W wyniku katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej doszło do rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych oraz skażenia ok. 150 tys. km² terenów na pograniczu dzisiejszej Białorusi, Ukrainy i Rosji. Przesiedlono ponad 350 tysięcy osób. To jednak nie był koniec dramatu.

Reklama

Rakotwórcze promieniowanie

W wyniku katastrofy w Czarnobylu poszkodowanych zostało trzy miliony osób, w tym aż milion dzieci. W przypadku najmłodszych skutki były najbardziej dramatyczne. W efekcie promieniowania zanotowano ponad 6 tysięcy przypadków raka tarczycy, głównie wśród dzieci i młodzieży, a także około 10 tysięcy deformacji płodów. Szacuje się, że śmierć w wyniku promieniowania poniosło 50 tysięcy niemowląt. Dorosłymi już „dziećmi Czarnobyla” zajmuje się fundacja Chernobyl Children International, która zapewnia pomoc medyczną i opiekę hospicyjną.

Wyniki badań są jednoznaczne

Na szczęście, współczesne badania prowadzone przez Amerykański Narodowy Instytut Raka, nie napawają niepokojem. Ocena stanu zdrowia ofiar awarii w Czarnobylu i ich dzieci jest jednoznaczna: promieniowanie nie miało wpływu na DNA, więc kolejne pokolenia są bezpieczne.

Źródło: irishtimes.com, Chernobyl Health Report, Greenpeace 2006

Piszemy też o:

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama