachorowanie dziecka na alergię , cukrzycę, otyłość, wiele typów nowotworów. Pojawia się coraz więcej dowodów na to, że kod genetyczny można modyfikować poprzez żywienie. Co dziecko jeść powinno, by wzmocnić dobre geny, a wyciszyć te złe? - rozmawiamy z dr Andreą Horvath , pediatrą i gastroenterologiem z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Można nauczyć dziecko jedzenia warzyw i nierzucania się na słodycze i colę? Tak. Holender czy Norweg, mając do wyboru stół z przekąskami, nigdy nie sięgnie po ciastko czy cukierki. Zawsze w pierwszej kolejności będą to owoce lub warzywa. Dlaczego? Bo te społeczeństwa od najmłodszych lat mają wpajane zasady zdrowego żywienia. Małe dzieci nie dostają tam słodyczy . A u nas często jak tylko dziecko jest w stanie coś utrzymać w rączce, to od razu dostaje czekoladkę. W żłobkach czy przedszkolach często drugie śniadania i podwieczorki to chleb z dżemem! Czytaj też: Szokujący raport - źle karmimy dzieci! Trudno uwierzyć, że tego, czy niemowlę będzie jadło warzywa czy dostanie parówki, ciastko czy słone paluszki będzie zależeć jego zdrowie za 20-40 czy więcej lat. Prawda "jesteś tym, co jesz" – znana jest od tysięcy lat. Dziś jednak coraz więcej wiemy o tym, jak ważny wpływ na całe życie dziecka ma sposób odżywiania się jego matki w okresie ciąży czy karmienia piersią. Słynne hasło "pierwsze 1000 dni" to hasło programowania żywieniowego. Od tego, co dziecko je w swych pierwszych miesiącach, latach życia zależy kim będzie za 10, 20, 30  lat! Czy dożyje w zdrowiu do swych czterdziestych urodzin, czy wcześniej będzie musiało zmagać się z otyłością , cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym – plagami XXI wieku. Według teorii programowania żywieniowego ekspozycja na czynniki środowiskowe i doświadczenia żywieniowe w tzw. krytycznych...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj