Choroba Kawasaki atakuje dzieci! Eksperci: możliwy związek z koronawirusem!
Mało znana choroba Kawasaki coraz częściej jest wykrywana u dzieci. Choroba Kawasaki daje groźne powikłania, takie jak zapalenie mięśnia sercowego, a jej występowanie może mieć związek z pandemią koronawirusa. Eksperci apelują o ostrożność podczas powrotu dzieci do szkół i przedszkoli!
Choroba Kawasaki do tej pory diagnozowana była głównie w Azji, ale coraz więcej przypadków tego rzadkiego stanu zapalnego notuje się także w Europie. Wg analiz WHO pandemia koronawirusa może mieć związek z częstszym występowaniem choroby Kawasaki jako powikłania po zakażeniu koronawirusem i chorobie Covid-19. Niestety na całym świecie rośnie liczba dzieci, które ciężko przechodzą chorobę Kawasaki, są też przypadki śmiertelne.
Choroba Kawasaki u dzieci a koronawirus
Choroba Kawasaki może być powikłaniem po chorobie Covid-19 – podejrzewają eksperci związani z WHO. Wszystko dlatego, że zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i we Francji, Włoszech i USA w ostatnich tygodniach do szpitali trafiło niepokojąco dużo dzieci z objawami rzadko występującej dotychczas choroby Kawasaki. Około połowa tych pacjentów była także zakażona koronawirusem. Z kolei w samym Nowym Jorku odnotowano łącznie 52 przypadki wieloukładowego stanu zapalnego u dzieci, którego objawy przypominały chorobę Kawasaki, a troje dzieci zmarło. Wszystkie miały pozytywny wynik testu na Covid-19 − poinformował we wtorek burmistrz Nowego Jorku. „Obserwujemy coś bardzo niepokojącego" − powiedział.
„Coraz więcej przypadków dzieci z objawami choroby Kawasaki w Anglii, Hiszpanii i Włoszech. Niektóre z tych dzieci miały potwierdzoną chorobę Covid-19, inne nie. Być może [objawy Kawasaki] nie miały związku z Covid-19. A może u dzieci nie uzyskano wiarygodnego wyniku testu [na koronawirusa]. Zalecana ostrożność podczas powrotu do szkół" − napisał na Twitterze dr Adam Finn, profesor pediatrii na Uniwersytecie w Bristolu i doradca WHO.
Hearing about numbers of cases of paediatric toxic shock-Kawasaki-like syndrome often associated with abdo pain from UK Spain & Italy. Some are CoV2+ some neg. Maybe it’s not COVID. Or maybe infected children don’t reliably test +. Caution needed b4 any rush to re-open schools.
— Adam Finn (@adamhfinn) April 27, 2020
WHO prowadzi badania, które mają potwierdzić bądź wykluczyć związek koronawirusa z chorobą Kawasaki u dzieci.
Co to jest choroba Kawasaki?
Choroba Kawasaki, nazywana także zespołem Kawasaki, to ostra choroba o nieznanej przyczynie, która dotyka przede wszystkim dzieci w wieku poniżej 5 lat i wywołuje m.in. zapalenie naczyń krwionośnych. Chorobę Kawasaki po raz pierwszy opisał japoński lekarz pediatra Tomisaku Kawasaki w 1967 r., a pierwsze przypadki zespołu Kawasaki poza Japonią odnotowano na Hawajach w 1976 r. Do tej pory choroba Kawasaki atakowała jednak najczęściej dzieci w krajach azjatyckich.
Jakie objawy ma choroba Kawasaki?
Do objawów klinicznych choroby Kawasaki należą:
- gorączka
- wysypka
- obrzęk dłoni i stóp
- podrażnienie i zaczerwienienie białek oczu
- obrzęk węzłów chłonnych na szyi
- podrażnienie i zapalenie jamy ustnej, warg i gardła
Choroba Kawasaki rzutuje na serce i inne narządy wewnętrzne, ale może też powodować dolegliwości żołądkowe: ból brzucha i zaburzenia trawienne. U dzieci, które w ostatnich tygodniach leczono m.in. w Wielkiej Brytanii i USA, stwierdzono też zapalenie mięśnia sercowego (to także jedno z powikłań grypy).
Czy dzieci są bardziej narażone na chorobę Kawasaki?
Tak, chorobę Kawasaki diagnozowano dotychczas głównie u dzieci poniżej 5. roku życia, chociaż ostatnio zaobserwowane w Europie przypadki schorzenia przypominającego objawami chorobę Kawasaki dotyczyły także dzieci w wieku 8-15 lat. Potwierdzono też, że zespół Kawasaki częściej pojawia się u chłopców i zwykle silniej atakuje w sezonie zimowo-wiosennym.
W ostatnich latach chorobę Kawasaki diagnozowano rzadko (ok. 9-19 przypadków na 100 tys. dzieci poniżej 5 lat).
Źródło: cdc.gov, who.int, theguardian.com
Zobacz też:
- Otwarcie przedszkoli i żłobków: znamy wytyczne
- Jakie maseczki dla dzieci wybrać i jak je zakładać?
- Sepsa: jakie daje objawy i jak ją leczyć?