Floating: wszystko, co musisz wiedzieć (także gdy jesteś w ciąży)
Floating to forma relaksu, z której korzysta coraz więcej osób. Tłumaczymy, na czym dokładnie polega, jakie są przeciwwskazania i cena takiego zabiegu oraz jak się przygotować do korzystania z kapsuły floatingowej. Wyjaśniamy też, czy floating jest bezpieczny dla kobiet w cięży.
Floating z roku na rok ma coraz większą liczbę zwolenników. Podczas kąpieli w kapsule floatingowej człowiek ma poczucie jedności z wodą. Kapsuła jest dźwiękoszczelna, dzięki czemu nie rozpraszają nas żadne dźwięki oraz inne bodźce.
Spis treści:
- Co to jest floating?
- Floating – przeciwwskazania
- Floating – jak się przygotować?
- Czy z floatingu można korzystać podczas ciąży?
- Floating – jaka jest cena?
Co to jest floating?
Floating, czyli swobodne unoszenie się ciała na powierzchni wody w specjalistycznej kabinie floatingowej, to doskonały sposób na relaks. Kapsuła floatingowa to urządzenie o kosmicznym kształcie, wypełnione roztworem wody z solą EPSOM, w którym można uzyskać stan najgłębszego relaksu. Podczas takiej sesji ciało człowieka unosi się na wodzie, która ma głębokość ok. 30 cm (podobnie jak podczas kąpieli w Morzu Martwym), nie odczuwa się grawitacji. Podczas takiej sesji panuje idealna temperatura – nie jest ani zbyt ciepło, ani zbyt chłodno.
Kapsuła floatingowa to idealne rozwiązanie dla osób, które borykają się ze stresem, zmęczeniem, bólami kręgosłupa. Floating wspiera także regenerację organizmu, co jest ważne zwłaszcza w przypadku sportowców.
Czy z floatingu można korzystać podczas ciąży?
Nie zaleca się sesji floatingu w I trymestrze ciąży. Z kolei w II i III trymestrze zabiegi są dozwolone, a nawet polecane (oczywiście przy braku indywidualnych przeciwwskazań zdrowotnych i za zgodą lekarza prowadzącego ciążę). Floating to ulga dla przeciążonego kręgosłupa, stawów i mięśni oraz pomoc w osiągnięciu stanu głębokiej relaksacji, co jest bardzo przydatne dla kobiet w ciąży.
Floating – przeciwwskazania
Wiele osób zastanawia się, czy np. brak umiejętności pływania nie jest przeszkodą, by skorzystać z sesji w kapsule. Otóż nie, ponieważ ciało samo unosi się na wodzie. Przeszkodą nie jest również klaustrofobia – wnętrze kapsuły jest przestronne i nie trzeba domykać wieka.
Przeciwwskazania do floatingu to:
- I trymestr ciąży,
- menstruacja,
- uszkodzenia i podrażnienia skóry,
- zapalenie ucha środkowego,
- rozrusznik serca,
- świeżo wykonany tatuaż lub piercing (należy odczekać minimum 1 tydzień),
- nowotwory skóry,
- spożyty alkohol lub środki odurzające,
- epilepsja,
- schizofrenia,
- niskie ciśnienie tętnicze krwi,
- otwarte niezagojone rany, skaleczenia,
- bezpośrednio po zabiegu depilacji,
- ciężkie depresje lub psychozy (leczone psychiatrycznie),
- zakrzepica.
Floating – jak się przygotować?
Na sesję floatingu trzeba zabrać ręcznik i klapki. Żel pod prysznic, szampon, płyn do demakijażu, płatki kosmetyczne, zatyczki do uszu, suszarka do włosów – to wszystko zazwyczaj jest dostępne w miejscach, gdzie odbywa się floating.
Przed zabiegiem niezbędna jest dokładna kąpiel pod prysznicem (wraz z włosami). Następnie należy dokładnie spłukać ciało, aby żadne produkty pochodzące z kąpieli nie dostały się do wnętrza urządzenia floatingowego. Przed wejściem do środka trzeba wytrzeć twarz ręcznikiem. Osoby z długimi włosami powinny je spiąć w krótki kok lub założyć czepek kąpielowy.
Co jeszcze warto wiedzieć przed sesją floatingu?
- przed zabiegiem floatingu nie należy pić kawy i napojów energetyzujących
- zaleca się zjedzenie czegoś lekkiego około 1,5 godziny wcześniej
- warto wcześniej skorzystać z toalety
- przed sesją floatingu trzeba zmyć makijaż i zdjąć biżuterię.
Floating – jaka jest cena?
Cena zabiegów jest różna i z pewnością zależy od miejsca (salonu, SPA), które wybierzemy oraz miejscowości. Cena sesji floatingowej waha się między 90 zł a 150 zł za godzinę relaksu. W większych miastach cena może być nieznacznie wyższa.
Zobacz także: