Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że koronawirus nadal jest groźny. Według premiera sytuacja w kraju jest lepsza, jednak nie na tyle, by luzować obostrzenia. Minister Zdrowia zapowiedział nawet, że będzie rekomendował, by były one jeszcze surowsze.

Reklama

Nie będzie odmrażania gospodarki

Mateusz Morawiecki odniósł się do sytuacji epidemicznej w Polsce i panujących obostrzeń: „Nie ma co udawać, że można myśleć o zmianach w różnych obszarach życia społecznego i gospodarczego w kierunku odmrażania”. Premier zaznaczył także, że w wielu europejskich krajach aktualnie rząd wprowadza jeszcze bardziej restrykcyjne zakazy. „Tam, gdzie trend się pogarsza, reagują szybko i my także mając na uwadze te ryzyka związane z trzecią falą, stawiamy na szczepionkę, na Narodowy Program Szczepień” - dodał.

Zdecydowanie surowsze działania

„Żeby uchronić nas przed trzecią falą zakażeń koronawirusem, będę rekomendował zdecydowanie surowsze działanie” - powiedział Adam Niedzielski podczas wtorkowej konferencji prasowej. Szczegóły poznamy jednak dopiero w czwartek. Minister Zdrowia już wcześniej zaznaczył, że obowiązujące w Polsce obostrzenia powinny być przedłużone.

„Jeśli mówimy o obostrzeniach, trzeba mieć na uwadze, że okres Sylwestra, okres ferii zimowych, to są kluczowe momenty, które będą skutkowały ewentualną trzecią falą pandemii” - dodał Adam Niedzielski.

Lockdown w Niemczech

W Niemczech dziś wchodzi w życie twardy lockdown. Będą zamknięte szkoły, sklepy, lokale usługowe (wyjątkiem będą te, które są niezbędne do zaspokajania codziennych potrzeb). Niektóre niemieckie landy wprowadzą także godzinę policyjną. Liczba zakażonych osób w Niemczech jest dość podobna do liczby zakażonych koronawirusem w naszym kraju. W Polsce wynosi ona 1 147 446, w Niemczech – 1 378 518 (stan na 16.12.2020r.).

Zobacz także

Źródło: konferencja prasowa, Rzeczpospolita

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama