Stanowisko służb sanitarnych wydano w związku z rządową decyzją, aby od 6 maja otworzyć żłobki i przedszkola. Wywołała ona liczne pytania rodziców, pracowników placówek i lekarzy o sens tak szybkiego ich otwierania w sytuacji, gdy w Polsce nadal obowiązuje ścisły reżim sanitarny i codziennie notujemy nowe przypadki zachorowania i zgonów z powodu koronawirusa. Zalecenia GIS raczej nie wyciszą wątpliwości rodziców.

Reklama

Dzieci nie powinny spotykać się z dziadkami

Wszyscy tęsknimy już tak bardzo za naszym życiem sprzed wybuchu epidemii koronawirusa, że każde zdejmowanie obostrzeń, których drugi etap rozpoczął się od poniedziałku, przynosi radość i nadzieję, że jesteśmy bliżej normalności. Nie dla wszystkich jednak. Nadal musimy bardzo dbać o zdrowie naszych dziadków i wystrzegać się kontaktów z nimi.

„Jeżeli dziecko idzie do przedszkola, dobrze byłoby – jeżeli to jest możliwe – wstrzymać komunikację z dziadkami" – powiedział Główny Inspektor Sanitarny MSWiA Marek Posobkiewicz w wywiadzie dla radia RFM FM.

Szczególnie dotyczy to seniorów mających choroby przewlekłe układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, niewydolność nerek, cukrzycę bądź wszystkie inne choroby, które przebiegają z obniżeniem odporności – dodał Posobkiewicz.

Dzieci chorują na COVID-19 bezobjawowo

Zdaniem Inspektora rodzice, którzy zdecydowali się, że już poślą dzieci do żłobków i przedszkoli, powinni także zrezygnować z ich odprowadzania przez starsze osoby. Podkreślił, że dzieci przechodzą zakażenie koronawirusem w większości przypadków łagodnie, a nawet bezobjawowo, co jest dodatkowym czynnikiem ryzyka podczas ich kontaktu z dziadkami.

Zobacz także

„Prawie wszystkie dzieci przejdą tę chorobę bardzo łagodnie. Nawet rodzice nie zauważą, że dziecko zostało zakażone. Ale takie dziecko może stanowić zagrożenie dla dziadków" – wyjaśnił.

Główny Inspektor Sanitarny MSWiA zaapelował, aby okres powrotu dzieci do przedszkoli można wykorzystać na ich edukację. „Przekazanie im na wstępie młodego życia podstaw higieny i podstaw bezpieczeństwa może być zakodowane na ich całe życie. To może być duża wartość dodana" – tłumaczył Posobkiewicz.

Źródło: gazetaprawna.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama