Metabolizm to przemiana materii – część składników odżywczych z pożywienia organizm zużywa, by wspomóc pracę narządów, energia jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania serca, wątroby, nerek, ale i do oddychania czy pracy umysłowej. Pozostałe składniki odżywcze, jeśli nie zostaną spalone, odkładają się jako tłuszcz.

Reklama

Metabolizm – od czego zależy?

To, jak działa metabolizm, często zależy od genów. Jedni mogą jeść dużo i tyją niewiele lub wcale, inni przybierają na wadze po kilku dniach odstępstwa od zdrowej diety. Wiele zależy od wieku i płci. Tempo metabolizmu jest różne u kobiet i mężczyzn – kobiety mają zwykle wolniejszą przemianę materii, która dodatkowo zwalnia wraz z wiekiem (zwłaszcza w okresie menopauzy). Wpływ na metabolizm może mieć również klimat (szybciej spalamy kalorie, gdy jest chłodniej).

Ale to nie znaczy, że nie mamy wpływu na naszą przemianę materii! Liczy się to, jak komponujemy posiłki, ich regularność i ruch fizyczny (nawet ten umiarkowany!). Co robić, jeśli brakuje czasu na ćwiczenia i przygotowywanie pełnowartościowych dań?

Spowolniony metabolizm - jak przyspieszyć?

Metabolizm można przyspieszyć, trzymając się kilku zasad. Dotyczą one nie tylko tego, co jemy, ale i jak i kiedy to robimy.

Jedz śniadanie

Nie zapominaj o pierwszym posiłku, postaraj się jeść śniadanie powoli i w spokoju zamiast w biegu. Dla sprawnie działającego metabolizmu ważne jest, by śniadanie było dobrze skomponowane, urozmaicone i dość obfite (ok. 25% dziennego zapotrzebowania kalorycznego).

Zobacz także

Jedz co 3-4 godziny

Nie pomijaj posiłków. To nieprawda, że jeśli nie zjesz śniadania czy obiadu, to organizm przejdzie w "tryb oszczędnościowy". Metabolizm trzeba pobudzać regularnie, inaczej zwolni. Nieregularne posiłki to także ryzyko niestrawności i duże skoki poziomu glukozy i insuliny w organizmie, czyli prosta droga do cukrzycy.

Używaj rozgrzewających przypraw

Do posiłków dodawaj przyprawy, które pobudzają metabolizm, np. papryczkę chili, imbir, cynamon.

Jedz białko

Dodawaj produkty białkowe do swoich dań. To może być ryba, jajko, warzywa strączkowe albo mleko czy kefir. Poprawisz swój metabolizm.

Pamiętaj o jodzie

Jod znajdziesz np. w soli jodowanej, jajkach, żółtym serze, i rybach (dorsz, halibut) – jedz je regularnie, aby wspomóc metabolizm.

Pij dużo wody

By zadbać o sprawny metabolizm, zatroszcz się o dobre nawodnienie organizmu. Wybieraj wodę, czyli napój bez kalorii. Między posiłkami nie popijaj soków ani napojów energetycznych,

Pij zieloną herbatę

To także napój, który przyspiesza metabolizm dzięki zawartości teiny.

Wysypiaj się

Śpij co najmniej 7-8 godzin na dobę, aby ustabilizować gospodarkę hormonalną i przyspieszyć metabolizm.

Nie odchudzaj się

Rygorystyczne diety i głodzenie się spowalniają metabolizm!

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama