Reklama

Sprawa dotyczy uchwały radnych z Tychów, którzy w grudniu 2019 roku postanowili, że pierwszeństwo w przyjęciu do publicznego przedszkola będą miały dzieci zaszczepione. „Kandydaci do przedszkoli, którzy przeszli obowiązkowe bezpłatne szczepienia ochronne lub posiadają długotrwałe odroczenie obowiązkowego szczepienia ochronnego”, mogą liczyć w czasie naboru na 9 punktów. Wojewoda śląski jednak zaskarżył tę uchwałę do sądu.

Reklama

Czy to dyskryminacja?

Wojewoda twierdził, że uchwała jest najprawdopodobniej niezgodna z prawem oświatowym. W 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny nie przyznał mu racji. Zdecydował, że uchwała nie dyskryminuje i zapewnia wszystkim dzieciom równe prawo do wychowania przedszkolnego.

Wojewoda nie pogodził się z wyrokiem i wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten właśnie oddalił skargę, podtrzymując wyrok Sądu Wojewódzkiego. Uchwała Rady Miasta pozostanie zatem w mocy, sprawiając, że dzieci zaszczepione będą promowane podczas rekrutacji do przedszkoli na rok 2022/2023 w Tychach.

To ważny wyrok!

Wyrok ten może być podstawą do wprowadzenia podobnych przepisów w innych miastach. Były już takie próby, w dodatku sądy orzekały na korzyść radnych, którzy wprowadzali premiowanie dzieci zaszczepionych. Tak było np. w Gliwicach. Także w Częstochowie sąd poparł szczepienia dzieci. Na wyroki czekają jeszcze radni z Piastowa, Sosnowca oraz Poznania.

Wyroki dotychczasowe, a więc i ten najświeższy z Tychów, mogą stać się podstawą do orzekania w takich sprawach na korzyść radnych i zdrowia publicznego. Trzeba się więc liczyć z tym, że liczba miast, które będą chciały promować dzieci zaszczepione podczas rekrutacji do żłobków i przedszkoli, będzie rosnąć.

Źródło: money.pl

Sprawdź także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama