Dzieci znanymi sobie sposobami pokazują, że brakuje im naszej uwagi, opieki czy pomocy w trudnych chwilach. Bądźmy jednak uważni, bo skrzywdzić dziecko możemy nie tylko brakiem miłości i zaniedbaniem, ale także zbyt wielką gorliwością w wychowaniu - przestrzega Marek Michalak w swoim liście okolicznościowym kierowanym do rodziców z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Dziecko to człowiek. Podobny do nas pod wieloma względami, ale osobny i niezależny na tyle, na ile pozwala jego wiek, umiejętności i rozwój. Wspomagajmy więc dziecko, ale nie zmuszajmy do licznych zajęć dodatkowych, ponad jego siły. Cieszmy się z jego sukcesów i stwarzajmy warunki dla doskonalenia jego umiejętności. Kochajmy mądrze!
Z treścią całego listu można zapoznać się na na stronie Rzecznika Praw Dziecka.

Reklama

O prawach dziecka na obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży

1 czerwca Marek Michalak miał również okazję przemawiać do dzieci i młodzieży z trybuny sejmowej. Prawa Dziecka to nie tylko przywileje, nie tylko coś, co się wam należy, gdy jesteście grzeczni - tymi słowami zwrócił się do młodych posłów, którzy zebrali się na obrady 21 sesji Parlamentu Dzieci i Młodzieży w Sejmie RP przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Rzecznik przypominał, że na prawa dziecka nie trzeba zasłużyć, że należą się każdej osobie do 18. roku życia. Zwrócił także uwagę młodych na jedno z najważniejszych praw wymienianych przez gimnazjalistów i uczniów szkół średnich - prawo do wyrażania własnego zdania, do prywatności i do możliwości wypowiedzenia się, które jest zapisane w Konwencji o Prawach dziecka i w 72 artykule Konstytucji RP. Rzecznik przypomniał, że prawo to daje bardzo duże możliwości, z których młodzi ludzie powinni korzystać, pamiętając jednak, że świadomość własnych praw niesie również konsekwencje. Pamiętam, że mam prawo do szacunku (...) ale kolega, koleżanka, nauczyciel, rodzic, minister, marszałek też mają to prawo. Świat będzie uporządkowany, będzie życzliwy, będzie optymistyczny, kiedy każdy zacznie go tworzyć w taki sposób, zaczynając od samego siebie. Można się różnić, ale można się pięknie różnić. Można się spierać na argumenty. Siła argumentu jest naprawdę wartością, zaś argument siły - niekoniecznie - przekonywał młodych słuchaczy. Chciałoby się, by wypowiedzi w tym duchu można było słuchać w gmachu na Wiejskiej jak najczęściej, nie tylko z okazji Dnia Dziecka.

Czytaj też: Czy znasz już Kartę Praw Dziecka Pacjenta?

Konwencja o Prawach Dziecka - co to takiego?

Mija właśnie 26 rocznica przyjęcia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka, czyli dokumentu, w którym zostały spisane wszystkie prawa dziecka i który obowiązuje w niemal wszystkich krajach świata. Nie ratyfikowały jej jedynie Stany Zjednoczone. W uchwaleniu Konwencji duże zasługi ma Polska, jako kraj, który zaproponował ją Komisji Praw Człowieka ONZ. Marek Michalak podkreślał, jak ważne jest to, że prawa dziecka są obecne w naszej rzeczywistości i jak dużo pozytywnych zapisów dzięki nim znalazło się w aktach ustawowych. Instytucja Rzecznika Praw Dziecka, która ma przypominać o tym, co dla dzieci najważniejsze, ma już w Polsce 15-letnią tradycję. Podczas dzisiejszego sejmowego wystąpienia przed parlamentem Dzieci i Młodzieży Marek Michalak złożył na ręce jego marszałka dokument z informacjami o stanie przestrzegania praw dziecka. Wcześniej zrobił to również w „dorosłej izbie”.

Zobacz także

Czytaj też: Wywiad z Rzecznikiem Praw Dziecka

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama