Sezon grypowy w pełni, a przypadków zachorowań na grypę w Polsce jest coraz więcej. Wielu z nas nadal nie jest w stanie odróżnić grypy od zwykłego przeziębienia i bagatelizuje objawy. To duży błąd, gdyż powikłania mogą być niezwykle niebezpieczne szczególnie dla maluszków i dzieci, które chorują przewlekle np. na cukrzyce, astmę, mukowiscydozę, porażenie mózgowe, choroby serca, padaczkę, a także dla ciężarnych.

Reklama

"Typowy" przebieg grypy

Infekcja charakteryzuje się gwałtownym wzrostem temperatury (często powyżej 39 stopni C), bólem gardła, głowy, kaszlem, bólem mięśni, mogą pojawić się wymioty i nudności. U niektórych dzieci objawem grypy może być też wodnisty katar. Złe samopoczucie powinno minąć po 2-3 dniach, a temperatura wraca do normy po około 5 dobach. W tym czasie maluch powinien pozostać w domu. Grypę leczy się objawowo, przede wszystkim obniżając gorączkę. Dziecko musi też dużo wypoczywać.

Przebieg grypy bywa jednak gwałtowny, dlatego rodzice powinni bacznie obserwować swoją pociechę. Niezwykle niebezpiecznie mogą być powikłania po grypie, która może być m.in. przyczyną zapalenia płuc, ucha środkowego czy zatok, ale też zapalenia mięśnia sercowego. Więc jeśli pojawiają się niepokojące objawy, rodzic powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim uporczywe wysokie gorączki, które ciężko zbić. Warto wiedzieć, że utrzymująca się lub nawracająca gorączka może być objawem zapalenia płuc. Rodzice powinni także zwrócić uwagę na inne objawy. Dreszcze, ból, duszności, dezorientacja i skołowanie, czy podniesiony puls mogą wskazywać na sepsę. Niezwłocznie udaj się do lekarza także, gdy dziecko:

  • ciężko oddycha lub jego oddech jest płytki,
  • odczuwa ból lub ucisk w klatce piersiowej,
  • usta stały się sine,
  • staje się nadwrażliwe na dotyk,
  • skóra jest lepka,
  • maluch nie chce jeść i pić,
  • ma biegunkę i wymioty,
  • płacze bez łez i nie moczy pieluszek.

Wielu ekspertów zwraca uwagę na to, by ufać swojemu instynktowi, a nie tylko książkowym objawom. Każda anomalia, która ciebie niepokoi, może być ważnym symptomem choroby. Nie lekceważ tego i koniecznie zgłoś się z dzieckiem do lekarza.

Zobacz także

Chorowaliście w tym roku na grypę? napiszcie w komentarzach.

Źródło: nytimes.com

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama