Chodzi o uczniów, którzy zdawali w tym roku egzamin ósmoklasisty. Z powodu pandemii koronawirusa ich egzaminy były przełożone na 16 czerwca, tak więc i składanie wniosków o pieniądze 300 plus zostało w ich przypadku przesunięte.

Reklama

Niektóre wnioski dopiero po 13 sierpnia

Od 1 lipca można składać wnioski o przyznanie świadczenia w programie Dobry start, nazywanego popularnie wyprawką szkolną. Przysługuje ono każdemu dziecku bez względu na dochody rodziców lub opiekunów prawnych.

Jednak, jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna", dopiero po 13 sierpnia będą mogli składać wnioski rodzice dzieci, które pisały w tym roku egzamin ósmoklasisty. Związane jest to z harmonogramem rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych i przesunięciem terminu egzaminu.

Pamiętajmy, że we wniosku o przyznanie 300 plus trzeba podać m.in. adres szkoły, w której dziecko się uczy lub rozpocznie naukę we wrześniu. W przypadku tegorocznych absolwentów szkół podstawowych jest to jeszcze w tej chwili niemożliwe. Wyniki naboru do szkól ponadpodstawowych, będą podane dopiero 12 sierpnia, co powoduje przesunięcie terminu składania wniosków o przyznanie 300 plus.

Czy rodzice dostaną później pieniądze z 300 plus?

Przesunięcie terminu składania wniosku dla rodziców ósmoklasistów nie musi mieć wpływu na opóźnienie wypłaty świadczenia. Zgodnie z przepisami, jeżeli wniosek będzie złożony w lipcu lub sierpniu, świadczenie jest wypłacane nie później niż do końca września.

Zobacz także

W przypadku wniosków składanych w późniejszym terminie (nie później niż do 30 listopada) świadczenie jest wypłacane w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej nie podaje dokładnej daty wypłaty środków. W dużej mierze zależy to od tempa pracy w poszczególnych gminach oraz urzędach.

Ile wniosków o 300 plus już złożono?

Z komunikatu ministerstwa wynika, że jak dotąd w tegorocznej edycji rodzice złożyli 470 tys. wniosków o przyznanie 300 plus.

Tegoroczny budżet Dobrego startu wynosi 1,5 mld złotych. W ciągu dwóch poprzednich lat wydano na program łącznie ok. 3 mld złotych.

Na wsparcie mogą liczyć rodzice dzieci uczących się do 20 roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych świadczenie przyznawane jest do momentu ukończenia przez dziecko 24. roku życia.

Źródło: gazeta.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama