Reklama

Żeby przekazać jeden procent podatku na fundację dla dzieci, trzeba wpisać KRS wybranej organizacji pożytku publicznego w deklarację PIT i kwotę nieprzekraczającą 1% podatku za ubiegły rok. Tyle wystarczy, aby urząd skarbowy przekazał pieniądze na wybrane konto. Ty nie tracisz ani złotówki, a zyskują potrzebujące pomocy dzieciaki i ich rodzice!

Reklama

Jak przekazać 1 procent podatku np. fundacjom dla dzieci

Wybrać można dowolną fundację, wystarczy znaleźć jej numer KRS (np. na stronie ministerstwa finansów). W zeznaniu papierowym samodzielnie trzeba, poza KRS fundacji, wpisać też kwotę (nie większą niż 1 % wyliczonego podatku za zeszły rok). Do tego celu służą odpowiednie okienka w zeznaniu – nie przeocz ich. Jeśli PIT wypełniasz elektronicznie, automat sam wpisze odpowiednią kwotę, więc tobie pozostaje jedynie wpisanie numeru KRS. Procent podatku możesz przekazać jawnie (jeśli zgodzisz się na przekazanie obdarowanej fundacji dla dzieci swoich danych osobowych) lub anonimowo. Tak niewiele trzeba, aby realnie pomóc!

Fundacje dla dzieci, którym warto podarować swój 1 procent

Takich fundacji jest z pewnością wiele. My postanowiliśmy wybrać te, którym z różnych względów ufa nasza redakcja lub te, które po prostu swoimi działaniami szczególnie na to, według nas, zasługują. Wybierz jedną z nich i przekaż swój 1%, nawet jeśli to będzie tylko kilka złotych albo symboliczna złotówka! Takie drobne kwoty później sumują się, stając się kwotami, które zapewniają realną pomoc. Aby ułatwić ci zadanie, od razu podajemy KRS każdej wymienionej przez nas fundacji dla dzieci.

Fundacja Polki Mogą Wszystko, KRS: 0000 074 781

Na początek pewna historia... Dwa lata temu Edyta i Marcin stali się rodzicami zastępczymi dla małego Emilka, który chorował na mukowiscydozę. Wtedy Fundacja Polki Mogą Wszystko zebrała na jego rzecz sporą kwotę pieniędzy i znalazła firmę, która podarowała Emilowi specjalistyczny sprzęt medyczny. Niestety w zeszłym roku Emilek zmarł. Edyta i Marcin postanowili nadal pomagać chorym dzieciom. Obecnie mają pod opieką Hanię i Jasia – oboje z trisomią 21, czyli z zespołem Downa.

fundacje dla dzieci  Polki Mogą Wszystko

Ci dzielni rodzice zastępczy zostali ambasadorami akcji organizowanej przez Fundację Polki Mogą Wszystko, która w tym roku zbiera pieniądze z 1% podatków na pomoc chorym dzieciom przebywającym w rodzinach zastępczych. To ważny cel, który może odmienić życie chorych dzieci. Mają szansę zostać otoczone troskliwą opieką rodziców zastępczych i otrzymać fachową pomoc dzięki zebranym przez fundację środkom. Z całego serca popieramy ten pomysł! W dodatku Polki Mogą Wszystko to fundacja założona przez nasze wydawnictwo – Edipresse – i codziennie widzimy, jak wiele dobrego robią ludzie w nią zaangażowani.

Adres fundacji i kontakt do niej: ul. Wiejska 19, 00-480 Warszawa, tel.: +48 22 58 42 159, email: biuro@fpmw.pl, www. fpmw.pl

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, KRS: 0000 20 44 26

Dawniej fundacja nosiła nazwę Fundacja Dzieci Niczyje. Działa na rzecz najmłodszych od 1991 roku. Jej misją jest pomoc krzywdzonym dzieciom i ich opiekunom (pomoc prawna i psychologiczna). Fundacja edukuje dzieci, jak unikać przemocy i wykorzystywania, a dorosłych – jak traktować dzieci z szacunkiem, jak reagować, gdy dziecku dzieje się krzywda.

fundacje dla dzieci Dajemy Dzieciom SIłę

Organizacja prowadzi centra pomocy dzieciom i poradnię. Wykonuje badania n.t. przemocy wobec dzieci (także seksualnej i tej w internecie), wpływa na proces stanowienia prawa tak, aby chroniło dzieci, prowadzi akcje edukacyjne i szkolenia dla specjalistów, wprowadza Standardy Ochrony Dzieci, tworzy kampanie i akcje społeczne, ale udziela także pomocy socjalnej.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę sprawiła, że mimo odebranych przez rząd środków na telefony zaufania dla dzieci, taki telefon działa nadal i w dodatku jest całodobowy. Warto wspierać jego dalsze działanie! Ten telefon ratuje życie dzieci, które już znikąd nie oczekują pomocy, a dzięki fundacji mogą ją otrzymać.

Adres fundacji i kontakt do niej: Przybyszewskiego 20/24, 01-849 Warszawa, tel.: 22 826 88 62, email: cpd@fdds.pl, www.fdds.pl.

Fundacja Na ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, KRS: 0000 86 210

Organizacja była inicjatorem stworzenia nowoczesnego szpitala dla dzieci „Przylądek Nadziei”, który działa pod auspicjami wrocławskiej kliniki onkologii dziecięcej. Leczą się tu dzieciaki z całej Polski – jest to największy ośrodek przeszczepowy w Polsce. Każdego roku do „Przylądka Nadziei’’ trafia ok. 2000 dzieci, gdzie maluchy uzyskują nie tylko pomoc medyczną, ale i psychologiczną – w tym celu powstała w nim tzw. Klinika Mentalna.

fundacje dla dzieci  Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową

Fundacja od 30 lat finansuje także: leczenie za granicą, leki nierefundowane, specjalistyczne zabiegi, rehabilitację, specjalistyczny sprzęt, szkolenia lekarzy, badania naukowe, a także udziela pomocy socjalnej (remontuje pokoje dzieci z biednych rodzin, finansuje np. opał na zimę itp.).

Jeśli państwowa służba zdrowia rozkłada ręce w przypadku nowotworu dziecka, ta fundacja się nie poddaje i robi wszystko, aby uratować życie każdego malucha.

Adres fundacji i kontakt do niej: ul. Ślężna 114s/1, 53-111 Wrocław, tel.: +48 71 712 77 33, email: fundacka@naratunek.org, www.naratunek.org.

Fundacja „Pomóż Im’’ na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci, KRS: 0000 288 520

Gdy ciężko choruje dziecko, cała rodzina jest dotknięta konsekwencjami choroby. Nie zapominajmy o tym! Fundacja „Pomóż Im’’ na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci zbiera środki na Ośrodek Opieki Wyręczającej w Białymstoku, który będzie udzielał pomocy rodzinom objętym opieką hospicyjną oraz kobietom, które dowiedziały się o letalnej wadzie płodu.

fundacje dla dzieci  Pomóż Im

W ośrodku pracować będą lekarze, rehabilitanci, pielęgniarki oraz wolontariusze, którzy wyręczą rodziców w opiece nad chorym dzieckiem, aby mogli oni odpocząć fizycznie i psychicznie. To bardzo ważna działalność, gdyż każdy opiekun ciężko chorego dziecka potrzebuje czasem wytchnienia od całodobowej opieki nad najukochańszym synem czy córką. Ośrodek przejmie ją na niezbędny czas – na godzinę, dzień, tydzień czy kilka tygodni, aby bliscy chorego dziecka mogli załatwić sprawę w urzędzie, odpocząć, wyremontować mieszkanie itp.

A wypoczęci rodzice to lepsza opieka nad chorym dzieckiem! Szacowany koszt zorganizowania ośrodka to ok. 2,5 mln złotych. Naprawdę każda złotówka się liczy.

Adres fundacji i kontakt do niej: ul. Ciołkowskiego 88J, 15-545 Białystok, tel.: +48 85 66 22 003, email: biuro@pomozim.org.pl, www.pomozim.org.pl.

Fundacja Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek, KRS: 0000 33 64 42

Fundacja obejmuje nieodpłatnie opieką śmiertelnie chore dzieci (w ich domach) do 18. roku życia z całego województwa mazowieckiego. Organizacja współpracuje z lekarzami, pielęgniarkami, fizjoterapeutami, psychologami i pracownikami socjalnymi, którzy regularnie odwiedzają podopiecznych w ich domach, uśmierzają ból fizyczny, udzielają wsparcia psychicznego i pomagają przetrwać rodzinie ten bardzo trudny czas.

fundacje dla dzieci Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek

Dlaczego akurat to hospicjum znalazło się w tym zestawieniu? Od kilku lat ludzie, których osobiście znamy, nieodpłatnie angażują się w pomoc tej fundacji i znają dyrektora hospicjum, zapewniając o jego wielkim oddaniu chorym dzieciom. Mąż jednej z naszych redakcyjnych koleżanek kilka lat temu nieodpłatnie wziął udział w nagraniu spotu promującego Hospicjum Promyczek. Skoro nasi przyjaciele angażowali i angażują się w pomoc tej organizacji, wierzymy, że warto ją wspierać!

Adres fundacji i kontakt do niej: ul. G.Narutowicza 80, 05-400 Otwock, www.hospicjumpromyczek.pl

Kto może przekazać 1 procent podatku?

Każdy, kto nie jest zwolniony z podatku, czyli osoby rozliczające się:

  • poprzez skalę podatkową – uzyskujący dochody z tytułu umowy o pracę, zlecenia, praw autorskich, sprzedaży akcji,
  • za pomocą skali podatkowej,
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • ryczałtem z tytułu sprzedaży nieruchomości, kapitałów pieniężnych i praw majątkowych.

Uwaga! Spóźnienie się ze złożeniem zeznania podatkowego skutkuje tym, że fiskus nie przekaże 1% potrzebującym! Dlatego warto nawet złożyć w terminie (do końca kwietnia) zeznanie bez wyliczeń, a później złożyć korektę zeznania. Taki zabieg sprawia, że fundacja otrzyma pieniądze, o ile ją wskażesz.

Sprawdź także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama