Reklama

Minął pierwszy tydzień nauki stacjonarnej, a już słyszy się o szkołach, które przechodzą na naukę zdalną, bo pojawiły się w nich zakażenia koronawirusem. Choć uczniowie mają w szkole w przestrzeni wspólnej chodzić w maseczkach i dezynfekować ręce, wirus jakoś znajduje drogę rozprzestrzeniania się. A to dopiero początek czwartej fali pandemii. Co mogą zrobić rodzice uczniów i same dzieci, aby uchronić się przed nauką zdalną?

Reklama

Zasady, których warto przestrzegać

Poniżej lista zasad, które mogą pomóc w spowolnieniu rozprzestrzeniania się koronawirusa i zapobiec przechodzeniu szkół na zdalne nauczanie:
1. Szczepienie. Postaraj się, aby wszyscy członkowie rodziny, którzy mogą zostać zaszczepieni, w tym dzieci, przyjęli preparaty uodparniające na COVID. Jakiś czas temu pojawiły się głosy, że być może szczepienia dzieci na COVID będą odbywać się w szkole.
2. Dezynfekcja. Odkażajcie ręce zawsze, gdy jest do tego okazja i zawsze zaraz po powrocie do domu.
3. Maseczki. Tak, czasami ciężko się w nich oddycha, ale upały mamy za sobą, a wirus nie odpuszcza. Noście je w przestrzeni publicznej, zwłaszcza tam, gdzie spotyka się większą liczbę ludzi: w sklepach, w szkole, na targu, bazarku, w galeriach handlowych itp. Unikajcie dotykania maseczki, gdy macie ją na twarzy.
4. Rozsądek. Największe ryzyko zakażenia jest wtedy, gdy spotyka się dużą liczbę ludzi. Dlatego ograniczcie wyjścia w miejsca, gdzie można spotkać większą grupę. Ograniczcie wyjścia do kina, spacery po galerii handlowej, a nawet zajęcia pozalekcyjne dziecka, które odbywają się w dużych grupach. Postawcie na te, które są niezbędne.
5. Dobre wybory. Jeśli można coś załatwić przez internet zamiast podczas wizyty, wybierajcie internet.
6. Higiena. Nie pijcie z tych samych naczyń, nie dzielcie się kanapkami. „Daj gryza” może skończyć się zakażeniem.

Porozmawiaj o tym z dzieckiem

Dzieci nie znoszą zakazów i nakazów, ale jeśli potraktuje się je jak partnerów, jest szansa, że będą postępować odpowiedzialnie. Dlatego porozmawiaj z dzieckiem. Powiedz mu o tym, że istnieje ryzyko powrotu do nauki zdalnej i wprowadzenia obostrzeń. Powiedz też, że wiele zależy od nas samych, od tego, czy zrobimy wszystko, aby tak się nie stało. Wytłumacz córce czy synowi, dlaczego powyższe zasady są ważne i w jaki sposób pomagają zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Upewnij się, że dziecko rozumie, co do niego mówisz i zapytaj, czy możesz liczyć na to, że będzie postępowało odpowiedzialnie – nauka zdalna to nie jest najgorsze, co może się przydarzyć waszej rodzinie. Nigdy nie wiadomo, komu wirus odbierze zdrowie lub życie, zwłaszcza jeśli macie wśród bliskich osoby niezaszczepione.

Sprawdź:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama