Karmimy piersią w miejscach publicznych - koniec z zabawą w chowanego! [WIDEO]
Restauracja, kino, park czy kościół to wszystko są miejsca gdzie masz prawo nakarmić piersią swoje dziecko. Jakieś wątpliwości? Te filmiki powinny je rozwiać!
Filmy powstały w ramach kampanii społecznej pod hasłem #konieczabawywchowanego. To najlepszy moment na taką akcję, ponieważ trwa Ogólnopolski Tydzień Karmienia Piersią. To też dobra okazja do porozmawiania na temat karmienia piersią w miejscach publicznych. Dla wszystkich niepewnych tego, jak się zachować – zarówno z perspektywy matek karmiących, jak i osób będących w ich pobliżu – powstało "Vademecum kultury karmienia piersią w miejscach publicznych dla mam i otoczenia".
O karmieniu piersią bez tabu
Koniec zabawy w chowanego – czas uświadomić sobie, że karmienie piersią w miejscach publicznych to część naszej codzienności! – apelują inicjatorzy akcji. Gdyż prawda jest taka, że karmienie dziecka w ten sposób nadal wzbudza dyskusję. Najwięcej kontrowersji było do tej pory wokół karmienia w restauracji. Głośna była sprawa z sopockiej restauracji, w której młoda mama chcąc nakarmić dziecko, została poproszona przez kelnera o zaprzestanie tego i udanie się w tym celu do toalety! Sprawa znalazła swój finał w sądzie, który uznał, że właściciel restauracji musi zapłacić kobiecie 2 tys. zł i przeprosić mamę.
Karmienie piersią jest jedną z najbardziej naturalnych czynności związanych z opieką nad dzieckiem. Nie wzbudza kontrowersji, gdy odbywa się w domowym zaciszu lub w ukryciu. Wątpliwości, niepewność i niemiłe komentarze pojawiają się, dopiero gdy mama chce nakarmić swoje dziecko piersią w miejscu publicznym.
"Jako społeczeństwo bardzo potrzebujemy vademecum, które pokazywałoby nam, na co możemy sobie pozwolić, jak powinny zachować się karmiące mamy, ale też jak powinni zachować się wszyscy ci, którzy znajdują się w takim momencie dookoła. Dzięki takiemu vademecum mamy szansę zachowywać się wobec siebie taktownie" – mówi ekspert Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety Adam Jarczyński.
Karmić piersią można wszędzie
W ramach kampanii społecznej "Vademecum kultury karmienia piersią w miejscach publicznych" pod hasłem #konieczabawywchowanego powstały 4 filmy edukacyjne poświęcone karmieniu piersią w centrum handlowym, parku, kościele i restauracji, w których wystąpiły zaangażowane w kampanię blogerki oraz wybrane w ramach castingu mamy karmiące z dziećmi. Można je zobaczyć na stronie www.konieczabawywchowanego.pl. Pokazują dość typowe sytuacje, z jakimi spotykają się mamy karmiące, a więc m.in. dosiadanie się do innych osób na ławkę w parku w celu nakarmienia potomstwa oraz wskazówki dotyczące tego, na co nie powinno się patrzeć oraz czego komentować, gdy widzimy dziecko ssące kobiecą pierś.
"Vademecum kultury karmienia piersią w miejscach publicznych dla mam i otoczenia" ma uświadamiać na temat praw kobiet do karmienia piersią w miejscach publicznych. Stworzono go z blogerkami – Hafiją, SuperStyler, Nebule oraz Mamalą – a także specjalistami – psycholog dr hab. Anną Szuster-Kowalewicz, socjolożkami dr hab. Dorotą Hall i dr Magdą Grabowską, antropolożką Dr hab. Magdaleną Radkowską-Walkowicz oraz ekspertem savoir vivre Adamem Jarczyńskim. Informator nie jest adresowany wyłącznie do karmiących mam, ale i ich otoczenia, w którym żyją na co dzień.
"Jako społeczeństwo potrzebujemy rozmowy na temat karmienia piersią w miejscach publicznych. Potrzebny jest nam ruch na rzecz oswojenia z karmieniem piersią – vademecum jest okazją, aby coś takiego zaczęło się dziać" – mówi dr hab. Magdalena Radkowska-Walkowicz z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.
Zobacz też: Konkurs "Zabawy, które wywołują uśmiech!" Wygraj 1 z 30 zabawek dla dziecka
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) karmienie piersią jest niezwykle istotne, gdyż zapewnia dziecku najlepszy z możliwych pokarmów w pierwszych 6 miesiącach życia. Mleko matki zawiera wszystkie niezbędne składniki konieczne do prawidłowego rozwoju noworodka, wśród nich witaminy A, D, E, przeciwciała, które pomagają chronić przed licznymi chorobami górnych i dolnych dróg oddechowych czy układu pokarmowego, enzymy znajdujące się w mleku matki działające przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Karmienie piersią nie tylko pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, ale również tworzy szczególną więź między matką a noworodkiem.
Mamy Tydzień Karmienia Piersią i warto wykorzystać ten czas na przypomnienie, jak ważne w rozwoju dziecka jest karmienie naturalne. Warto także przypomnieć, że skoro jest to jedna za najbardziej naturalnych czynności związanych z opieką nad małym dzieckiem, nikogo nie powinien dziwić, a tym bardziej bulwersować widok karmiącej publicznie mamy. Popieracie to? Wyraźcie swoje zdanie w komentarzach.
Zobacz też:
- Od kiedy karmienie piersią nie jest obsceniczne? - stanowisko Facebooka
- Cała prawda o karmieniu piersią! To nie wygląda jak w reklamie! [ZDJĘCIA]
- Czy można przekarmić dziecko karmione piersią? [WIDEO]