Chociaż każda mama kocha swoje dziecko najbardziej na świecie, czasem je krzywdzi, zupełnie nieświadomie. Ile z tych rzeczy tobie zdarza się robić? W jaki sposób krzywdzisz dziecko, być może nawet o tym nie wiedząc?

Reklama

1. Kiedy mówisz "nie płacz"

Pozwól dziecku wyrażać uczucia. Stwórz mu dom, w którym będzie mogło być sobą, ze wszystkimi radościami, ale również lękami. Płacz nie jest niczym złym. Sama dobrze wiesz, że płacz ma czasem oczyszczającą moc. Nie powielaj stereotypów, każdy może płakać, zarówno chłopcy, jak i dziewczynki!

2. Kiedy nie słuchasz

Maluch potrzebuje uwagi i pełnego zaangażowania rodzica. Jeśli udajesz, że słuchasz, a myślisz o tym, co ugotować na obiad, czy zapłaciłaś już rachunki i że zapomniałaś wysłać ważnego maila, nie dajesz dziecku komfortu, którego oczekuje. Tylko skupiając uwagę na dziecku, możesz je lepiej poznać. Im lepszy kontakt zbudujesz z dzieckiem w pierwszych latach życia, tym łatwiej będzie się wam rozmawiało w przyszłości.

3. Kiedy krytykujesz

Wymagania rodziców rzadko pokrywają się z rzeczywistymi umiejętnościami i zdolnościami dziecka. Twoje dziecko naprawdę się stara i robi wszystko, żeby cię zadowolić. Nie pozwól mu pomyśleć ani przez chwilę, że nie jest wystarczająco dobre. Nikt nie jest doskonały, ty też nie. Nie musisz stosować systemu nagród i kar, po prostu bądź przy dziecku i wspieraj je w nauce nowych rzeczy i odkrywaniu indywidualności.

4. Kiedy mówisz, co jest dla dziewczynek, a co dla chłopców

Dzieci są o wiele bardziej tolerancyjne i otwarte niż dorośli. To rodzice wymuszają na maluchach podążanie wobec utartych schematów, dziewczynkom kupują różowe sukienki i lalki, chłopcom samochody i zestawy małego chemika. Pozwól dziecku odkryć, kim jest. To my, dorośli, wymyśliliśmy, że są rzeczy, których "nie wypada" lub "nie wolno".

Zobacz także

5. Kiedy wymuszasz okazywanie uczuć

Warto nauczyć malucha mówić o uczuciach. Powinien wiedzieć, że może ci ufać i że może z tobą porozmawiać o wszystkim. Rodzice mają jednak skłonność do robienia z dzieci pacynek, którymi mogą sterować. Dziecko może nie mieć ochoty na obcałowywanie cioci, której nawet nie zna, więc nie mów mu "no daj cioci buziaczka" (tym bardziej nie powinna tego robić ciocia!). Maluch to osobna jednostka i może decydować o swoim ciele. Nie naruszaj jego przestrzeni osobistej.

6. Kiedy porównujesz do innych

"Dlaczego nie możesz być jak swoja starsza siostra?", "Adaś już dawno to umie", "Inne dzieci będą się z ciebie śmiać, że tego nie umiesz" – te zdania mogą wyrządzić dziecku ogromną krzywdę. Każdy maluch jest wyjątkowy i rozwija się we własnym tempie. Każdy z nas jest inny – mamy różne talenty, w różnym stopniu przyswajamy wiedzę, uczymy się języków czy inaczej walczymy z własnymi lękami. Nie próbuj motywować dziecka poprzez porównywanie go do innych – to może przynieść odwrotny skutek.

7. Kiedy nie wybaczasz

Dziecko doskonale wyczuwa twoje emocje i wie, kiedy jesteś o coś zła. Jeśli zrobi coś wbrew twojej woli lub będzie niegrzeczne, wyjaśnij mu, co zrobiło źle, ale nie wracaj do tego tematu. Pamiętaj, że "każdy popełnia błędy", "nikt nie jest idealny", a "jutro nadejdzie nowy dzień". Twoje dziecko z pewnością wyciągnęło lekcję po rozmowie z tobą, nie musisz obarczać go poczuciem winy.

8. Kiedy krzyczysz

Nikt z nas nie lubi krzyku – krzyk wzbudza lęk i zmniejsza poczucie bezpieczeństwa. Są sytuacje, kiedy trudno się powstrzymać i automatycznie podnosi się głos, należy jednak z tym walczyć. Krzyk może być dla dziecka tak samo krzywdzący, jak klaps. Zaburza poczucie bezpieczeństwa, wzbudza w dziecku strach, a nawet poczucie winy. Dziecko nie powinno się bać rodzica!

9. Kiedy bijesz

Nigdy nie podnoś ręki na swoje dziecko. Stosowanie przemocy wobec dziecka (fizycznej, ale również psychicznej) to najgorszy sposób wychowywania. Każde dziecko potrzebuje azylu, miejsca, w którym będzie się czuło bezpieczne i kochane. Takim miejscem powinien być dom. Strach przed powrotem do domu i przed własnymi rodzicami może mieć ogromny wpływ na przyszłość dziecka, jego kontakty z innymi ludźmi i zachowanie w stosunku do własnej rodziny.

Które z tych rzeczy zdarza ci się robić najczęściej?

Reklama

Czytaj także: 10 zdań, które krzywdzą dziecko

Reklama
Reklama
Reklama