Gorąca mieszanka przypraw, miodu, wody i alkoholu lub herbaty to stary brytyjski sposób na przeziębienie. Dobrze jest go zastosować, jak tylko pojawią się pierwsze oznaki choroby u dziecka lub osoby dorosłej. Grog na przeziębienie najlepiej jest pić na noc. Jeśli nie pomoże, to na pewno nie zaszkodzi. Spróbować warto!

Reklama

Spis treści:

Co to jest grog na przeziębienie

Grog, zgodnie z tradycją, to ciepły napój alkoholowy przygotowywany na bazie rumu i stosowany w przypadku przeziębienia i kataru. Brytyjczycy mówią też na niego hot toddy. Nie istnieje jeden oficjalny przepis na grog na przeziębienie. Początkowo była to mieszanka rumu i gorącej wody, którą stosowali angielscy żeglarze w XVIII wieku. Z czasem napój udoskonalono, dodając do niego miód, cytrynę i przyprawy. W Polsce grog też kiedyś był bardzo popularny, lecz potem o nim zapomniano. Teraz wraca do łask i odzyskuje dobre imię.

Jak działa grog na przeziębienie

Jego działanie jest wielowymiarowe, dzięki czemu naprawdę skutecznie ma szansę zwalczyć przeziębienie, zwłaszcza jeśli uchwyci się je na wczesnym etapie. Hot toddy działa następująco:

  • podnosi temperaturę ciała ułatwiając zwalczanie wirusów,
  • nasila pocenie się – stymuluje pozbywania się z toksyn z ciała,
  • zawarty w nim miód łagodzi kaszel i ułatwia zasypianie,
  • dodatek przypraw działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Hot toddy wywiera także pozytywny efekt psychologiczny: rozluźnia i odpręża. Wiele mówi się o tym, że dziecku podczas choroby dobry humor pomaga wrócić do zdrowia. Czasem zapominamy, że z nami jest tak samo.

Zobacz także

Przepis na grog na przeziębienie – wersja 18+ (ale nie dla ciężarnych!)

Składniki:

  • 25 ml alkoholu – tradycyjny hot toddy zawiera rum, chociaż są też wersje z tequilą albo koniakiem czy whisky,
  • 2-3 łyżeczki soku z cytryny albo limonki,
  • łyżeczka miodu,
  • szklanka wody,
  • łyżeczka rozgrzewających przypraw: goździki, cynamon, starty imbir.

Sposób przygotowania:
Zagotuj wodę z goździkami, cynamonem i startym imbirem. Pięć minut po zdjęciu z kuchenki dodaj do napoju alkohol, sok z cytryny i miód – najlepiej w takiej kolejności. Mocno wymieszaj i pij, póki gorące.

Przepis na hot toddy – bezalkoholowy

Już roczne dziecko może pić bezalkoholowy grog – warto mu go podawać np. po długim jesiennym lub zimowym spacerze. To też jeden z łatwych do przyrządzenia syropów na przeziębienie. Taki bezalkoholowy grog może wypić także kobieta spodziewająca się dziecka.

Składniki:

Sposób przygotowania:
Do mocno ciepłej wody dodaj sok z cytryny, miód i przyprawy. Podawaj dziecku do picia ciepłe, ale nie gorące.

Czytaj także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama