relaksująca się ciężarna
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie

Relaksacja w ciąży: techniki relaksacyjne dla ciężarnych

Okres ciąży to wielka ekscytacja i oczekiwanie, ale także stres, obawy i niepewność. Nic dziwnego, że wiele przyszłych mam zmaga się w tym czasie ze wzmożonym stresem. Jak mu zaradzić? Pierwszym krokiem do wyciszenia negatywnych emocji są techniki relaksacyjne, takie jak nauka prawidłowego oddechu.

Praktykowanie relaksowania się w ciąży ma wiele różnych zalet. Pierwsza to świadomość potrzeb ciała, które zmieniają się podczas tych dziewięciu magicznych miesięcy. Druga – to nauczenie się sterowania oddechem i uspokajania emocji. I trzecia – to doskonały sposób na nawiązanie relacji z twoim dzieckiem na bardzo głębokim, emocjonalnym poziomie. Możesz się z nim kontaktować, jeszcze zanim poczujesz, jak się rusza, okazując mu swoje zainteresowanie, troskę i miłość. Ono odbiera te sygnały, czuje, gdy poświęcasz mu czas i uwagę. Budujesz w nim poczucie, że jest kimś chcianym, ważnym i kochanym.

Żyj w zgodzie z potrzebami swojego ciała

Szczególnie teraz ważne jest, żebyś nie zmagała się ze swoim ciałem i nie traktowała go jak przeciwnika, którego trzeba pokonać. Twoje ciało jest mądre i warto go słuchać. Gdy jest odprężone, energia może w nim krążyć bez przeszkód. Za troskę odwdzięczy ci się lepszym samopoczuciem, dobrą kondycją dziecka i większym komfortem podczas porodu. Odbieraj więc sygnały płynące z niego: jeśli robi ci się niedobrze na widok wątróbki, to nie jedz jej tylko dlatego, że „ma dużo żelaza”. Gdy w ciągu dnia poczujesz się senna, utnij sobie drzemkę; gdy jesteś zmęczona – zadbaj o odpoczynek. Obserwuj uważnie sygnały, które wysyła Ci organizm i nie wymuszaj na nim zachowań, na które nie ma w tym momencie ochoty. 

Ćwiczenia na relaks

Możesz je wykonywać w każdym miejscu, nawet w pracy. Usiądź wygodnie, postaw obie stopy na podłodze i wyprostuj plecy. Zamknij oczy i skup się na swoim oddechu. Oddychaj spokojnie i w swoim naturalnym rytmie. Myśl „wdech”, gdy wdychasz powietrze, i „wydech”, kiedy je wydychasz. Wystarczy kilka minut, żebyś poczuła przypływ energii.

Możesz też zastosować proste ćwiczenie wyobraźni. Połóż się wygodnie, zamknij oczy i oddychaj spokojnie w swoim naturalnym rytmie. Wyobraź sobie, że jesteś w jakimś przyjemnym miejscu, w którym czujesz się bezpiecznie i możesz się odprężyć.

Otocz samą siebie szczególną troską

Pomysł o swoim ciele, które służy ci przez cały dzień i towarzyszy we wszystkim, co robisz. Często zapominamy o wysyłaniu mu pozytywnej energii, dlatego warto przećwiczyć to zwłaszcza w ciąży - okresie, w którym jest narażone na wyjątkowy sprawdzian wytrzymałości. Połóż swoją lewą dłoń w miejscu, które jest słabsze, zmęczone czy bolesne. Poczuj ciepło tej dłoni i wyobraź sobie energię, która przenika w głąb czułego miejsca. Powiedz do swojego ciała trzy zdania zaczynające się od słów: „Przepraszam…”, „Dziękuję…” i „Proszę…”.

Techniki oddechu

Zwiększeniu kontaktu z ciałem niezwykle skutecznie służy odpowiednie oddychanie tzw. pełnym torem oddechowym, czyli z użyciem zarówno przepony, jak i klatki piersiowej. Kobiety przeważnie oddychają samymi szczytami płuc, możesz zatem mieć pewien kłopot z wykorzystaniem do tego celu przepony. Warto się tego nauczyć: przyjmij pozycję klęku podpartego (na czworakach). Spróbuj na przemian dyszeć jak zziajany pies, kaszleć i śmiać się. Uważnie obserwuj, jak porusza się twój brzuch. Wiedz, że aby oddychać pełnym torem brzusznym, należy wciągać powietrze do brzucha, nadmuchując go jak balonik, a następnie przepychać je do klatki piersiowej.

Gdy nauczysz się rozpoznawać reakcje swojego ciała, będziesz mogła swobodnie i bez przeszkód odbierać sygnały alarmowe dotyczące stresu. Z łatwością zauważysz, kiedy jest napięte i potrzebuje twojej troski. Możesz mu wówczas zafundować krótki relaks, nazywany treningiem autogennym.

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

trening uważności, ćwiczenie relaksacyjne
Fotolia
Wychowanie
Trening uważności – ćwiczenie relaksacyjne – film
Jak pomóc dziecku odprężyć się po pełnym wydarzeń dniu? Co zrobić, by dziecko było spokojniejsze i mniej płakało? Naucz je relaksacji. Dzięki temu łatwiej poradzi sobie w trudniejszych chwilach.

W momencie kiedy dziecko płacze czy jest mocno zdenerwowane, nie nauczysz go sztuki relaksacji. Bo taka nauka wymaga cierpliwości i regularności. Dlatego zacznij wtedy, gdy dziecko jest spokojne i powtarzaj ćwiczenie przynajmniej kilka razy w tygodniu. Kiedy dziecko będzie zestresowane , spięte, przypomnij mu ćwiczenie i zaproponuj, by je wykonało. Jak ćwiczyć z dzieckiem relaksację? Najpierw poproś dziecko, by wyobraziło sobie, że jest dopiero co przebudzoną rozgwiazdą i ma pięć odnóg (niech będą nimi głowa, ręce i nogi). Poproś dziecko, by poruszało wszystkimi swoimi odnogami – ale powoli, bo rozgwiazda dopiero się obudziła. Po chwili poproś dziecko, by stanęło w miejscu, zamknęło oczy i zastanowiło się, jak się czuje rozgwiazda (jak czują się jej odnogi, jak bije jej serce , jak oddycha ). Poproś dziecko, by teraz zaczęło poruszać odnogami szybko i energicznie, bo rozgwiazda już na dobre się obudziła i jest pełna energii . Poproś dziecko, by stanęło spokojnie i zastanowiło się, co się zmieniło w biciu serca i oddechu rozgwiazdy. Poproś dziecko, by teraz rozgwiazda odciągnęła odnogi od tułowia, jak najdalej potrafi. Poproś dziecko, by stanęło spokojnie, przymknęło oczy i zastanowiło się, jak się teraz czuje ciało rozgwiazdy (po ćwiczeniu możecie o tym porozmawiać). Zobacz: 27 pomysłów na zabawy dla dzieci Co daje ćwiczenie relaksacji? Odpowiedź jest prosta: relaksuje. A dokładniej: Redukuje trwałe napięcie i stres , więc dziecko staje się pogodniejsze. Pozwala precyzyjniej rozpoznawać stan swojego ciała i umysłu. Dziecko uczy się szybciej oceniać swój gorszy nastrój , więc łatwiej może mu przeciwdziałać. Uczy, że ruch pozwala na redukcję napięcia emocjonalnego . Daje poczucie, że mamy wpływ na swoje samopoczucie , że nie jesteśmy całkowicie poddani emocjom . Czytaj też: 42 rady na...

stres przed porodem
Fotolia
Wygląd i samopoczucie
Stres przed porodem: czy nerwy mogą wywołać poród? [WYJAŚNIA PSYCHOLOG]
Stres przed porodem nie tylko źle wpływa na rozwój dziecka, ale też na przebieg samego porodu. Może go przyspieszyć, a intensywny stres w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, może doprowadzić nawet do poronienia.

Stres przed porodem pojawia się u wielu kobiet w ciąży, ale często za przyczynę lęków oraz wysokiego poziomu niepokoju uważa się po prostu fakt bycia w ciąży. Tymczasem ciąża jest z wielu powodów czasem stresującym, a badania naukowe pokazały, że nerwy w ciąży wpływają na rozwój mózgu dziecka! Rzadziej jednak mówi się o tym, że stres przed porodem przekłada się bezpośrednio na sam poród . Stres przed porodem: jak emocje wpływają na poród? Stres przed porodem może w znacznym stopniu zaburzyć przebieg porodu. Hormonalny mechanizm porodu jest skomplikowanym procesem. Najważniejsze są w nim jednak dwie substancje: oksytocyna i adrenalina. W dużym uproszczeniu chodzi o to, aby podczas porodu w ciele kobiety było jak najwięcej naturalnej oksytocyny , a jak najmniej adrenaliny. Stres przed porodem może zmienić właściwe proporcje tych hormonów. Za co odpowiadają hormony, na które bezpośredni wpływ ma stres przed porodem? Oksytocyna , zwana hormonem miłości , wydzielana jest przez matkę po to, aby poród mógł postępować. Warunki idealne dla wytwarzania tego hormonu to spokój, relaks, poczucie bezpieczeństwa, intymność, bliskość (również fizyczna) z partnerem. Adrenalina i kortyzol to z kolei hormony stresu . Pojawiają się w ciele, gdy odbierasz daną sytuację jako zagrażającą, gdy czujesz niepokój, lęk, stres. Ciało się wtedy napina, uwaga koncentruje, przygotowujesz się do odparcia ataku. Zastanów się teraz: czy kiedy czułaś ogromny niepokój, byłaś w stanie skoncentrować się na czymś takim jak miłość bądź inne pozytywne emocje? Poczucie miłości, bliskości, bezpieczeństwa sprawia, że oksytocyna zalewa organizm, jednak z drugiej strony lęk, niepokój, stres, obawa przed oceną sprawiają, że zamiast oksytocyny w ciele pojawia się adrenalina i kortyzol, które znoszą działanie hormonu miłości. Z czysto...

stres w ciąży
Fotolia
Aktualności
Stres w ciąży: jak się czuje dziecko, kiedy płaczesz?
Stres w ciąży ma ogromny wpływ na dziecko. Niestety, im silniejszy stres i trudniejsze emocje w ciąży, tym gorzej czuje się dziecko w brzuchu. Negatywne konsekwencje długotrwałego stresu w ciąży dziecko może odczuwać nawet po porodzie.

Stres w ciąży nie jest obojętny dla nienarodzonego dziecka, podobnie jak zła dieta czy alkohol. Okazuje się, że trudne emocje oraz płaczliwość w ciąży mogą bardzo poważnie wpływać na płód. Stres w ciąży: jak działa na dziecko? Stres w ciąży ma olbrzymi wpływ na dziecko jeszcze przed porodem, a także po nim − pokazuje badanie przeprowadzone przez międzynarodową organizację Association for Psychological Science. Kiedy jesteś zestresowana, twoje ciało produkuje kortyzol, czyli hormon stresu . Chociaż do organizmu dziecka nie mogą dostać się negatywne emocje, hormony przedostają się z łatwością. Jeśli przyszła mama często stresuje się w ciąży, rozwijające się dziecko również jest zestresowane. Wysoki poziom kortyzolu może wpływać na dziecko także po porodzie – niemowlęta, których mamy często były zdenerwowane, częściej mają kolki , są płaczliwe i niespokojne. Stres w ciąży a depresja: jakie są skutki dla dziecka? Depresja w czasie ciąży jest niemal tak częsta, jak depresja poporodowa. Aż 10% przyszłych mam zmaga się z objawami depresji . Niestety, wszystkie negatywne uczucia mają wpływ na zdrowie dziecka w przyszłości. Dzieci mam cierpiących na depresję w czasie ciąży: zwykle są bardziej agresywne same częściej chorują na depresję. Pamiętaj, okazjonalny, krótkotrwały stres w ciąży, który odczuwa każda przyszła mama, nie powinien mieć szkodliwego wpływu na rozwój płodu i życie dziecka w przyszłości. Stres w ciąży: jak go unikać? Stres w ciąży to nie błahostka, zwłaszcza jeśli zmagasz się z trudnymi emocjami, jesteś płaczliwa i naprawdę źle się czujesz. Jeśli zaobserwowałaś u siebie objawy depresji w ciąży, koniecznie zgłoś się do lekarza. Być może niezbędne będzie podanie leków antydepresyjnych bezpiecznych dla kobiet w ciąży. Jeśli wiesz, że to nie depresja, a tylko...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj