Rekrutacja do przedszkola i zerówki w szkole
Adobe Stock
Edukacja

Rekrutacja do przedszkola i zerówek w  szkołach w 2024 roku: terminy, kryteria, rekrutacja uzupełniająca 

Rekrutacja do przedszkoli (oraz zerówek w szkołach) z reguły rusza późną zimą. Dowiedz się, jak zapisać dziecko do przedszkola (lub oddziału przedszkolnego w szkole) i sprawdź, jak wygląda harmonogram rekrutacji 2024.

Rekrutacja do przedszkola spędza sen z powiek wielu rodzicom. Miejsce w przedszkolu przysługuje wprawdzie wszystkim trzy-, cztero- i pięciolatkom, których rodzicom zależy na przedszkolnej edukacji dziecka. Sęk w tym, że nie zawsze wszystkie dzieci dostają się do placówek państwowych, lub tych, które wybrali rodzice.

Poniżej harmonogram i kryteria rekrutacji do przedszkoli 2024 – podpowiadamy, co po kolei zrobić, żeby dziecko dostało się do przedszkola.

Spis treści:

Rekrutacja do przedszkoli: kiedy start?

To, kiedy rusza rekrutacja przedszkolna, zależy od samorządu miasta lub gminy. Nie ma jednego odgórnie ustalonego terminu składania wniosków. Najczęściej jednak rekrutacje rozpoczynają się w marcu. 

Dlatego już w lutym warto odwiedzić stronę internetową wybranego przedszkola (lub szkoły — gdy chcesz zapisać dziecko do zerówki), by sprawdzić obowiązujące terminy.

Dokładnych informacji szukaj też na stronie urzędu swojego miasta lub gminy. Znajdziesz tam listę przedszkoli (oraz szkół), które uczestniczą w rekrutacji, wraz z informacją o liczbie wolnych miejsc i sposobie rekrutacji.

Jak wyglądają zapisy (rekrutacja) do przedszkola w 2024 roku?

Jeśli chcesz zapisać dziecko do przedszkola, musi ono wziąć udział w rekrutacji. Polega ona na złożeniu podania o przyjęcie dziecka do przedszkola (online lub bezpośrednio w przedszkolu – niżej opisujemy szczegółowo, jak to zrobić).

Jeśli są wolne miejsca, dziecko zostanie przyjęte, jeśli ich nie ma, o pomyślnej rekrutacji w przedszkolu publicznym decyduje spełnienie (opisanych w dalszej części tekstu) kryteriów.

Rodzice mają prawo ubiegać się o miejsce w kilku wybranych placówkach, zaznaczając preferencje. Wniosek składa się tylko jeden w tzw. przedszkolu pierwszego wyboru. 

Procedura rejestracyjna w różnych miastach i gminach przebiega nieco inaczej. Sprawdź w urzędzie swego miasta lib gminy, jak wygląda to w twoim miejscu zamieszkania. Informacji udzielają również pracownicy sekretariatów przedszkoli lub szkół.

Kryteria przyjęcia do przedszkola państwowego

W państwowych placówkach obowiązuje pięć odgórnych kryteriów ustawowych. Są one brane pod uwagę we wszystkich przedszkolach na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego. Zgodnie z nimi w pierwszej kolejności do przedszkola dostanie się:

  • dziecko z rodziny wielodzietnej,
  • dziecko z niepełnosprawnością,
  • dziecko, którego rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością,
  • dziecko, które wychowuje tylko jeden z rodziców,
  • dziecko, które wychowuje się w rodzinie zastępczej,
  • dziecko, którego adres zamieszkania mieści się w rejonie danej placówki.

To nie wszystko, ponieważ każda gmina może ustalić dodatkowe kryteria wynikające z lokalnych potrzeb społecznych (np. kryterium polegające na tym, że do wybranego przedszkola uczęszcza już starszy brat lub siostra dziecka). Każdemu kryterium (ustawowemu i dodatkowemu) przypisana jest określona liczba punktów. Kryteriom ustawowym odpowiada stała liczba 260 punktów. Liczbę punktów przypisaną pozostałym kryteriom ustalają samorządy. 

Warto wiedzieć, że o przyjęciu do przedszkola nie decyduje kolejność zgłoszeń.

Jak złożyć wniosek o przyjęcie do przedszkola?

Jeśli przedszkole nie prowadzi rekrutacji przez internet, należy się zgłosić do wybranej placówki po wniosek o przyjęcie. Wypełniony dokument rodzice składają w wybranym przedszkolu. Jeśli gmina prowadzi rekrutację przez internet, rodzic musi zarejestrować dziecko na specjalnej platformie rekrutacyjnej. Podczas wypełniania formularza należy wskazać wybrane przedszkola. Uwaga: tu kolejność jest istotna! Jako pierwsze należy wskazać to, na którym najbardziej ci zależy. Po zakończeniu rejestracji należy pobrać wniosek, który następnie należy wydrukować i zanieść do przedszkola pierwszego wyboru.

Wraz z wnioskiem może być konieczne złożenie dodatkowych dokumentów, jeśli:

  • dziecko jest z rodziny wielodzietnej: oświadczenie o wielodzietności rodziny. Oświadczenie napisz samodzielnie;
  • w rodzinie jest osoba z niepełnosprawnością: orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność lub orzeczenie o niepełnosprawności, lub o stopniu niepełnosprawności;
  • jesteś samotnym rodzicem: prawomocny wyrok sądu rodzinnego (który stwierdza rozwód albo separację) albo akt zgonu rodzica, oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka;
  • PIT za ubiegły rok (na dowód, że płacisz podatki w mieście/gminie, gdzie znajduje się przedszkole),
  • oświadczenie, że dziecko mieszka w rejonie danej placówki.
Ważne: dzieci, które ukończyły 2,5 roku, również mogą zostać przyjęte do państwowej placówki przedszkolnej, jednak pod warunkiem, że po rekrutacji zostaną wolne miejsca. Dzieci w wieku 6 lat muszą obowiązkowo odbyć edukację przedszkolną (w przedszkolu lub w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej).

Wyniki naboru do przedszkoli

Ogłoszenie wyników rekrutacji najczęściej ma miejsce w maju, jednak dokładne daty ustala dana gmina. Tego dnia w wybranym przedszkolu pojawi się lista przyjętych dzieci. Jeśli dziecko było zgłoszone przez internet, na profilu otrzymasz informację, jaki jest status wniosku. Jeśli twoje dziecko znajdzie się na liście przyjętych, musisz jeszcze potwierdzić zgłoszenie, ewentualnie donieść niezbędne dokumenty, których wymaga przedszkole.
 

Dziecko nie dostało się do przedszkola: co zrobić?

Warto wiedzieć, że masz możliwość odwołania się od decyzji. Najpóźniej 7 dni od ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola złóż wniosek do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie nieprzyjęcia. Następnie złóż u dyrektora przedszkola odwołanie od decyzji komisji rekrutacyjnej. Zrób to najpóźniej 7 dni od otrzymania takiego uzasadnienia. Jeśli dyrektor też odmówi przyjęcia dziecka do przedszkola, możesz złożyć skargę do sądu administracyjnego.

W przypadku dzieci powyżej 3. roku życia gmina musi wskazać przedszkole w obrębie gminy, do którego zostanie przyjęte twoje dziecko. Nie musi być to jednak przedszkole państwowe.

Czy można zapisać dziecko do przedszkola po rekrutacji?

Jeśli dziecko nie dostało się do przedszkola, możesz wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Jeśli rejestracja odbywała się online, rekrutacja uzupełniająca prawdopodobnie będzie przebiegać także w ten sposób. Jeśli w twojej gminie nie było rejestracji internetowej, sprawdź na stronie urzędu lub gminy, gdzie jeszcze są wolne miejsca i kiedy rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca. 

Na tym etapie decyduje samorząd – kluczową rolę mogą odegrać takie czynniki jak: miejsce zamieszkania, zatrudnienie rodziców, rodzeństwo w tym samym przedszkolu lub kryterium dochodowe.

Wielu rodziców zastanawia się też, czy można zapisać dziecko do przedszkola poza rekrutacją. Owszem, jest to możliwe. O przyjęciu dziecka do przedszkola w trakcie roku szkolnego decyduje dyrektor przedszkola. Warunkiem są wolne miejsca, którymi dysponuje placówka. W takiej sytuacji dyrektor podejmuje decyzję samodzielnie, bez udziału organu prowadzącego.

Szczepienia obowiązkowe a rekrutacja do przedszkola

Niektóre przedszkola życzą sobie, aby rodzice udowodnili, że maluch przebył wszystkie szczepienia obowiązkowe. Powinny one być zawarte w Książeczce Zdrowia Dziecka, choć niektóre placówki wymagają specjalnego zaświadczenia o szczepieniu od lekarza. Nie powinny tego robić – Książeczka Zdrowia jest wystarczającym dokumentem.

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA