czesne, przedszkole
Adobe Stock
Aktualności

Zamknięte przedszkola i żłobki: czy trzeba płacić czesne? [CO MÓWIĄ PRZEPISY]

Żłobki, przedszkola i szkoły pozostają zamknięte z powodu pandemii koronawirusa i bardzo możliwe, że przerwa w działaniu placówek zostanie przedłużona. Czy rodzice muszą płacić czesne, jeśli dzieci nie uczęszczają na zajęcia?

Od 16 marca nie działają żłobki, przedszkola i szkoły w całej Polsce, zawieszono pracę na wyższych uczelniach. Wszystko wskazuje na to, że placówki edukacyjno-wychowawcze będą zamknięte dłużej niż zapowiadane 2 tygodnie. Minister edukacji Dariusz Piontkowski w piątkowej audycji Polskiego Radia zapowiedział, że "wydaje się raczej pewne, że będzie przedłużony ten moment, kiedy uczniowie nie uczą się w szkołach", bo "za tydzień, półtora tygodnia to jest ten moment, kiedy w Polsce będą największe przyrosty liczby osób zakażonych koronawirusem". Rodzice zastanawiają się więc, czy w takiej sytuacji pobieranie opłat za działalność żłobków, przedszkoli i szkół jest zgodne z prawem. 

Zamknięte przedszkole – czy płacić czesne?

Jeśli potwierdzą się zapowiedzi ministra zdrowia, dzieci pozostaną w domach na kolejne tygodnie. Oznacza to brak zajęć edukacyjnych i utrudnienia w funkcjonowaniu całych rodzin, jeśli rodzice muszą w tym czasie pracować zdalnie. Ale nie tylko – pracujący rodzice dzieci szkolnych muszą przecież pogodzić własne obowiązki zawodowe z prowadzeniem nauki dzieci w warunkach domowych. A co z rodzicami, którzy przez pandemię koronawirusa tymczasowo stracili źródło dochodu? Pogorszenie sytuacji ekonomicznej to dla nich jeden z argumentów za anulowaniem opłat za zamknięte przedszkola i szkoły. Nie dla wszystkich jest zrozumiałe, dlaczego właściciel żłobka miałby otrzymać pełne wynagrodzenie za czas, w którym nie świadczy usług, podczas gdy rodzina dziecka boleśnie odczuwa skutki recesji.

Z drugiej strony część rodziców na forach i grupach na Facebooku popiera te przedszkola i szkoły, które nadal pobierają czesne w pełnym wymiarze. Zwracają uwagę na konieczność utrzymania kadry oraz budynków. Inni zauważają, że niepłacenie czesnego mogłoby doprowadzić do zamknięcia placówek i kolejnych problemów dla rodziców, gdy minie już pandemia koronawirusa.

Czesne za zamknięte przedszkole – opinia prawników

Brakuje jednoznacznego stanowiska prawników co do pobierania od rodziców opłat za czas, w którym przedszkola i szkoły pozostają zamknięte. W art. 495 k.c. jest mowa o świadczeniach wzajemnych i sytuacji, w której jedna ze stron umowy nie może wypełnić swoich obowiązków z powodu nieprzewidzianych okoliczności, czyli np. pandemii koronawirusa:

§ 1 Jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

§ 2 Jeżeli świadczenie jednej ze stron stało się niemożliwe tylko częściowo, strona ta traci prawo do odpowiedniej części świadczenia wzajemnego. Jednakże druga strona może od umowy odstąpić, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez tę stronę cel umowy, wiadomy stronie, której świadczenie stało się częściowo niemożliwe.


Mogłoby to oznaczać, że przedszkole powinno zwrócić rodzicom opłaty pobrane za czas nieobecności dziecka w przedszkolu zamkniętego w wyniku pandemii. Nie wszyscy jednak zgadzają się z taką interpretacją przepisów. Sytuacja jest na tyle nietypowa, że trudno znaleźć odpowiednie do niej zapisy prawne. Przepisy prawa oświatowego nie wskazują żadnych rozwiązań na wypadek pandemii czy innego stanu nadzwyczajnego. Wiadomo jedynie, że gminy nie powinny wstrzymywać dotacji dla przedszkoli i szkół, bo nie istnieje przepis, który by to uzasadniał.

Specjaliści zalecają zachowanie spokoju, a w skrajnych przypadkach – rozwiązywanie umów z przedszkolami bądź szkołami za porozumieniem stron.

Przedszkole prywatne a koronawirus - czy trzeba płacić czesne?

Przepisy prawa nie regulują sytuacji, w której zajęcia w prywatnym przedszkolu nie odbywają się z powodu koronawirusa. Placówka nie powinna pobierać w tym czasie opłat za posiłki, ale pozostałe rozliczenia między rodzicami a przedszkolem należy określić w oddzielnej umowie, o ile nie zostały opisane w regulaminie. Rodzice mają bowiem prawo domagać się zwrotu części czesnego.

Koronawirus a opłaty za przedszkole - zniżki

Niektóre placówki z własnej inicjatywy obniżają czesne za przedszkole albo całkowicie zwalniają rodziców z opłat za czas nieobecności dzieci w przedszkolu. Z kolei w Białymstoku Rada Miasta zdecydowała o zwolnieniu z czesnego rodziców wszystkich przedszkolaków uczęszczających do placówek publicznych oraz prywatnych, które mają podpisaną umowę z miastem.

Zobacz też:

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

zasady kwarantanny
Adobe Stock
Zdrowie
Koronawirus: Jak się izolować w domu pełnym innych ludzi
Na kwarantannę może trafić każdy z nas. Jak to robić, gdy domową przestrzeń dzielimy z innymi domownikami? Oto podstawowe zasady.

Na kwarantannę trafia się wtedy, gdy doszło lub mogło dojść do kontaktu z osobą zakażoną. W przypadku COVID-19 kwarantanna trwa 14 dni od tego kontaktu (ostateczną decyzję podejmuje lekarz) i najczęściej odbywa się w domu, z którego nie wolno wychodzić. Problemu nie ma, gdy osoba poddana przymusowemu odizolowaniu mieszka sama. Co jednak zrobić, gdy w tym samym domu, czy mieszkaniu, przebywać musi cała rodzina? Specjaliści opracowali zbiór zasad. Oto one. Zasady uniwersalne kwarantanny Poniżej wymienione zalecenia obowiązują zarówno dla osób mieszkających z innymi, jak i dla ludzi, którzy są sami w swoim lokum. 1. Zostań w domu. Nie wychodź, nie korzystaj z transportu publicznego ani z taksówek. 2. Ogranicz liczbę osób , które cię odwiedzają. Nie kontaktuj się osobiście z nikim, z kim nie musisz, zwłaszcza z osobami starszymi i przewlekle chorymi m.in. na cukrzycę, nadciśnienie, tymi z osłabionym układem odpornościowym. Dodatkowe zasady kwarantanny dla mieszkających z innymi Sytuacja ta jest o wiele trudniejsza i wymaga większego wysiłku od wszystkich domowników. Poniżej zalecenia, które mogą pomóc zabezpieczyć przed zakażeniem osoby przebywające z tobą pod jednym dachem. 1. Jeśli to możliwe, w ciągu dnia i nocy pozostawaj w osobnym pokoju . 2. Jeśli współdzielisz pokój, wietrz go jak najczęściej. 3. Podczas przebywania z innymi w jednym pomieszczeniu, zachowuj dystans minimum 2. metrów . Jeśli masz maseczkę, używaj jej. Jeśli ty nie możesz używać maski, dobrze by było, aby używały ich osoby przebywające z tobą w jednym pomieszczeniu. 4. Gdy kichasz lub kaszlesz, zakrywaj twarz zgięciem łokcia lub jednorazową chusteczką (wyrzuć ją potem do szczelnie zamykanego worka). Umyj ręce. 5. Często myj ręce wodą z mydłem (przez 20-30 sekund). Wycieraj je papierowym ręcznikiem lub swoim ręcznikiem, którego z nikim nie dzielisz. 6....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz