Błędy przy noszeniu dzieci w chustach i nosidłach, które mogą szkodzić maluchowi
Jakich 10 najczęstszych błędów popełniają rodzice nosząc maluchy w chustach i nosidłach? Sprawdź, by podczas wakacyjnych spacerów ich nie popełniać.
- Aneta Grinberg
1 z 10
Wiele osób przyznaje, że wiązanie chusty to dla nich „czarna magia”. Kiedy więc uda im się zawiązać ją tak, by utrzymała dziecko często zapominają o pozostałych wskazówkach związanych z bezpiecznym przemieszczaniem się z maluchem przy piersi, czy na plecach. Często rodzice nie zdają sobie sprawy, że nieprawidłowo noszą dziecko w chuście, czy nosidle, co może szkodzić szkrabowi. Często zdarza się, że dopiero inni widząc ułożenie malucha w nosidle są w stanie zauważyć nasz błąd. Nie omija to też sławnych rodziców. Taka sytuacja spotkała Ryana Reynoldsa, który nie zdawał sobie sprawy, że nosił dziecko nieprawidłowo, do czasu kiedy jego żona opublikował ich zdjęcie na Instagramie. Posypały się krytyczne uwagi.
Żeby uniknąć podobnych sytuacji stworzyliśmy listę najpopularniejszych błędów popełnianych przez rodziców podczas noszenia dzieci w chustach i nosidłach. Zobacz na co zwrócić uwagę.
Nosidło w nieprawidłowym rozmiarze
Jedną z najczęstszych przyczyn dla którego rodzice powinni zaprzestać noszenia dziecka w nosidle jest nieodpowiedni rozmiar. Rozmiar nie może być zbyt duży lub zbyt mały. Dziecko nie może być w nim ani zbyt luźno ani lub zbyt ciasno. Dlatego kupując je najlepiej być z dzieckiem przymierzyć je dokładnie, poprosić o pomoc fachowca i przespacerować się z dzieckiem po sklepie. Gorzej jak dokonujemy zakupu przez internet. Wtedy warto wcześniej w sklepie obejrzeć dokładnie rozmiary nosidła, by zamówić odpowiednie.
Oprac. na podstawie Popsugar
Polecamy: Chusta, czy nosidło - co wybrać?
2 z 10
Wiązanie bez instrukcji obsługi
Wiązanie chusty? Dla wielu wydaje się banalnie proste. W czym problem? Okazuje się , że w praktyce to wcale nie jest takie łatwe. Bo przecież nie chodzi tylko o zamocowanie dziecka i swobodne przemieszczanie się z nim na grzbiecie, tylko dodatkowo zapewniając maluchowi komfort i bezpieczeństwo. Czyli musimy wiedzieć jak nosić malucha prawidłowo? Na szczęście w sieci jest mnóstwo filmików instruktażowych, warto więc je zobaczyć i poczytać na ich temat.
Czytaj też: Sprawdzamy nosidełka
3 z 10
Noszenie malucha zbyt nisko
Taka pozycja jest niewygodna ani dla dziecka, ani dla twoich pleców. Taki błąd w noszeniu może nas dużo kosztować, jeśli np. niespodziewanie pochylimy się, przy tak luźnie wiszącym dziecku może ono się wysunąć z nosidła.
A jaka jest właściwa wysokość? Głowa dziecka noszonego z przodu powinna być w stanie opierać się na klatce piersiowej, lub gdy odbywa się na plecach, na ramieniu.
Polecamy: Sprawdź zanim kupisz nosidełko
4 z 10
Masz wolne ręce, ale nie znaczy to, że masz robić wszystko
Wielu rodziców uwielbia chusty i nosidła za to, że mogą mieć wolne ręce. To pomaga wykonać wiele czynności domowych. Jednak szczególnie trzeba uważać przy gotowaniu. Nigdy nie możemy być pewni, że pochylając się z maluchem nad gorącym garnkiem chusta nie poluzuje się.
Czytaj także: Jak wiązać chustę?
5 z 10
Twarz nie może być ukryta w chuście
Mama na zdjęciu maluszka całkowicie ukryła na temblaku. To bardzo niebezpieczne, by twarz malucha była schowana w chuście, czy nosidle. To nie tylko grozi uduszeniem, zadławieniem. Rodzic zawsze powinien mieć możliwość obserwowania buzi dziecka.
Czytaj też: Wózek, chusta, nosidełko
6 z 10
Zbyt odchylona główka niemowlaka
W pierwszych miesiącach życia, dzieci nie mają jeszcze na tyle silnych mięśni, by utrzymać główkę. Dlatego nosząc niemowlę jego główka powinna być sztywno zabezpieczona zarówno w chuście jak i nosidle, by swobodnie nie mogła odchylać się do tyłu ani na boku. To bardzo niebezpieczne dla takiego maluszka.
7 z 10
Ograniczanie dziecku dostępu powietrza
Jeśli zauważysz, że podbródek twojego dziecka spoczywa mocno na piersi, trzeba to skorygować. Taka pozycja może potencjalnie odciąć maluszkowi dopływ tlenu.
Czytaj też: Taniec w chuście - warsztaty taneczne
8 z 10
Nóżki dziecka w nosidle nie mogą być proste
Dzieci noszone w nosidle i chuście nie mogą mieć zawiniętych prosto w dół nóżek. Taka pozycja sprzyja dysplazji stawu biodrowego. Idealne ułożenie nóg, to pozycja żabki z ugiętymi kolankami na zewnątrz.
Czytaj także: Wygodne sposoby noszenia dziecka na rękach
9 z 10
Noszenie przodem małego dziecka
Chcesz dziecku pokazać świat i zainteresować go tysiącem rzeczy? Ok. Ale nie spiesz się ze zbyt wczesnym umieszczeniem swojego dziecka przodem. Niemowlęta potrzebują czasu, by wzmocnić mięśnie, ale i też nie sprzyja mu nadmierne stymulowanie taką ilością bodźców. Dobry czas to ok. 5-6 miesięcy.
Czytaj też: Noś dziecko na rękach - dużo i często
10 z 10
Nie noś dziecka ciągle w jednej pozycji
Masz swoja ulubiona najwygodniejsza pozycje w której uwielbiasz trzymać malucha? Nie powinnaś się do niej tak przyzwyczajać. Kiedy dziecko jest małe ważne jest by naprzemiennie układać np. jego kierunek główki. Ale także później kiedy dziecko robi się coraz bardziej mobilne warto zmieniać pozycje, by nie tylko tobie ale i jemu było wygodnie.
Czytaj też: Przegląd najlepszych nosidełek dla mam