przedszkole, otwarte przedszkola
Adobe Stock
Aktualności

Opłakane skutki otwarcia przedszkoli? Lekarze: zostawcie dzieci w domach do końca czerwca!

Decyzja o otwarciu przedszkoli i żłobków jest nieodpowiedzialna i absurdalna – twierdzą lekarze zrzeszeni w PPOZ, powołując się na przykład Wielkiej Brytanii, gdzie ostatnio wzrosła liczba ciężkich przypadków Covid-19 u najmłodszych dzieci. Lekarze apelują do nauczycieli, burmistrzów oraz rodziców – zostawcie dzieci w domach!

Przedszkola i żłobki mają być ponownie otwarte od 6 maja, choć ostateczna decyzja o przyjmowaniu dzieci należy do samorządów i władz poszczególnych placówek. Tymczasem lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia wystosowali mocny apel do dyrektorów, wójtów i prezydentów miast, nazywając decyzję rządu nieodpowiedzialną, ryzykowną i przedwczesną. „Otwarcie żłobków i przedszkoli może mieć opłakane skutki" − twierdzi prezes PPOZ i wskazuje na absurdy i zagrożenia, jakie mogą wyniknąć z powrotu najmłodszych dzieci do przedszkoli już w maju.

Koronawirus to wielka niewiadoma – chrońmy dzieci!

Dzieci będą mogły rozpocząć zajęcia w żłobkach i przedszkolach po 6 maja. Placówki, które decyzją samorządów i dyrekcji zostaną otwarte, będą musiały spełnić bardzo rygorystyczne warunki dotyczące bezpieczeństwa – w wytycznych dla przedszkoli i żłobków zawarto m.in. nakaz usunięcia z sal pluszaków, przyjmowania do grup maksymalnie 12 dzieci czy każdorazowej dezynfekcji stołów i krzeseł po posiłkach. Prezes PPOZ, Bożena Janicka, w apelu do rodziców, nauczycieli i polityków, nazwała te zalecenia sanitarne nierealnymi, ale wskazała też na inne absurdy i możliwe skutki przedwczesnego otwarcia przedszkoli:

  • brakuje dostatecznej wiedzy na temat koronawirusa i komplikacji, jakie powoduje, także u dzieci
  • nie wiadomo, ile osób w Polsce tak naprawdę zostało zakażonych koronawirusem i jaki jest poziom przeciwciał u tych, którzy wyzdrowieli (wykonuje się za mało testów na koronawirusa)
  • w placówkach medycznych zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia do minimum ogranicza się kontakty między dziećmi, które przychodzą na szczepienia; posłanie dzieci do przedszkoli to całkowite zaprzeczenie tej słusznej i bezpiecznej praktyce
  • otwarcie przedszkoli stworzy ogromne pole do wymiany wirusów, a więc będzie zagrożeniem także dla rodzin tych dzieci, w tym osób starszych, a w końcu – dla całego społeczeństwa


Janicka zwróciła też uwagę na alarmujące doniesienia zza granicy, m.in. z Wielkiej Brytanii, gdzie w ostatnich tygodniach zaobserwowano wzrost zakażeń koronawirusem u dzieci i, co szczególnie niepokojące – groźne powikłania choroby Covid-19. Leczone dzieci mają nie tylko problemy z oddychaniem, ale i zapalenie mięśnia sercowego, wymioty i biegunkę krwotoczną. Wciąż nie wiadomo, czy koronawirus mutuje, a eksperci związani z WHO podejrzewają, że choroba Covid-19 może skutkować częstszym występowaniem rzadkiej choroby Kawasaki u dzieci.

Kiedy dzieci powinny wrócić do przedszkola?

Dzieci powinny zostać w domach co najmniej do końca czerwca – uważa prezes PPOZ. Wg niej otwarcie przedszkoli należy odłożyć na ostatni etap znoszenia ograniczeń w kraju, tak aby najpierw podsumować kolejne działania związane z odmrażaniem gospodarki i otwarciem szkół dla starszych dzieci, i mieć pewność, że nie ma zagrożenia dla najmłodszych dzieci.

„Apelujemy – zostawmy dzieci w domach, nie otwierajmy żłobków i przedszkoli. Chrońmy nasze dzieci i nasze domy rodzinne!!! Nie niszczmy tego, co udało się nam − w tym ciężkim czasie epidemii − przez ostatnie tygodnie wypracować!!!" − napisała Janicka.

Źródło: porozumieniepoz.pl, medexpress.pl

Zobacz też:

Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?

choroba kawasaki
AdobeStock
Zdrowie
Choroba Kawasaki: jak się objawia u dzieci, czy jest uleczalna?
Choroba Kawasaki jest jedną z głównych przyczyn chorób serca u dzieci. Najczęściej chorują chłopcy w wieku półtora roku – dwa lata. Objawy choroby Kawasakiego u dzieci w pierwszej fazie można pomylić z innymi chorobami wieku dziecięcego. Wczesne rozpoczęcie leczenia daje szansę na całkowity powrót do zdrowia.

Choroba Kawasaki to schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do zapalenia naczyń krwionośnych. Najczęściej chorują małe dzieci. Zespół Kawasaki ma burzliwy przebieg i długi czas utrzymywania się objawów. Większość dotkniętych nim dzieci zostaje wyleczonych. Nazwa pochodzi od nazwiska japońskiego badacza Tomisaku Kawasaki, który opisał charakterystyczne objawy tej choroby. Choroba Kawasakiego jest nazywana również zespołem skórno-śluzówko-węzłowym , ze względu na miejsca, w których widoczne są objawy (na skórze, śluzówkach i węzłach chłonnych).  Przyczyny choroby Kawasaki Nie wiadomo, co jest przyczyną zespołu Kawasakiego. Przypuszcza się, że za rozwój choroby mogą być odpowiedzialne zarówno wirusy, jak i bakterie, grzyby, a także problemy układem odpornościowym lub obciążenie genetyczne. Ostatnio wskazuje się również na związek choroby Kawasakiego z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. W kilku krajach na świecie (m.in. Francja, Wielka Brytania) zauważono wzrost liczby przypadków dzieci, które mają objawy choroby Kawasaki i dodatni tekst na COVID-19 . Choroba ta do tej pory uważana była za rzadkie schorzenie. Choroba Kawasaki – objawy Pierwsze objawy choroby Kawasaki przypominają typową infekcję wieku dziecięcego. Choroba rozpoczyna się nagle. Dziecko ma wysoką gorączkę , która utrzymuje się 3 dni lub dłużej. Temperatura jednak nie spada mimo podania dziecku leków, w tym antybiotyków. Do gorączki dołączają kolejne bardziej charakterystyczne symptomy – jednym z nich jest łuszczenie się skóry.  Objawy choroby Kawasaki: gorączka powyżej 39 stopni C zaczerwienienie i obrzęk skóry dłoni i stóp  zaczerwienienie oczu (bez wydzieliny) obrzmiały czerwony język suche, popękane usta łuszczenie się skóry powiększone węzły chłonne na szyi wysypka na ciele i narządach płciowych   Jeśli...

grypa czy koronawirus
Adobe Stock
Aktualności
Grypa czy koronawirus SARS-CoV-2 – objawy, podobieństwa i różnice [INFOGRAFIKA]
Grypa i koronawirus dają praktycznie jednakowe objawy w postaci wysokiej gorączki, kaszlu, bólu mięśni i osłabienia. Koronawirus SARS-CoV-2 jest jednak znacznie bardziej zaraźliwy, wywołuje poważniejsze powikłania i 5-10 razy więcej zgonów. To czyni go dużo groźniejszym od sezonowej grypy.

Pandemia koronawirusa w 2020 roku jest wydarzeniem w ciągu ostatnich 100 lat bez precedensu. W ostatnim stuleciu nie zastosowano w światowej skali tak radykalnych form walki z wirusem. Rodzi to skojarzenia z pandemią grypy hiszpanki z 1918 roku, która pochłonęła wiele istnień ludzkich. I chociaż szczęśliwie nie ma mowy o porównywaniu zasięgu obu pandemii (hiszpanka uśmierciła 50 mln ludzi na świecie, statystyki koronawirusa pod koniec września 2020 r. informowały o śmierci ponad miliona osób na świecie), to jednak analizując przebieg zakażenia koronawirusem, siłą rzeczy robi się odniesienia do grypy, gdyż oba wirusy mają zbliżone do siebie objawy zakażenia. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Spis treści: Grypa czy koronawirus SARS-CoV-2 - podobieństwa Grypa a koronawirus SARS-CoV-2 - objawy Czym koronawirus SARS-CoV-2 różni się od grypy? Koronawirus SARS-CoV-2 a grypa - statystyki Koronawirus SARS-CoV-2 a grypa - leczenie Koronawirus SARS-CoV-2 a grypa - zapobieganie Grypa jelitowa a koronawirus SARS-CoV-2 Grypa czy koronawirus SARS-CoV-2 - podobieństwa Zarówno wirusy grypy, jak i koronawirus są wirusami zakaźnymi, rozprzestrzeniającymi się drogą kropelkową. Oznacza to, że do zakażenia nimi dochodzi podczas bezpośredniego kontaktu ze skażoną powierzchnią lub z osobą zakażoną. Kropelki śliny trafiają do oczu, ust lub nosa osoby zdrowej i stają się źródłem zakażenia, powodując ostre choroby układu oddechowego. Grypa a koronawirus SARS-CoV-2 - objawy Objawy koronawirusa są podobne do grypy. Jest to: wysoka gorączka kaszel ból mięśni osłabienie Czy koronawirus SARS-CoV-2 to grypa? Nie, jednak w początkowej fazie zakażenia koronawirus może przypominać objawy grypy . Stąd konieczne jest wykonanie testu na koronawirusa, w celu potwierdzenia lub wykluczenia zachorowania na COVID-19....

wraca zasiłek dodatkowy: oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem
Aktualności
Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko [zasady plus wzór oświadczenia 2022]
W związku z powrotem nauki zdalnej rodzice mogą liczyć na dodatkowe świadczenie w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Aby je otrzymać, należy spełnić kilka warunków i przedstawić oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Publikujemy wzór wniosku o opiekę nad dzieckiem, potrzebny do uzyskania zasiłku.

W związku z falą zachorowań na COVID-19 i wprowadzeniem nauki zdalnej – od 1 do 27 lutego 2022 rodzice mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy.  Spis treści: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – zasady przyznawania Oświadczenie COVID-19 – formalności Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem do lat 8 (wzór wniosku) Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – do kiedy? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko 2022 – zasady przyznawania Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko będzie można uzyskać na podobnych zasadach jak poprzednio. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych . Świadczenie jest wypłacane przez ZUS oraz przez KRUS (dotyczy rolników). Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek o opiekę nad dzieckiem (wzór niżej). Zasady przyznawania zasiłku dodatkowego Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19 przysługuje: rodzicom dzieci do 8. roku życia; rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego; rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi rodzic może zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej, bo np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Warto wiedzieć, że w czasie nauki zdalnej dyrektorzy szkół będą musieli umożliwić uczniom klas I-III szkoły podstawowej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz