czy szczepić dzieci na covid
Adobe Stock
Zdrowie

Czy szczepić dzieci na COVID? Rozwiewamy wątpliwości

Zastanawiasz się, czy szczepić dziecko na COVID? Sprawdź, co na ten temat mówią lekarze i co wynika z danych naukowych. Większość ekspertów twierdzi: korzyści ze szczepienia przewyższają ryzyko związane z podaniem szczepionki.

Od kilku tygodni trwają w Polsce szczepienia przeciwko COVID dla dzieci z grupy wiekowej 5-11 lat, a od dłuższego czasu szczepione są starsze dzieci i młodzież.

Im młodsze dziecko ma przyjąć szczepionkę, tym więcej wątpliwości mają jego rodzice. Sprawdzamy aktualny stan wiedzy na temat bezpieczeństwa szczepień dzieci przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, przytaczamy wyniki badań i opinie ekspertów. Oto informacje dla rodziców i opiekunów dzieci, które ułatwią podjęcie decyzji, czy szczepić dziecko na COVID.

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

Czy szczepić dzieci na COVID? – stanowisko pediatrów

Prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (PTP), prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski nie ma wątpliwości – należy szczepić dzieci w wieku 5-11 lat na COVID – mówi. Jego zdaniem szczepienie dzieci na COVID jest ważnym elementem walki z pandemią, gdyż szkoły są miejscem, które sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa. Jednak nie tylko o walkę z pandemią tu chodzi.

Szczepienie dziecka przeciwko COVID pozwala bardzo zmniejszyć ryzyko, że u dziecka rozwinie się ciężka postać COVID. Szczepionka chroni także przed bardzo poważnymi powikłaniami zakażenia koronawirusem, które prowadzi do pojawienia się u dziecka objawów PIMS. Mogą one wystąpić u każdego zakażonego koronawirusem dziecka, także tego, które nie ma żadnych chorób towarzyszących.

Obecnie opanowujący świat wariant koronawirusa Omikron, który charakteryzuje się niezwykle wysoką zakaźnością, powoduje wzrost liczby dzieci chorych na COVID w szpitalach. Choć dużo wskazuje na to, że w większości przypadków nie powoduje on ciężkiego przebiegu choroby, to sama skala zakażeń, sprawia, że dzieci chorych na COVID jest w szpitalach więcej, także tych ciężko przechodzących zakażenie. Przed tym wszystkim chroni szczepionka. I to w każdej grupie wiekowej dzieci, w jakiej dopuszczono preparat uodparniający do użycia.

Uwaga! Obecne stanowisko CDC (Centers of Disease Control and Prevention) zaleca, aby wszystkie dzieci w wieku 12-18 lat otrzymały tzw. booster, czyli dawkę przypominającą szczepionki. Powinna być podawana po upływie 5 miesięcy od zakończenia podstawowego cyklu szczepień. Preparatem dopuszczonym w tej grupie wiekowej jest tylko szczepionka Pfizer-BioNTech. Polskie Ministerstwo Zdrowia mówi o tym, że trzecia dawka szczepionki dla dzieci 12-17 lat będzie dostępna najprawdopodobniej od końca stycznia lub początku lutego.

Bezpieczeństwo szczepienia dzieci na COVID

Profesor Peregud-Pogorzelski zapewnia, że szczepienia przeciwko COVID są bezpieczne dla dzieci także tych w wieku 5-18 lat. „Zawsze przed wprowadzenie nowej szczepionki prowadzone są badania kliniczne na dużych grupach pacjentów, które muszą potwierdzić ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Jeśli zatem amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuszcza szczepionkę, to jest ona przebadana na dużej populacji. Podobnie postępuje Europejska Agencja Leków (EMA)”. Jak podkreślił prof. Peregud-Pogorzelski, jest to oficjalne stanowisko Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Skutki uboczne po szczepieniu dzieci na COVID są w większości łagodne. Zazwyczaj ograniczają się do zaczerwienienia i bólu w miejscu podana preparatu. Warto wspomnieć, że dawka dla dzieci w wieku 12-17 lat jest taka sama jak dla dorosłych. Natomiast dzieci w wieku 5-11 lat otrzymują dawkę trzykrotnie mniejszą. Skutki uboczne powinny być zatem w tej grupie wiekowej również mniejsze.

„Spodziewam się, bo prowadzone są zaawansowane badania kliniczne, że za jakiś czas będą szczepione jeszcze młodsze dzieci już od 6. miesiąca życia. Szczepienie przeciwko COVID-19 prowadzone jest u dzieci jednak nieco inaczej. Przede wszystkim u tych poniżej 12. roku życia dawki są mniejsze. To jednak wystarczy, by wywołać odpowiednią odporność” – powiedział prezes PTP. Ekspert przypomniał także, że stosowanie każdego leku i każdej szczepionki wiąże się z ryzykiem wystąpienia reakcji niepożądanych.

Niepożądane reakcje po szczepieniu u dzieci – czy jest się czego bać?

„Reakcja każdego organizmu może być odmienna, wynika to z odmienności układu immunologicznego i profilu genetycznego prezentowanego przez daną osobę. Jeśli jednak rozważymy korzyści i ujemne strony danego preparatu, to wybieramy zawsze to co jest bardziej korzystne dla pacjenta. W przypadku szczepień przeciwko COVID-19 przeważają zdecydowanie korzyści, co potwierdzają badania kliniczne przeprowadzone na dużych grupach pacjentów” – mówi profesor Peregud-Pogorzelski.

Z kolei prof. dr hab. n. biol. Agnieszka Szuster-Ciesielska, specjalista w dziedzinie wirusologii i immunologii z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wyjaśnia: „W badaniach klinicznych skuteczność tej szczepionki (Pfizer/BioNTech) została oceniona na ponad 90 proc. Szczepionkę cechuje także bardzo wysoki profil bezpieczeństwa, wynikający m.in. z tego, że dla dzieci w wieku 5-11 lat dedykowana jest mniejsza dawka preparatu, tj. 10 mikrogramów na mililitr, czyli 1/3 porcji, jaką otrzymują dzieci i osoby od 12. roku wzwyż”.

Fakty są takie, że w USA dzieciom w wieku 5-11 lat podano już ponad 3 miliony dawek szczepionki na COVID. Zaobserwowano tam jedynie łagodne odczyny poszczepienne, u żadnego dziecka nie wystąpiło zapalenie mięśnia sercowego, które po szczepieniu pojawiało się u niektórych dzieci w wieku 12-17 lat. 

„To ultrarzadkie działanie niepożądane, występujące z częstością 12,6 przypadków na milion podanych dawek. Dla porównania skali powiem, że u osób niezaszczepionych, które przechodzą COVID-19, ryzyko rozwoju ZMS jest aż 30 razy większe” – powiedziała profesor Szuster-Ciesielska i dodała: „przypadki odnotowane po szczepieniu miały łagodny, samoograniczający się charakter. Natomiast poinfekcyjne ZMS jest bardzo poważnym stanem chorobowym, wymagającym hospitalizacji”.

Jeśli nadal się wahasz, możesz u dziecka wydłużyć przerwę między pierwszą a drugą dawką szczepionki z 3 do 8 tygodni. Takie zalecenia wydano w Kanadzie, co z jednej strony najprawdopodobniej przekłada się na wyższą odpowiedź układu immunologicznego, czyli wyższą skuteczność szczepionki, a z drugiej – dodatkowo minimalizuje ryzyko rozwoju zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu.

Źródło: Źródło: E. Kurzyńska. Po pół roku od szczepienia przeciw COVID-19 rośnie ryzyko infekcji przełomowej. Puls Medycyny, rynekzdrowia.pl

Zobacz także:

ciężarne 4 razy bardziej narażone na powikłania
Adobe Stock
Aktualności
„Są w ciężkim stanie, a ich dzieci – w bardzo ciężkim”. To skutek unikania szczepień na COVID w ciąży
W Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wszystkie ciężarne chore na COVID są niezaszczepione. Niektóre są w tak ciężkim stanie, że trzeba robić cesarskie cięcie, aby nie ryzykować życia i matki i dziecka – bo życie matki już jest zagrożone.

Jeden z uratowanych w ten sposób noworodków, obok problemów wynikających z wcześniactwa, miał zmiany zapalne w płucach. Na szczęście udało się go uratować, podobnie jak i jego matkę, która bardzo ciężko przechodziła COVID. Gdyby kobieta zaszczepiła się w ciąży, tych problemów można by było uniknąć, a dziecko mogłoby urodzić się o czasie. Będą pytać: dlaczego się pani nie zaszczepiła? Ciężko przechodzące COVID ciężarne muszą być podpinane do respiratorów, Aby to zrobić, trzeba je wprowadzić w śpiączkę farmakologiczną. Czasami trafiają do szpitala w tak złym stanie, że trzeba natychmiast podejmować radykalne działania i nie ma czasu na rozmowy. Dopiero wybudzenie ze śpiączki, o ile stan chorej się poprawi, daje lekarzom szanse na zadanie pytana: dlaczego się pani nie zaszczepiła? Większość niezaszczepionych ciężarnych obawia się, że szczepionka zaszkodzi im albo dziecku. Najczęściej obawa ta wynika z niewiedzy lub dezinformacji prowadzonej przez ruchy antyszczepionkowe. Tymczasem lekarze nie mają wątpliwości, że szczepienie na COVID w ciąży po zakończeniu etapu organogenezy, czyli po zakończeniu 10 tygodnia ciąży, nie szkodzi dziecku. Dla kobiety jest natomiast po prostu bezpieczna, o ile nie ma ona alergii na żaden składnik szczepionki. Ale nawet przed 10 tygodniem ciąży szczepionkę można podać ciężarnej, gdy jest ona w znacznym stopniu narażona na zakażenie koronawirusem. Cztery razy wyższe ryzyko powikłań w przebiegu COVID „Kobieta ciężarna jest czterokrotnie bardziej narażona na powikłania niż kobieta w tym samym wieku niebędąca w ciąży. My to też obserwujemy, przebieg COVID-19 u kobiet w ciąży niejednokrotnie jest cięższy” – powiedział profesor Piotr Sieroszewski z Kliniki Medycyny Płodu i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w wywiadzie dla TVN....

szczepienia 3-latków na covid
Adobe Stock
Aktualności
Szczepienia na COVID-19 dla dzieci od 3 lat: kolejny kraj zdecydował o ochronie najmłodszych
W Chile ruszają szczepienia przeciw COVID-19 wśród najmłodszych dzieci od 3 do 6 lat. Maluchy dostaną chińską szczepionkę Sinovac. Zdaniem ekspertów dzięki szczepieniom można ograniczyć zachorowalność dzieci niemal do zera.

Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 pomagają w walce z pandemią. W Chile podjęto decyzję o szczepieniu dzieci młodszych niż 5 lat – chiński preparat zaczną dostawać w najbliższych dniach 3- i 4-latki. Szczepienia dzieci na koronawirusa także dla 3-latków W Chile mało kto unika szczepień: na COVID zaszczepiono już tam ponad 90 proc. osób powyżej 18 lat i prawie 5 milionów dzieci od 6 lat. Teraz przyszła kolej na młodsze maluchy – w piątek chilijskie Ministerstwo Zdrowia postanowiło rozpocząć szczepienia dzieci od 3. roku życia. Kilkulatki będą otrzymywać chiński preparat o nazwie Sinovac, który sprawdził się już podczas szczepień w Chinach (podano ok. 100 milionów dawek dzieciom w wieku od 3 do 17 lat).  Zdaniem chilijskiego przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia, doktora Herberto Garcii, u dzieci sprawniej niż u dorosłych przebiega proces powstawania przeciwciał. Szczepienia wśród maluszków mogą więc sprawić, że dzieci w ogóle przestaną się zarażać. Chińska szczepionka na COVID dla dzieci rzadko wywołuje skutki uboczne. Według chilijskiego specjalisty u dzieci w wieku 12-17 lat zaszczepionych w Chinach zanotowano tylko niecałe 4 tysiące niepożądanych reakcji, a u młodszych dzieci w wieku 3-5 lat nie było ich wcale. Źródło: TVN24 Zobacz też: Szczepienia na COVID dla dzieci w Polsce już w grudniu? Długi Covid u dzieci – nietypowe objawy Wariant Delta koronawirusa – jak chorują dzieci?

szczepienie covid ciąża
Adobe Stock
Aktualności
Szczepienie na COVID w ciąży – aktualne zalecenia
Szczepienia przeciwko COVID są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Co więcej, eksperci wręcz zalecają to szczepienie ciężarnym. Opierają się na badaniach, które nie wykazały powikłań po szczepieniu ani u kobiet, ani u ich dzieci.

Szczepienie przeciwko COVID w ciąży to temat często poruszany w dyskusjach i budzący dużo wątpliwości. Z drugiej strony ciężarne mogą ciężej przechodzić COVID-19 niż inni, zdarzają się też przypadki śmiertelne wśród ciężarnych zakażonych koronawirusem. Eksperci mają mocne naukowe podstawy, z których wynika, że ryzyko związane z podaniem szczepionki jest o wiele niższe niż to związane z ciężkim przebiegiem COVID-19 u ciężarnych. I na tym opierają swoje rekomendacje. Spis treści: Czy w ciąży należy szczepić się przeciwko COVID? Szczepienie na COVID w ciąży – zalecenia Korzyści ze szczepień ciężarnych na COVID Kiedy się szczepić w ciąży na COVID i jaką szczepionką Karmienie piersią a szczepienie na COVID-19 Czy w ciąży należy szczepić się przeciwko COVID? Szczepienie na COVID-19 wzbudza kontrowersje wśród ciężarnych i ich rodzin, ale nie wśród większości lekarzy. Specjaliści w różnych krajach zalecają to szczepienie ciężarnym.  Szczepienia na COVID w ciąży zalecają przede wszystkim WHO, a u nas w kraju Eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiN). W Stanach Zjednoczonych szczepienie jest zdecydowanie polecane przez  aż trzy instytucje medyczne – Centers for Disease Control and Prevention (CDC), American College of Obstetricians and Gynaecologists (AGOG) i Society for Maternal-Fetal Medicine. Aktualne stanowisko amerykańskiego CDC opiera się na wynikach obszernych badań nad bezpieczeństwem i skutecznością preparatów Pfizer i Moderna u ciężarnych. Badania prowadzono w USA przez 11 tygodni (od 14 grudnia 2020 roku do 28 lutego 2021 roku). Przeanalizowano w nim stan zdrowia prawie 36 tysięcy zaszczepionych ciężarnych kobiet w wieku 16-54 lata. Nie stwierdzono żadnych poważnych skutków ubocznych po podaniu szczepionki, poza miejscowym bólem w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj