Dzięki uproszczonej procedurze już wkrótce rodzic uzyska alimenty niemalże natychmiast. Ministerstwo potrzebę zmian argumentuje rosnącą liczbą rozwodów i separacji. Proponowane zmiany mają usprawnić prace sądów, a także wzmocnić prawnie pozycję małoletniego dziecka.​ Projektowane przepisy w zakresie alimentów natychmiastowych mają wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Aktualnie projekt jest na etapie konsultacji publicznych.

Reklama

Alimenty natychmiastowe – o co w tym chodzi?

Ministerstwo chce, by alimenty natychmiastowe były ustalane według jednej uniwersalnej zasady. Zamiast zaświadczeń o zarobkach kwota alimentów kwota byłaby obliczana według specjalnego algorytmu. Uwzględni on ilość dzieci, na które ubiegamy się o świadczenie oraz kwotę przeliczeniową. Uzasadnione potrzeby dziecka nie będą tutaj brane pod uwagę. Alimenty natychmiastowe nie będą orzekane w przypadku, gdy świadczenia przysługują sześciorgu i większej liczbie dzieci. W pozostałych przypadkach dziecku będą przysługiwać świadczenia w wysokości:

  • 50 proc. względem jednego dziecka,
  • 45,75 proc. na każde z dwojga dzieci,
  • 41,50 proc. na każde z trojga dzieci,
  • 37,25 proc. na każde z czworga dzieci,
  • 33 proc. na każde z pięciorga dzieci – kwoty przeliczeniowej. Kwoty te będą zaokrąglane do pełnych dziesiątek złotych.

Kwota przeliczeniowa oraz wysokość natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych będzie określana w obwieszczeniu Ministra Sprawiedliwości w terminie do dnia 30 listopada każdego roku, w oparciu o podwójną kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego zgodnie z ustawą z dnia 10 października 2002 r o minimalnym wynagrodzeniu za pracę na następny rok, podzieloną przez sumę współczynnika dzietności, ogłaszanego przez Główny Urząd Statystyczny za rok poprzedni, i liczby 2.

Szybkie uzyskanie alimentów natychmiastowych będzie możliwe dzięki maksymalnemu uproszczeniu formalności:

Zobacz także
  • ubiegający się o alimenty rodzice będą mogli składać pozew na gotowym formularzu dostępnym w Internecie;
  • formularz jest prosty do wypełnienia – dzięki temu unikniesz dodatkowych wydatków na adwokata.

Warto zaznaczyć, że wyliczone świadczenie ulegałoby waloryzacji według aktualnej kwoty przeliczeniowej, a sam obowiązek płacenia alimentów wygasałby nie później, niż z chwilą ukończenia przez uprawnionego 25 lat, o ile został ustalony orzeczeniem sądu lub ugodą zatwierdzoną przez sąd.​

Egzekucja alimentów

Nowe przepisy mają przyspieszyć procedurę i usprawnić pracę sądów, ale także zapewnić dzieciom większy komfort w i tak już stresującej sytuacji. Po wprowadzeniu zmian, alimentacyjne nakazy zapłaty o natychmiastowej wykonalności będą mogli wydawać nawet referendarze.

Resort zapewnia, że przyznanie alimentów natychmiastowych nie zamknie drogi do tego, by ubiegać się o wyższe świadczenia przed sądem. Możliwość żądania alimentów na podstawie art. 135 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRO) nie zostanie zlikwidowana.

Zobacz także: Pozew o alimenty - wzór

Zmiany w prawie rodzinnym dla dobra dziecka

Zanim dojdzie do rozwodu, czy separacji rodzice będą mieli miesiąc, by dojść do porozumienia. W wyjaśnieniu niejasności i problemów mają uczestniczyć mediatorzy. Pomogą oni nie tylko ustalić warunki rozwodu, ale także kwestie opieki nad dzieckiem czy wysokość alimentów. Takie postępowania informacyjne będą bezpłatne, ale nie będą przeprowadzane w przypadkach, gdy małżonek znęca się nad członkami rodziny. Nowe przepisy mają także zapobiegać sytuacjom, w których jeden rodzic utrudnia drugiemu kontakty z dzieckiem. Takiej osobie będzie groził nadzór kuratorski i kara pieniężna.

Czy podobają się Wam te propozycje zmian? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: rp.pl, infor.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama