Jak objawia się borelioza? Możesz pomylić ją z grypą!
Bóle stawów, zmęczenie, gorączka i dreszcze, które pojawiają się po ukąszeniu przez kleszcza, mogą świadczyć o boreliozie. Nie pomyl ich z grypą, bo nieleczona borelioza jest bardzo niebezpieczna. Sprawdź, jak ją rozpoznać!
Twoje dziecko ukąsił kleszcz i teraz boisz się, czy nie zostało zarażone jakąś odkleszczową chorobą, np. boreliozą? Sprawdź, jakie są objawy tej choroby i jak wygląda rumień po ukąszeniu przez kleszcza. Jeśli tylko zobaczysz coś takiego na ciele dziecka w miejscu po ugryzieniu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Nie bagatelizuj boreliozy, im szybciej zaczniesz ją leczyć, tym większa szansa, że choroba nie skończy się żadnymi powikłaniami.
Borelioza (inne nazwy to choroba z Lyme, krętkowica kleszczowa) to choroba, którą przenoszą kleszcze zarażone krętkami. Jest groźna zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. W Polsce niemal 30 proc. kleszczy jest nosicielami boreliozy. Objawy i skutki choroby są naprawdę poważne. W wielu przypadkach ukąszenie przez kleszcza daje objawy boreliozy dopiero po wielu latach.
Rumień wokół miejsca ukąszenia – skórny objaw boreliozy
Borelioza rozwija się w organizmie etapami. Pierwszym charakterystycznym objawem choroby jest rumień wędrujący. Pojawia się on w przypadku 3 na 10 zachorowań (u dzieci 1 zachorowanie na 10 objawia się rumieniem) w ciągu od tygodnia do dwóch tygodni po ukąszeniu. Nazwa rumienia wiąże się z jego cechą – wędruje on, poszerzając swoją średnicę, może osiągnąć okrąg o średnicy 15 cm.
Inne objawy boreliozy
Niewykryta i nieleczona borelioza po około miesiącu od pojawienia się rumienia, może zaatakować niemal wszystkie narządy wewnętrzne, wywołując różne objawy. Najczęściej mogą to być:
- bóle stawów;
- osłabienie organizmu;
- spadek masy ciała;
- wypadanie włosów;
- uczucie zmęczenia;
- bezsenność;
- drętwienie kończyn, języka;
- dreszcze;
- gorączka,
- zimne poty;
Objawy choroby z Lyme często przypominają objawy grypy, w każdym przypadku mogą też nieco się różnić, dlatego bardzo trudne jest wykrycie choroby na tym etapie jedynie na podstawie widocznych objawów.
Objawy boreliozy neurotycznej
Bakterie wywołujące boreliozę mogą zaatakować ośrodkowy układ nerwowy i mamy wówczas do czynienia z tzw. neuroboreliozą. Jej symptomy to:
- nudności;
- wymioty;
- sztywność karku;
- silny ból głowy;
- uszkodzenie nerwów twarzowych (choremu np. opada jeden kącik ust lub powieka)
- wady wzroku, słuchu;
- nadwrażliwość na światło;
- epilepsja;
- trudności z koncentracją;
- drażliwość;
- stany depresyjne.
Borelioza neurotyczna jest niezwykle niebezpieczną postacią choroby, a jej objawy mogą pojawić się nawet wiele lat po ukąszeniu przez kleszcza. Skutkiem neuroboreliozy może być nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie mózgu.
Mniej typowe objawy boreliozy
Borelioza nie zawsze przebiega w ten sam sposób. Skutki zachorowania mogą objawiać się:
- zapaleniem pęcherza;
- zaburzeniami z potencją;
- nieregularnym miesiączkowaniem;
- refluksem przełykowo-żołądkowym;
- biegunkami;
- zaparciami;
- zapaleniem mięśnia sercowego.
Zobacz też:
- Jak usunąć dziecku kleszcza?
- Kleszcze i choroby odkleszczowe - jak sobie z nimi radzić?
- Sezon na kleszcze. Borelioza staje się modna?